Asya Yenizen-Şeytan'ın Son Ütücüsü

Avukat Sevgili

By  | 

İtiraz ediyorum! Avukat sevgili Amerikan filmindeki Keanu Reeves ise, müthiş tabii; ama yaşadığımız coğrafyada hukuk öyle sayın jürili, zenci hâkimli filan yürümüyor maalesef.

Yazı: Asya Yenizen

asya.yenizen@madambrownie.com


Avukat deyince aklımıza hemen Ally Mc Beal geliyor, böyle takım elbiseli, hırslı, zurnanın zırt dediği yerde bitip, leb demeden lebowski’ yi anlayan, karizmatik olduğu kadar geceleri ortamlarda coşan güruh geliyor.

İşte eğitim sistemimizin çarpıklığı!

Bizim buralarda avukat olmak için önce çok ezberlemek gerekiyor. Aha da sana eksi puan. De ki sinir anında saçmaladın ve “atatas matatas kaynanamın götü tas” benzeri saçma beyanlarda bulundun; yandın! Hemen kayda geçti o. Unutmaz. Kafa ezbere alışmış bir kere.

Adliye denen yerler ekseriyetle kalabalık, sıkıcı, boğucu ve içeride mutlu insanın parmakla gösterildiği yerler olduğu için bu da yansır avukat sevgiliye.

Otur sonra akşamları tahakkuk, tebliğ, rücu, mücbir dinle dur.

Risklidir sonra avukatlık, mahkemelik olan adama nasıl güvenesin? O anın şevkiyle indiriverir maazallah avukatın başına james bond çantayı, uğraş dur hastane köşelerinde.

Bir de koskoca hukuk fakültelerini devir mezun ol, sonra Tahtakale toptancısı gibi alacak peşinde koş; iş mi?

Terzi kendi söküğünü dikemez ya (ayrı bir yazı konusu terzi sevgili) hukuk da avukat’ ın ücret tahsilâtı konusunda çok gevşek ne yazık ki; o sebeple ömür hep büyük hayaller ve daha büyük kırıklarıyla geçer.

“Tak, alıyoruz davayı, karar haftaya çıkar, 25%e anlaştım, hâkim 200 bin tazminata kanaat getirse, ay başı benim hesaba 50 kaat yatar, oradan da ver elini Maldivler…

Neticede karar 3 yıl sonra çıkar, hâkim 5 bine kanaat getirir, davalı avukata “buna da kazanmak mı diyorsun?” der, avukat sevgili avcunu yalar, sen de pareoları katlar koyarsın naftalinle gardırobun dibine.

Gene de dükkânı olan sevgili iyidir, ezilmez. Avukatların da bir şekil dükkânı olur; ama onlar ofis de der.

Üniforma seksi bir şeydir, cüppeyi boxer üzerine giydir, evde bir gezdir.

Muhasebeci olacağına avukat olsun; onların da sevgililer günü kutlu olsun.

Ya bir de İngiliz olaydın, akşamları adamın beyaz lüle peruğunu fönlemek zorunda kalaydın?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir