Anasayfa

ALTERNATİF EVREN ANDORIA’DAN MASALLAR: RAPUNZEL

By  | 

Yaklaşık bir sene önce aklıma bir proje geldi, kız çocukları olarak dinlediğimiz masallarla ilgili. Dedim ki, küçükken sürekli olarak bir erkeği kapmakla ilgili olan masallar dinleyip onlarla büyüyoruz. Büyürken kendimizi ne kadar geliştirirsek geliştirelim, bilinçaltımızın bir köşesinde, bu masallar ve onları dinlerken kurduğumuz hayaller var elbette. Şu anda oturup okuyunca, mesela bir prensin, öldü sanılan prensesi öpmesi aşırı sapıkça değil mi? Ya da bütün masallarda, aslında hep güzel ve en güzel olmamız, sonra da en yakışıklı ve zengin prensle evlenip çocuk falan yapıp saraylarda mutlu olmamız gerekmiyor mu?

Peki eğer, masallar böyle değil de, bambaşka olsaydı, kız çocukları başka hayallerle büyüseydi dünya nasıl olurdu?  Sanki, aslında başka bir dünya mümkündü ve bu dünya bir türlü olmadı hissinden fenalık geldi.

Ben de Andoria isimli evrende geçen Alternatif Pamuk Prenses, Rapunzel, Cinderella ve Deniz Kızı’nı baştan yazdım. Bir türlü çizimleri yetişmeyince, bastırmaya falan da fırsat olmadı. Ben de beklemekten vazgeçtim ve artık paylaşmak istedim.

Pamuk Prenses’i şurdan okuyabilirsiniz.

Bugün, Rapunzel günü.

ALTERNATİF EVREN ANDORIA’DAN MASALLAR: RAPUNZEL

rapunzel

Bir zamanlar Andoria diyarında, bir kadınla kocası, çocuk sahibi olmak istediklerine karar vermişler ve sonra günlerden bir gün, kadın hamile kalmış.

Bir gün pencereden komşu evin bahçesindeki güzel çiçekleri ve sebzeleri seyrederken, kadının gözleri sıra sıra ekilmiş özel bir tür marula takılmış. O anda sanki büyülenmiş ve o marullardan başka şey düşünemez olmuş. Kendi kendini o marullardan yemek zorunda olduğuna inandırmış ve canı başka bir şey istemez, başka bir şey yiyemez olmuş.

cadının evi

Sonunda, kocasının o marullardan getirme dışında bir çaresi kalmamış. Önce kapıyı çalmış, açan olmamış. Sonra tüm cesaretini toplayıp evin bahçe duvarına tırmanmış, bahçeye girmiş ve birkaç marul yaprağı toplamış. Hemen ardından, kimse yakalanmadan hemen çıkmış; çünkü o ev aslında kimsenin ne yaptığını anlamadığı için herkesin “cadı” dediği bir kadına aitmiş. Kadın, kocasının getirdiği marulları afiyetle yemiş; ama bir avuç yaprak yeterli değilmiş. Kocası, ertesi gün mecburen tekrar bahçeye girmiş; fakat bu sefer cadı evdeymiş ve onu yakalamış. “Bahçeme girip benim marullarımı çalmaya nasıl cesaret edersin sen!” diye sinirlenmiş cadı. “Bunun hesabını vereceksin!” Adam, cadıya onu affetmesi için yalvarmış ve karısının hamile olduğunu, canının marulları nasıl çektiğini bir bir anlatmış.

Cadı düşünmüş. Adama kızma nedeni, o marulların çok nadir ve değerli bir tür olması ve aslında kimyager olan cadının, üç senedir onları yetiştirmekle uğraşıyor olmasıymış, üstelik henüz yan etkilerini de tam olarak test edemediği için endişeliymiş. Cadı, biraz düşündükten sonra bir anlaşma önermiş.

2 marul

Bebekleri doğduktan sonra yedi yaşına gelince, onu cadının yanına eğitime göndermeleri şartını öne sürmüş. Cadı, yedi sene boyunca araştırmalarına tek başına devam edecek, daha sonra yaşlandığında hem ona yardım edip asistanlık yapacak hem de yaptıklarını gelecek nesillere aktaran bir kişi yetiştirmiş olacakmış. Bunun karşılığında, o da hamilelik süresince, herhangi bir yan etki olmaması için takipte olacakmış.

Adam hem marul çalmaya çalışarak nasıl bir hata yaptığını fark ettiğinden hem de aslında cadının sunduğu eğitim fırsatı çok özel olduğundan bu teklifi hemen kabul etmiş. Karısı da bu olanları duyunca çok sevinmiş ve marullar nedeniyle cadıdan özür dilemiş.

bebek rapunzel

Birkaç ay sonra, bu çiftin bebekleri doğmuş, adını da o marul türünün de adı olan Rapunzel koymuşlar. Rapunzel, çok ama çok sevimli bir bebekmiş. Ailesi ona çok iyi bakmış ve tıpkı söz verdikleri gibi yedi yaşına gelince eğitim için cadının yanına gönderme zamanları gelmiş. Küçük kızlarından ayrılmak ailesi için her ne kadar zor olsa da, onun iyi bir eğitim alıp başarılı bir kadın olacağını biliyorlarmış; hem zaten Rapunzel de çok akıllı ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seven bir kızmış. Dolayısıyla Rapunzel de gitmeyi çok istiyormuş.

3 cadı

Cadıyla bir ormanın göbeğinde, yüksek bir kuleye yerleşmişler. Rapunzel on iki yaşına gelene kadar, cadı ona okuma yazmayı ve temel bilgileri öğretmiş. Daha sonra birlikte saçın yapısını güçlendirecek bir formül üzerinde çalışmaya başlamışlar, bu formülü düzenli olarak test edebilmek için de, Rapunzel’in saçını hiç kesmemeye karar vermişler.

rapunzel 4

Cadı ve Rapunzel, günlerinin çoğunu kuleden hiç çıkmadan, çalışarak geçiriyorlarmış. Haftasonları Rapunzel genelde ailesinin yanına gidiyor, bazense tek başına doğada vakit geçiriyormuş. Yıllar boyunca, cadı ile Rapunzel birlikte çok mutlu yaşamışlar ve birçok hastalığın ilacını keşfetmişler. Bu süreçte Rapunzel’in saçları kulenin en üstünden sarkıttığında, yere değecek kadar çok uzamış. Saçının hem bu kadar uzun hem de bu kadar sağlıklı olabilmesi, formüllerinin başarısını kanıtlıyormuş. Cadı ile Rapunzel mutlulukla kutlama yapmışlar ve Rapunzel’e ayak bağı olan o kadar uzun saçlardan kurtulması için saçlarını kesmişler.

rapunzel kısa sac

Son bir deney için kesilen uzun saçları kulenin üstünde bir yere bağlamışlar ve cadı da aşağıya inmiş. Aşağıdan Rapunzel’e seslenmiş: “Rapunzel, Rapunzel! Uzat altın saçlarını!”

rapunzel5

Bu esnada ordan geçmekte olan bir Prens bunu görmüş ve çalıların arasına saklanarak olanları izlemeye başlamış. Rapunzel saçları kuleden aşağı sarkıtmış ve cadı saçlara tırmanarak yukarı çıkmış. Rapunzel ve cadı saçların ne kadar dayanıklı olduğunu görüp çok sevinmişler.

Tüm bu olanları gören Prens ise, cadının Rapunzel’I kaçırdığını ve kuleye kapattığını, kuleye tek giriş yolunun da Rapunzel’in saçlarından oraya tırmanmak olduğunu sanmış. Rapunzel için çok üzülen Prens, onu kurtarmak için plan yapmaya karar vermiş.

alternatif prens

Ertesi gün, Prens yine kulenin oraya gelmiş. Rapunzel’in yukarda tek başına olduğunu düşünmüş. Prens, Rapunzel’i korkutmamak için cadının taklidini yapıp yukarı çıkmaya karar vermiş, yukarı çıkınca da, ona her şeyi anlatacak ve Rapunzel’i o kuleden kurtaracakmış.

Prens sesini değiştirerek seslenmiş: “Rapunzel, Rapunzel! Uzat altın saçlarını!” Yukarıda deneylerle meşgul olan cadı ve Rapunzel önce şaşırmışlar ve çaktırmadan aşağıya bakmışlar. Aşağıda bir yabancı olduğunu görünce Rapunzel seslenmiş: “Pardon, siz kimsiniz?” Prens kim olduğunu açıklamış ve Rapunzel’e cadının onu kuleye kapattığını bildiğini ve onu kurtarmak istediğini, korkmamasını, ona zarar vermeyeceğini, saçlarını aşağıya sarkıtırsa yukarı çıkıp yardım edeceğini anlatmış. Rapunzel ve cadı birbirlerine bakıp göz kırpmışlar, Prens’e bir şaka yapmaya karar vermişler.

ormanda kule

Rapunzel, Prens’e çabuk olmasını, cadı görürse çok kızacağını söyleyerek saçları aşağıya sarkıtmış. Prens çabucak yukarıya tırmanmış. İçeri adımını atınca, saçların bir direğe bağlı olduğunu ve cadının da içeride olduğunu görüp şok olmuş ve korkmuş. Rapunzel ve cadı gülerek korkmamasını, ona şaka yaptıklarını söylemişler ve olayın aslını anlatmışlar. Prens utanarak özür dilemiş ve bir daha asla peşin hükümlü olmama kararı almış. Kadınların bilimle uğraşmasına alışkın olmadığını, bu nedenle çok şaşırdığını da itiraf etmiş. Kendini affettirmek için onlara istedikleri herhangi bir konuda yardım teklif etmiş.

Rapunzel biraz düşünmüş ve “Aslında yardımcı olabileceğin bir şey var.” demiş. Prensten Kral ile bir görüşme ayarlamasını istemiş.

rapunzelson

Rapunzel, Kral’ın karşısına çıkmış ve ülkelerinde bilime yeterli önemin verilmediğini, aslında birçok hastalığa çare bulunabileceğini söylemiş. Yıllar boyunca cadı ile birlikte yaptıkları deneylerden bahsetmiş. Kraldan, onlara bir laboratuvar ve ekipman temin etmesini istemiş. Kral bunu kabul etmiş, ancak iki kişinin yeterli olmayacağı konusunda Rapunzel’i uyarmış.

Rapunzel düşünmüş ve aklına bir çözüm gelmiş. Upuzun ve çok güçlü olan saçlarını, Andoria’daki kuaförlere parça parça çok iyi fiyata satmış ve bu parayı biriktirmiş. Biriktirdiği parayla şehirde çalışmayan kadınlara yönelik bir kurs açmış ve orda temel bilimi öğrenmelerini sağlamış. Kurstan mezun olan kadınlara da kendi laboratuvarlarında iş imkanı sağlamış.

lab

Yıllar boyunca cadı ve Rapunzel bu laboratuvarda birlikte çalışmış ve çok mutlu olmuşlar. Anne ve babası da onları hep desteklemiş ve gurur duymuşlar. Birçok hastalığa care bulmuşlar ve aynı zamanda birçok kadına meslek kazandırmışlar. Rapunzel’in ünü, başarısıyla tüm Andoria’ya yayılmış.

Yazı: Yeşer Sarıyıldız

Photomanipulation: Ender Diril

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir