15 Erkeğe Sorduk

15 Erkeğe Sorduk : Sevgililer Günü saçma mı yoksa kutlanmalı mı?

By  | 

Thinkstock-valentineKim ne derse desin, sevgilisi olmayanlar bugünlerde biraz hüzünleniyor. Her ne kadar “of çok saçma” desek de aslında aklımızın bir ucunda “acaba mı?” diye sorular dolanıyor.

Sevgilisi olanları içten içe kıskanıyoruz, sanki o gün el ele yürüyenler daha çok gözümüze batıyor.

Kırmızı gül tutan eller, diğer ellerinde koca koca hediye poşetleri. Oldukça klişe şeylerden bahsediyoruz farkındayız, ama yıllardır dayatılan da bir gerçek var. “14 Şubat Sevgililer Günü”

Her ne kadar hikayesi yüzyıllar öncesine Aziz Valentin’e kadar dayansa da kimsenin bu yüzden kutlamadığından o kadar eminiz ki. Her şey biraz gösteriş olmuş, biraz daha maddiyata dökülmüş durumda…

Yine de genel olarak her ne kadar karşı çıkarsak çıkalım her kadın hayatında bir kere de olsa bu günü kutlamış ya da kutlamak istiyordur…

Peki ya erkekler?

Hiç onların gözünden bakabildik mi dersiniz?

Empati kurmaya çalıştıkça onları mı kendimize benzetmeye çalışıyoruz yoksa?

Biz de tam bunu öğrenmek için 15 erkeği aradık, bulduk ve bunu sorduk: “Sizce Sevgililer Günü saçma mı yoksa kutlanmalı mı?”

İşte o beklenen cevaplar…

– Sevgililer günü her ne kadar anneler günü kadar saçma olsa da benim gibi utangaç adamların içlerinden geçirdiklerini göstermeleri için mükemmel bir fırsat.

Emre , Software Developer

– Çok saçma buluyorum. İnsanların para harcamaya programlandığı anneler ya da babalar gününden farkı yok. Olay sadece 1 gün özel hissettirebilmek değil, her gün bunu belli edebilmekte. Mantıklı olduğunu düşünen varsa da saygı duyuyorum o ayrı…

Kemal,  Öğrenci

-Bence saçma. Toplu şekilde kutlanıyorsa onun adı sevgililer günü olamaz. Ben bir şey kutlayacaksam onunla özel bir şekilde kutlarım.

 Can, Social Media Specialist

– Sevgililer Günü’nü saçma buluyorum. Tüm diğer özel günler (yılbaşı, bayram, anneler günü, 1 Mayıs) toplumsal bir birliktelik ifade ediyor. Başka insanlarla da paylaşabiliyor, tanımadığın birisiyle yılbaşı partisinde kadeh tokuşturabiliyor, çevrendeki tüm annelerin anneler gününü kutluyor, ya da 1 mayıs’ta onbinlerle kardeşleşebiliyorsun. Ama sevgililer gününde üst komşun Nebahat Hanım’ın bile sevgililer gününü kutlasan, olmaz. Çünkü sevgililik iki kişinin arasında bir sıfat, toplumsal değil; üstelik annelik gibi kutsal ve takdire şayan da değil. E ben sevgilimle zaten yüz tane yıldönümü kutlarken 101.’de ne kutlayacağım? Diğer sevgililerle neyi paylaşacağım? Pırlanta kolye ucuz bişey olsa da fikrim değişmez. Toplu sünnet töreni bile daha anlamlı? Ben ne kutlayayım başkasının sevgilisiyle, nasıl dayanışayım, toplumsallaşayım? Kimsenin işine gelmez bu.

 Erdem, Pazarlama Direktörü

– “14 Şubat’ın kutlanmasını saçma bulmak” da artık klişe hale geldi ama lütfen biraz mantığımızı zorlayalım. Sevgili olduğunuz insan sizin için özel değil mi? Onunla yaşadıklarınız özel değil mi? İlk bakışmanız, öpüşmeniz, sevişmeniz özel değil mi? E hepsine evet diyorsanız neden böylesine özel duyguların karşılığı olan “Sevgili” olmayı herkesle birlikte uluorta kutluyorsunuz. Sevgililer Günü, sevgilinizle sevgili olduğunuz gündür, 14 Şubat ise hakikaten saçmalıktır.

Göksel, Social Media Specialist

– Sevgililer günü tam bir esnaf uydurmasıdır. Kendisini saçmalığın daniskası olarak görüyorum.

 İbrahim, Reklamcı

 – Ben kutlamıyorum, bana göre çok saçma. Doğum günü ya da yıl dönümü benim için manevi günlerdir, ama Sevgililer Günü öyle değil. Toplum tarafından uydurulmuş maddiyata dayalı bir gün olduğunu düşünüyorum.

 Aydın, Çalışmıyor

 – Bence kutlanmalı, ya da daha doğrusu bu güne kutlama denmemeli. Sevgiliyi hatırlamak gibi düşünülmeli. Bir doğum günü kadar da önemli değil ama…

 Ahmet, Sanat Tarihçisi

 – Bir yandan baktığımızda herkesin kutladığı günde “senin için” özel olan kişiyle Sevgililer Günü kutlaman saçma gibi görünüyor, ama bir yandan da güzel bir gelenek bence. Gelenek ve göreneklerimize uymalıyız. Yani ilişkiye farklılık ve heyecan katan bu tip farklı günleri destekliyorum.

 Agah, Öğrenci

– Sevgililer Günü; yurdum esnafının üzerinde ‘seni seviyorum’, ‘hayatımın tek gerçeği’, ‘benimle evlenir misin?’ v.b. yazan 10 tl’lik çorapları 40 tl’ye iteleyebildiği, romantik komedi filmlerinin hasılatlarında ise gözle görülür bir artışın yaşandığı; hem ekonomiye hem de kültür sanata can veren çok müstesna bir gündür. Bu yüzden destekliyorum.

 Gencer, Esnaf

-Yıllardır saçma buluyorum, ama belki bir sonraki 14 Şubat’ta sevgilim olursa durum değişebilir.

Emre, Mühendis

– Hmmm saçma bulmuyorum aslında, kendi içinde gayet mantıklı ama çok sinir bozucu buluyorum! Kendimi kesinlikle o olayın içinde göremiyorum, hiç bir 14 Şubat’ta ilişki içinde olmaığıim için şanslı hissediyorum ama bir yandan da o kollektif rituel olayi dışlanmış hissettirebiliyor beni. Ama ayni hissiyati cumartesi günü evde kalan bir insan da yaşayabiliyor “Dışarı çıkmalıyım herkes bunu yapıyor şu anda…”

Kafa biraz dağınık ama böyle şeyler düsünüyorum yani özetle…

Onur, Ses Sanatçısı

– Türkiye’de yıllardır süregelen enteresan bir batı özentiliği var. Noel’i geçtim, millet artık Halloween kutlar hale geldi. Bu yüzden bana sadece Sevgililer Günü değil, batıdan ithal edilen anneler , babalar günü, doğumgünü gibi tüm günler bana yapmacık geliyor.

 Baran, Dış Ticaret Yöneticisi

– İnsanların askerden kaçabilmeleri için onların evlenmelerini sağlayan Aziz Valentin’e bir antimilitarist olarak hayranlık ve saygım sonsuz. Ama onu anma etkinliklerinin tektipleşmiş bir askeri modelde gitmesini, kendisinin hatırasına ihanet olarak algılıyorum. İşin antimilitarist boyutunu gözardı etmeden sevgililer günü kutlayan herkesle birlikte haykırıyorum: Savaşma seviş!

 Murat, Technologist

– Bir rutin içerisinde olması rahatsız edici. Birini seviyorsanız belirli bir günde hatırlamak ya da belli etmek yeterli değil. Buna ek olarak sevginiz size bişeyler yaptırabilmeli

 Özgür, Digital Marketing Specialist

– Sevgililer günü saçma veya mantıklı diye bir şey olamaz. Sevgilimizdir o günle ilgili kanıya vardırtan bizi. 14 Şubat’ta bundan sonra kuru fasülye yiyeceğiz diye karar alsak insanlık olarak, bence güzel olur. Aslında denesek mi? Neyse, çok sıkıntı değil böyle bir günün oluşu. Ayrıca ekonomiye de getirisi büyük. Zaten sevgilisiyle mutlu olana her gün sevgililer günü.

 Berhan, Mühendis 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir