Astro-fal

By  | 

Valla tarihte ilk kim buldu bilmiyorum ama bu astrolojiyi bulan kişi ile istatistik bilimini bulan kişi aynı insandır demedi demeyin.

Yazı: Ahmet Aydın

a.aydinn@gmail.com

Şimdi dünya üzerinde yaşayan 6 milyar insanı alıp, bunları belirli kişilik kalıplarına göre gruplandır deseler -ki kim neden der onu da bilmiyorum- yapamazdım herhalde. Neticede her zaman denmez mi “beş parmağın beşi bir değil ya” diye. İyi de beş parmağın beşi bir değilken, 30 milyar parmak nasıl bir olur?

22 Haziran doğumluyum. Google’a göre yengeç burcu da olabilirim, ikizler burcu da. Kendisinin bu konuda hakkımdaki görüşleri çok net değil kanımca. Annemin hatırladığına göre ki nereden baksanız 25-26 yıl önceden bahsediyoruz, doğuş saatime göre yükselen burcum Google’a göre başak mış. Ne hoş değil mi? Artık bir zümrenin üyesiyim. Gururluyum. Mutluyum.

İlk kim yaptı bilmiyorum ama cidden istatistik bilimi ile astroloji arasında ciddi bir bağ bulunmalı. Bu burçlar hadisesi bence davranış kalıplarının dağılımı hakkında araştırma yapmak isteyen, istatistikten anlamak zorunda olan bir psikoloji öğrencisinin işi. 6 milyar insanı al(örneklem), kalıpları belirle(12 tane burç), örneklemden histogram oluştur. Bundan sonra normalde, eldeki verinin dağılımını belirlemek gerekir ama ne gerek var o kadarına? Zaten eminim tam o anda o öğrencinin içinde “Eureka!” diye hamamı nüdist bir eda ile terk eden Arşimed’in hissettiği mutluluk vuku bulmuştur.  Eğer ki içinde bir yerlerde Kayserililik de varsa kesin bu işten iyi para kazanılabileceğini düşünmüştür.  Kahve telvesi gibi heterojen bir karışımın viskozite farklılığından bile “3 vakte kadar” bir şeyler olabileceğini bulan bünyeler için bulunmaz bir nimet.( Yazar notu: Bu konu hakkında daha önce bir yazı yazmıştım lütfen bulup okuyunuz.)

Aslında olayın kendi içinde bir açmazı var. Şöyle ki bugün Venüs’ün Mars’a ya da x gezegeninin y gezegenine göre bulunduğu açının kaç derece olduğu ya da yarın hangi gezegenin yamacına sığınacağı gezegenlerin yörüngesi değişmedikçe her daim nettir. E o zaman demek oluyor ki bugünden başlayarak bir ömürlük fal bakılabilir. E madem yaşayacaklarımız önceden belli, hazır teorilerle yaşama devam edebilirdik. Misal kadercilik ile.

Yaşayacaklarımız bize ve tercihlerimize bağlı. Gelecekteki olası gidişatımızı gökte aramaktansa, kendi içimizde aramak en mantıklısı olacaktır diyerek bu yazıyı burada sonlandırmakta fayda görüyorum.

Son olarak bugünkü falınıza gelince, buyurun buradan devam ediniz…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir