15 Erkeğe Sorduk

15 Erkeğe Sorduk: Merserize Nedir?

By  | 

Ülkemiz moda tarihinde dönem dönem parlayan; tam da şu an mevsimi olan ama bu mevsimi bir çağla badem, bir enginar kadar kısa süren merserizeyi; mevsimi geçmeden işlemek istedik.

Yukarıdaki paragraf ile zaten bir yılda cümle içinde geçme kotasını da doldurdu.

Dünya paralar verip, “ay çok tiril, çok serin, çok süper” diye alıp, dolabımızda kalabalık yapan bu güzel güzide icadı erkeklerden dinlemek istedik.

Bu arada biz 15 erkeğe sormuştuk ama 18 yanıt alınca eleyemedik; buyurun merserizeye;

mor merseriz

Cem, Medyacı : Merserize; permayla aynı gün icat edilmiş ve kullanıma sokulmuş 35-50 yaş anne, yenge ve teyze giysisidir. İlkbahar mevsiminde giyilebilen gösterişli kazak olarak da nitelenebilir. Parlak olduğu kadar terletmemesi ile ünlü olan merserize giysiler rengine göre parlaktan açığa doğru düğünlerde ve günlerde giyilebilir. Genellikle dökümlü ve delikli olur ve bu da oynama kolaylığı sağlar. Merserize giyen kadının hala hayatla bağı kopmamıştır. Merserize giyen bir insanın enerjisi hiç bitmez. merserize giyen insan ayrıyetten enerjiktir. Ne demiş şair, merserize giydiğin gün ölmezsin.
Ama hissiyatım bu, annemle yengem arasında gidilip gelinen bir bağlantı yoluydu merserize. İpek yolu gibi merserize benim cocuklugumdu

Emre, Yakışıklı : İnce yün iplikten örülen kumaş gibi bişi sanırım. merserize çorap olur mesela takım elbise altına giymelik, oldukça pahalıdır bir çift çorap için. ya da merserize kazak da olur.

Ozan, GMY : Böyle uzun kollu kazak gibi şeylerdir, sünen bir kumaştır, esner gider, hemen şekli bozulur bence merserize budur.
Deniz, Yönetici : Ben kısaca şöyle özetleyeyim: her Türk evliliğinden önce, büyük bir krize sebep olan gerdek yastığı ve yorganı, misafir peçetesi, koltuk örtüsü, hatta televizyon örtüsünün vücut bulmuş hali :)) Erkekler tarafından en kabul görecek hali de ekteki gibi olan cisim: tüm babaanne, anneanne ve annelere duyurulur!…

merserize

Nuri, Güvenlik Görevlisi :  Merserize. Eziresrem Hastalığı’na önlem olarak giyilen ufak bir giysidir
 
Özgün, Mimar :  Merserize geceleri biraz daha serince ya da esintili olan bahar-yaz gecelerinde yer yer omza atılmak yer yer de giyilmek suretiyle kullanılan, doğal toprak renkleriyle ve görece hafifliği ile ön plana çıkan kazaktır benim için.
Yener,  Öğrenci :  Merserize:  Mersersi olma durumu. Cümle içinde kullanalım:  “Soğanları yeterince merserize etmemişsiniz.”
Tümer,  Mühedis: Rize’de yapılmış çakma mersedes olsa gerek…
riza merseriz   
Umut, Sosyal Medya Yöneticisi : Rize’nin düşman işgalinden kurtulmadan önceki ismi diye biliyorum.
Erdem, Pazarlama Direktörü Şu 20 kg ağırlığındaki kazaklar değil mi?
Remzi, 2 Erkek Babası: Böyle normal kazak vardır, ısırırsan dişlerini içini gıdıklar bir de merserize ipten yapılmış olanı vardır, daha delikanlı, ıslansa bile insanı huylandırmayan. İşte o.
Meriç, motorsiklet sevdalısı:  Yav çorap mı o?
Korhan, BisikletçiGeniş örgülü kazak diye aklımda kalmış, file gibin.
Özgür, Dağcı: Belçika Volvo fabrikası deposundaki forklift operatörlerinin %80’ini teşkil eden 2. kuşak Emirdağlılar’ın “Mersi” deme şekli değil miydi?
(Yerler ve isimler gerçektir)
Ömer, Müdür : Ankara’dayken DİSK’in bir eyleminde şöyle kullanıldığını duymuşluğum var:
“Çoraplarım merserize, hakkımızı versenize!”
Murat, Gezgin:  Yün çeşidi miydi?
Ulaş, Öğretmen: Delikli kazaktır. Yazın giysen yanarsın, kışın giysen deliklerden hava girer. Ne işe yaradığını çözemedim.
Serkan, Gurbetçi: Merserize insanin kendine yakışanı giymesidir.
 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir