15 Erkeğe Sorduk

15 Erkeğe Sorduk: Bir Kadının Tırnaklarında Oje Olmalı mıdır? / Ne Renk Olmalıdır?

By  | 

cropped-spilled-nail-polish-bottles

Yazı: Ceren Gümüşel

Bir insanın belki de en çok göz önünde olan uzvu elleri olduğu için, görünümü de oldukça önem taşıyor ve bakım istiyor. Güzel yapılmış bir manikürün üzerine sevdiğimiz renkte ojeyi sürmüşsek keyfine diyecek yoktur biz kadınların. Fakat bakımlı eller bize iyi hissettirdiği kadar, erkekler için de önemli bir kriter olma özelliği taşıyor.

Seçimlerinize yön versin, erkeklerin bu konudaki düşünceleri hakkında fikir sahibi olun diye; farklı meslek gruplarından 15 erkeğe bu konuda bir danışalım dedik. Buyurunuz!

Rıfat, Makyaj Artisti

Bence kadınların elleri ve tırnakları kesinlikle bakımlı olmalı ama French oje artık çok sıkıcı. En çok uzun ve yuvarlak tırnakları seviyorum, tabii kendi tarzlarına uyuyorsa ve taşıyabiliyorlarsa. Onun dışında kısa tırnaklar da cool ama bence hem uzun hem de kare tırnaklar hele bir de uçları beyaz boyanmışsa çok zorlama duruyor. Yurtdışından örnekleri de takip ediyorum. 3 parmakta bozuk oje uygulamaları hoşuma gidiyor. Türkiye için bence biraz erken ama severek izliyorum.

Ömür Özdemir (@ceriLevis), Oyuncu, Köşe Yazarı

Bence ellerde de ayaklarda da kesinlikle oje olmalıdır. Klasik kırmızı renk olursa iyi olur hoş olur. Eller daha bir öpülesi duruyor, daha güzel görünüyor, kadındaki cazibeyi artırıyor. Aslında bunlar hep testosteron işte…

Can, Doktor

Kendine saygısı olan, dış görünüşüne değer veren her kadının imkan buldukça oje kullanmasını doğru buluyorum. Oje sürmenin, bakımlı olmayı önemseyenler için demirbaş bir aktivite olduğunu düşünüyorum. Erkekler de kendine iyi bakan kadınları seksi bulur ve tercih eder; zira böyle kadınlar yaşları ilerlese dahi beğenilmeye devam edeceklerdir. Doğru renkler seçildiğinde ve özenle yapıldığında kadının seksapalitesini doğrudan yükselten faktörlerden biri. Manikürle desteklendiği vakit, karşı cinste el güzelliğine çok dikkat eden erkekleri etkilemek için güçlü bir silah.

Farklı karakterlere ve güzelliklere, farklı oje renklerinin yakıştığına inanıyorum, evrensel olarak kabul görecek “en güzel renkler” gibi bir kategori iddiasında bulunmam. Yine de bazı tonların bazı örneklerle daha iyi gittiğini söyleyebilirim. Sarışınlarda sarı renk, esmerlerde siyah renk gibi. Kırmızının herkesçe abartılı sıklıkta kullanıldığı ve çekiciliğini biraz yitirdiği aşikar. Şu an için modası geçti, zamanla küllerinden doğabilir. Üstelik renkler arası bir oryantasyon olmalı. Devamlı aynı tonların kullanılması durumu sıradanlaştırır, süren kadın dahil kimsenin ilgisini çekmez. Bu iş rutine dönüşmemeli, belirli periyotlarla yelpazenin farklı skalalarındaki boyalar ziyaret edilmeli.

Erman, Spor Spikeri

Oje elzem değildir ama olursa kırmızı ve ona yakın tonları severim. Çünkü kadınlarda, üstüyle başıyla da güzel kombine ederse en çok sevdiğim renkler bunlar.

@kutup_zencisi, Twitter ünlüsü

Tırnakta oje güzel duruyor ama koyu renk seçimler çoğu kez itici bir görüntüye sebep oluyor. Beyaz tende kırmızı oje çok çekici dururken, esmer tende de bir o kadar kötü görünüyor. Benim her daim favorim French, çünkü bir tırnağa French yakışıyorsa o kadının eli de tırnakları da güzeldir. French her tırnağa yakışmaz.

Nail Polish Bottles

Artun, Öğrenci

Oje olmazsa olmaz değildir ama olursa da güzelliğe güzellik katar. Kişisel tercihim canlı ve uçuk kaçık renkler olsa da kırmızı ojenin bir kadına kattığı seksilik yadsınamaz.

Emre, Avukat

Tırnaklarda oje olmalı ama belli belirsiz olmalı. Siyah, kırmızı, turuncu gibi göze batan renklerden hoşlanmıyorum. Şahsi fikrim, French oje veya sadece şeffaf cila sürülmesinden yana.

Ata, Bilgisayar Mühendisi

Oje bir kadında bakımı temsil eder, olmazsa olmazlardan biridir. Rengi gül kırmızısı olmalıdır; mavi, siyah veya başka renkleri itici bulurum.

Selman, Mimar

Oje, kişisel bakımına dikkat eden kadınlar için vazgeçilmez bir ürün. Kadınlarda ilk olarak diz kapağına ve ellere bakan bir erkek olarak ojenin ne kadar hayati bir detay olduğunu açık bir şekilde anlatmama sanırım gerek yok. Genel kanının aksine oje-kıyafet uyumundan çok oje-ten rengi uyumuna dikkat edenlerdenim. Esmer bir kadının kahverengi ya da siyah oje

kullanımı makyaj konusundaki zevksizliğinin göstergesidir. Açık tenli bir kadın ise kırmızı ojeyle bile ellerine estetik görünüm kazandırabilir, doğru tonun kullanımıyla tabii ki. Açık tenli kadınlarda kahverengi tonlarını çok beğeniyorum.

Alican, Öğrenci

Tırnaklarda genel olarak lacivert, gri, siyah gibi kış renklerini seviyorum. Oldukça seksi duruyor. Favorim mat, siyah oje.

Can, Blogger-Sosyal Medya İçerik Editörü

Bana sorarsan, bir kadının elleri ilk etapta ojeden ziyade kesinlikle manikürlü olmalıdır. Eğer manikürlü, törpülenmiş, temiz, kendiliğinden şahane tırnaklara sahipse; oje sürmese de olur. Fakat dediğim gibi manikür şart. Ama bu şartların tamamını karşılayamıyorsa, olabildiğince ojeli eller görmeyi tercih ederim. Ama yine de manikür şart :) Şık kadınlara karşı özel bir ilgim olduğundan, neon ya da çok canlı renkli ojeleri, kombinine uydurmadan öylesine süren kadınlar gördüğümde pek hoşuma gitmiyor. Güzel oje sütlü kahvedir, pudra pembesidir, krem rengidir, minttir, bordodur, laciverttir, fümedir…

Eren, İnsan Kaynakları Uzmanı

Bence bir kadın mutlaka oje sürmeli. Sevdiğim renkler lacivert ve bordo. Çok hoş buluyorum, herhangi bir sebebi yok.

Güray (@burusvilis), Editör

Evet, oje gereklidir. Tüm arkadaşlarım da bunu bilirler, bu konuda hassasım. Bazen tırnaklara oje sürmeyip dinlendirmek gerektiğini de biliyorum fakat bu dönemde bile en azından bakımlı olmaları hoşuma gider. Siyah ojeden çok hoşlanmam. Özellikle tırnak boyu kısa olan kadınların daha açık renk oje kullanması gerektiğini düşünüyorum. İnce elli ve uzun tırnaklı kadınların sadece parlatıcı sürmeleri hoş durabiliyor.

688c79efaa2b223d16721e2fd6c751d0

Cem, Spor Spikeri

Bakımlı tırnak ve oje, başka erkekleri bilemem ama bana göre olmazsa olmaz. Renk konusunda ise tek düşüncem ise; yerine ve kıyafete göre olması gerektiği. Şu saçma sapan boncuklu, süslemeli, alacalı bulacalı ojeler haricinde her renk makuldür.

Umut, Eczacı

Öncelikle kadın erkek fark etmez, herkesin elleri bakımlı olmalıdır çünkü oldukça göz önünde olan bir organ. Bir kadına ojenin yakışması için manikür şart. Manikür yoksa ne sürerse sürsün fayda etmez. Bakımlı bir elde görmekten en çok hoşlandığım renkler siyah, lacivert, füme ve bordo. Kırmızının artık oldukça klişe haline geldiği kanısındayım.

2 Comments

 1. Mia Wallacee

  3 Nisan 2013 at 11:52

  ne harika bi post olmuş bu yahu!!!

  kesinlikle katılıyorum oje olmazsa olmaz. fakat kırmızı hakkında herkesin aklı karışık :)

 2. Kalina

  3 Nisan 2013 at 15:33

  Erkeklerin fikrinin bir onemi yok bence. Kadinlar kendileri icin oje surer. Dahasi karsisindaki kadini bu kadar inceleyen adamlari itici buluyorum. Kafasi isle gucle mesgul, ruh sagligi yerinde (mesela obsesyonlari olmayan) bir adamin ojeye manikure falan asiri takacagini sanmiyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir