mb büyüteci

8 Mart’ta Penti Farkı!

By  | 

Kadın olmanın bir çok zor tarafı var elbette ama önemli olan kendine güvenen, kendi ayakları üzerinde dimdik durabilen kadınlar yaratmak! Dolayısıyla o kadınlar da gelecekte sağlıklı, aydınlık bir bir nesil yetiştirebilsinler.

Yazı: Madam Brownie

Türkiye’nin 8 ünlü ismi, 8 farklı tasarımla aile içi şiddete maruz kalan kadınlara destek oldu. Bu isimler arasında kimler yok ki? Ayşe Arman, Berna Laçin, Çağatay Ulusoy, Erdil Yaşaroğlu, Kenan Doğulu, Özlem Süer, Pelin Karahan ve Şebnem Bozoklu tarzlarını yansıtan ve farklı çizgiler taşıyan birbirinden güzel çoraplar tasarladılar. Tabi, bunu yaparken de, aile içi şiddetle ilgili kendi mesajlarını vermeyi ihmal etmediler.

Kadın olmanın bir çok zor tarafı var elbette ama önemli olan kendine güvenen, kendi ayakları üzerinde dimdik durabilen kadınlar yaratmak! Dolayısıyla o kadınlar da gelecekte sağlıklı, aydınlık bir bir nesil yetiştirebilsinler. Bunun için de Penti ve Hürriyet Gazetesi; hem dikkat çekici hem de farkındalık yaratan bir kampanyaya imza attılar. Kampanya, “Şiddete maruz kalan kadınlar için ben ne yapabilirim?” diyenler için, farklı bir tepki verme şekli gösteriyor. Sevdikleri kadına Dünya Kadınlar Günü’nde hem şık hem anlamlı bir hediye vermek isteyenler için en güzel seçenek Penti’nin bu özel koleksiyonu. Üstelik geliri de Hürriyet Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’na bağışlanıyor.

Kampanya, tabi ki sosyal medyada da hemen yer buldu. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, #aileicisiddeteson hashtagli yüzlerce tweet paylaşıldı. Binlerce takipçisi olan Her Boku Bilen Adam, Siminya, Zeynep Mengi, İstiklal Akarsu, Çizenbayan gibi Twitter fenomeninin yanı sıra Penti’yi yakından takip edenler ile Serapla Moda, Modazon, Berna Mutlu Aytekin gibi bloggerlar ve kampanyada yer almamasına rağmen Cemil İpekçi ve Emre Karayel gibi ünlü isimler de kampanyaya destek oldular. Tüm gün boyunca yazılan #aileicisiddeteson hashtagli paylaşımlar, özellikle Twitter fenomenlerinin takipçileri tarafından yüzlerce kez retweet yapılarak yayıldı. Ayrıca bu kadar duyarlı bir kampanya Ekşi Sözlük ve İtü Sözlük’te #aileicisiddeteson başlıklarında da haliyle yer bulmuş oldu.

Aile içi şiddet konusunun sadece 8 Mart’ta değil her zaman dikkat çekmesi dileğiyle, nice 8 Mart’lara!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir