RELATIONSHIT

Adamı Altın Kafese Koymuşlar, Nerede Benim Joystick’im Demiş

By  | 

Yazı: Ayşe Durkan

ayse.durkan@madambrownie.com

Geçen akşam sevgilime ‘En çok neremi beğeniyorsun?’ diye sordum. Ne dedi biliyor musun okuyucu? ‘ellerini’ Evet, 4 heceli ve 8 harfli bir kelime, eksiği ya da fazlası yok. Saçlarımı değil, gözlerimi hiç değil, kulaklarımı beğense o da kabulüm; ama kulaklarımı da değil, patates burnumu zaten değil, bu konuda ona hak veriyorum, ellerimi beğeniyormuş beyefendi! Bu tıpkı podyuma çıkmaya çalışıp ola ola ‘ayak modeli’ olmak gibi bir şey. Sinirden gözüm seğirse de hiç bir şey diyemedim, ne diyebilirim ki? Az trip atsam,  ‘Aslında gözlerin de Türkan Şorayınkiler gibi’ cümlesini duyabilirdim o ağızdan; ama neyi değiştirir? En çok ellerimi beğeniyormuş işte.

Çevremde benden daha iyi çemkiren ve tehditkâr bakış fırlatabilen bir insan evladı yok bildiğim. Geçtiğimiz 2 sene boyunca sürekli çemkirdim, gözlerimden ateş saçtım; ama fark ettim ki, ‘Şu ünlülerden en çok kimi beğeniyorsun?’ sorusuna ‘Seni’ cevabı almak hiç de inandırıcı olmuyormuş.

Adam oyun oynamak istiyor mesela, evden çıkmadan, saatlerce malak gibi oturup, ağızda sigara, üst kısım çıplak, vıcık vıcık oyun oynamak istiyor. Hayvan gibi küfür etmek istiyor, burnunu karıştırıp sümüğüne eliyle şekil vermek istiyor.  Senin en başta ‘Pc de çok zaman geçiriyorsun, sağlığın için endişeleniyorum’ ana fikirli konuşman iki dakika sonra ‘Benimle hiç ilgilenmiyorsun’a beş dakika sonra da ‘Ben çıkıyorum, istersen gelme!’ tehditine dönüşüyorsa, adam tabi ki kalkıp senin yanına gelecek. Yalnız olay burada başlıyor okuyucu. Çevremizde sevgilisine sözünü geçirebildiğini iddia eden insanlar var ya, şu şekil hani: ‘Ayy benim aşkitom beni çok dinleerr, bak sigarayı bırak dedim içmiyo artıık, bebişim yaa..’ Bi kere adam sigara içmeye gizliden devam ediyor, onu hepimiz kabul ettik sanırım. Benim değinmek istediğim nokta şu, bir takım şeyleri birbirimize kısıtlayarak veya o ağızdan ruhumuzu okşayacak kelimelerin dökülmesini sağlayarak karşımızdakini istediğimiz forma sokmaya çalışıyoruz, ideal sevgiliyi yaratmanın peşine düşüyoruz ve sözümüzü geçirebildiğimiz ölçüde ilişkimizin iyi gittiğine inanıyor, bunu da arkadaş ortamlarında masaya yaratarak insanlara ‘ilişkide baskın olan taraf benim’ izlenimini yaratmaya bayılıyoruz. Fakat eylemlerin önüne bir şekilde geçsek de esas olan hiçbir zaman değişmiyor. Evet, sevgilin o akşam seninle vakit geçirmek değil, arkadaşlarıyla maç izlemek veya oyun oynamak istiyor. Yani senin istediğin onun seninle vakit geçirmek istemesini sağlayabilmek mi, yoksa dayattığın şeyi zorla yaptırabilmek mi? ‘Şimdi o masadan kalkıp benim yanıma gelmezsen, bir daha hiç gelme Berkcan!’ diyerek istediğini yaptırabilirsin pekâlâ; ama bu onun o akşam seninle olmak değil de arkadaşlarıyla olmak istediği gerçeğini değiştirmiyor, değiştiremiyor maalesef. Yani bir nevi, karşımızdakini istediğimiz forma sokabildiğimizi sansak da, aslında sınıfta kalıyoruz. Sigara, içki konuları da aynı bak. Adam seviyor sigara içmeyi, ne yapabilirsin ki? Yalnızca ‘Benim için sigarayı bıraktı, demek ki onun için değerliyim’ diye mi düşünmek istiyorsun? Kusura bakma da, böyle yaparak yalnızca bir yalan için uygun zemini hazırlıyorsun, sonra da sana yalan söylemiş olduğu için üzülüyorsun. Bir kazancın yok, anlatabiliyor muyum? Sigarayı bırakmıyor, oyunun başından kalkmıyor olması sana daha az değer verdiğini göstermiyor. Sadece oyun oynamak ve sigara içmek istediğini gösteriyor, çok basit yani.

Upuzun lafın kısası ben derim ki, yapmayın lan. Eheh çok kısa oldu bu da. Bırakın adam kendisi istediği zaman ilgi göstersin, buluşma teklifinizi maç izlemek için reddedebilsin, sağlığını önemsemiyorsa günde 2 paket sigara içsin,  aramak istemiyorsa da 1 hafta aramasın, ‘Cansu Dere de erik gibi ha, kütür kütür’ diyebilsin. Yormayın yani kendinizi, göreceksiniz ki daha sağlıklı bir ilişkiniz olacak ve  kazançlı çıkan yine siz olacaksınız bağyanlar.. Ayrıca yazının sonuna gelirken buradan sevgilime en çok kulak memeleriyle diz kapaklarını beğendiğimi söylemeden edemeyeceğim efendim.

En güzel yeri ola ola elleri olan insan sevgilerini sunup, hepinize el sallıyor, hoşça kalın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir