15 Erkeğe Sorduk

15 Erkege Sorduk: Ugg Çizmeleri Nasıl Buluyorlar?

By  | 

Almayanı dövdükleri Ugg çizmelere arada özenmiyorum diyemem. Evet, ben de başta çok kaba ve çirkin bulmuştum; ama sanki zaman geçtikçe güzelleştiler. Yakışıyor mu ne, mini eteğin, elbisenin altında filan hoş duruyor sanki. Alsam mı yoksa “Herkeste olan şeyi giymem ben.” diye mi takılsam karar veremedim. Gülşah’a sordum, o da erkeklerin tiksindiğini söyledi. Cümlenin sonuna doğru sesi kısıldığı için pek ikna olmadım, o da emin olamadığını itiraf etti zira. Biz de erkeklere sorduk, eğer okumak zor geliyorsa baştan söyleyelim; almayın.

Soran Soruşturan: Ayşe Durkan & Yeşer Sarıyıldız

“Norveç’te yasıyorsan güzel. Mesela İzmir gibi bir yerde sadece moda olduğu için koyun derisi çizmelerle gezilmesi tuhaf geliyor biraz. Bunun üzerine çıkıp Ankara’da yaşayan bir kısım bayan diyebilir ki, “Ankara da soğuk oluyor.” Ancak hepimiz biliyoruz ki, aslolan ayakları sıcak tutması değil, trendi takip etmenin, güncel olmanın verdiği sıcaklık duygusu.”

Burak, 25

“Çizme gibi iste. Baymadı henüz, berbat da değil; ama güzel de değil kesinlikle. Yalnız o para verilmez, o kesin.”

İlker, 29

“Tasma gibi buluyorum, sürüye katılmak için gerekli olan bir tasma. Çok itici, berbat hatta. Görsel hiçbir güzelliği yok.”

Ahmet, 24

“Nötrüm, ama abartılmaya başlandı. Daha da abartılırsa eksiye dönüşmem an meselesi.”

Mustafa, 25

“Take of those f.cking Uggs, you’re not an eskimo.”

Michael, 32

“-Yakışana tamam da, herkeste görmesem iyi olur. Ayrıca fiyat performans oranı rezalet. Yine de pek beğenmiyorum. Alma sen, yakışmaz sana, boyun çok uzun değil.

+ Ya kendim için sormadım ben ya, uff…”

Ahmet, 27

“B.k gibi, nefret ediyorum.”

Ali, 28

“(küfür ediyor) Bir kere zarif değil, kadın dediğin zarif bir unsurdur tamam mı?! Ayak bilekleri ne kadar mühimdir… Genç kızlar halhal takarlarmış değil mi? Aksesuardır. Hantal kızlar ortaya çıkıyor o ayakkabılarla. Bi’ b.ka yaramayan kızlar tamam mı?! Zaten şu son dönem modası hep rahatsız edici giyim kuşam üzerine. Onun nedeni de sanırım bir mesaj vermek… Bizden bir b.k olmaz; çünkü o ayakkabıyla hiçbir şey yapılmaz ve “biz kadınız işte”, kim var kim yok bilsin, gösterişten başka bir b.ku olmayan saçma sapan kızların 300 lira verip “Ay çok rahat…” diye savundukları, hakikaten saçma bir ayakkabı o Ugg! Var ya bağırıp çağıracağım şimdi… (ve bağırıp çağırmalar)”

Umut, 39

“Valla fena değiller. Kuzende var, 2-3 gündür görüyorum. Öyle çok kötü değil, kotla güzel duruyor.”

İlker, 23

“İğrenç. Nesini beğenip alıyorlar anlamıyorum.”

Han, 22

“Tikky işi, salakça.”

Emre, 26

“Çok kaba, çok kötü. Mesela çok zarif bir kız var, kaba görünüyor direk.”

Burak, 24

“Simdi bak, zaten giyenlerin çoğu böyle süslü bakımlı kızlar, tamam mı? Kadın dediğin zaten estetik anasını satayım. Çuval versen üzerine, o da yakışacak. Hani yapacak bir şey yok artık o kız için… Yakışmasını buna bağlıyorum. Ben beğenmiyor muyum sanki o ayakkabıyı giyen kızı? Güzeller güzeli kız, beğenirsin yani…”

Bekir, 29

“Bak simdi ne anlatacağım sana. Thorstein Veblen diye bir adam var, mükemmel bir iktisatçıdır. Adam aylak sınıf teorisi kitabında “baston”u tanımlıyor. Bu İngiliz beyefendilerinin falan olur ya, Amerikalı falan filan adamlar… 1900’lerin başı diye düşün, adamın yaşadığı dönem o. “Baston kapitalist adamın vazgeçilmez aksesuarıdır.” diyor. Bunu bir moda olarak algılamanın yanı sıra, neden böyle bir gerece ihtiyaç duyulduğundan bahsediyor. Diyor ki, “Baston tutan el doludur.” Yani bu adam alttan alta “Benim işim gücüm zaten var, çalışmaya ihtiyacım yok, amelelik etmek bana göre değil, onu başkaları yapsın.

Benim gelirim sanki ben kutsanmışımcasına bana gelecek. Ondan ötürü ben aylaklık yapabilirim, baston bunun bir alt mesajıdır.” diyor. Devam ediyor, “Kapitalist adam için bastonun bir diğer manası ise şiddettir. Baston çıkarına karşı çıkanlara karşı kullanabileceği bir silahtır da.” diyor. Bu adamın başka makalelerinde söyle şeyler de var: Mesela bu Fransız kadınlarının deli gibi dar elbise giymeleri falan filan İngiliz hanımefendilerinin giyim tarzı… Diyor ki, “Bu giyim tarzı tamamen erkek odaklıdır, o kıyafetlerle hiçbir şekilde iş yapılmaz, çocuk bakılmaz. Bunun nedeni; ben o kadar zenginim ki, karımın iş yapmaya ihtiyacı yok.”

Velhasıl, sen benim getirmek istediğim yeri anladın bu sözlerimle… Bu Ugg denilen ayakkabı hantal arkadaş… Yürüyüşünü bile değiştiriyor kızların, çünkü bacakların arası açılıyor doğal olarak. Kabarık bir ayakkabı çünkü. Birbirine sürtmemek için biraz daha geniş yürümek zorundasın, bunun sonucunda da ortaya garip bir görüntü çıkıyor iste. Penguen gibi kızlar; ama iste alt mesaj yine Veblen’in dedigi gibi; “Ben iş yapamam; ama zaten kadınım, benim bir iş yapmama gerek yok. Erkeğim bana bakar, babam bana bakar, biz zenginiz, sıradan değiliz vs.”

Atıf, 55

“Ne? Nasıl? Bilmem, olabilir, gideri var…”

Ergin, 22 (uyku arasında uyandırılıp soruldu.)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir