baş tacı

Banyo Özgürleştirici

By  | 

Evde iki çocuk olması demek, bir dakika vakit yok demektir. İşte söze  böyle ortasından başlatır insanı.

Yazı: Terelelli Temcik

Evde iki çocuk olması demek, bir dakika vakit yok demektir. İşte söze  böyle ortasından başlatır insanı. Algı bölünür; gözler bukelamun misali birbirinden ayrı bakmaya, an be an dönmeye başlar. Kazara kuracağınız her cümle ardından romanlar yazdırır. “Aaaaa kedi ağaca çıktı” mesela Hangi kedi ? Hani nerede? O ağaç ne ağacı? Kediler ne yer? Ağaca niye çıkıyor kedi? Düşmez mi? Kedilerin niye dokuz canı oluyor? Sorularını beraberinde getirir.

Mesela uzun süreli sessizlikler kesin hayra alamet değildir. Burada uzun süreden kasıt takribi 1,5 – 2 dakikadır. Bu sessizliğin ardından bilesiniz ki bir leke, bir dökülme, bir kırılma, bir sığışmaya çalışırken sıkışma filan gelecektir.

İki çocuğun girdiği evden hijyen de aynı hızla çıkıyor. Hijyeni yerinde tutmak deli çabası istiyor.

Eve mesela sıvı sabun alıyorum, ömrü 1 gün sürmüyor. Çünkü gene kısa bir sessizlik sonrası bakıyorum şişenin pompası çıkarılmış, plastik yemek takımlarının minik demliğinde sütle ve suyla karıştırılıp kimyasal deney yapılmış ve küçük çay takımında servis edilmiş. Halı köpürmüş. Bildiğimiz klasik sabunu alıyorum; gene ömrü bir gün. Çünkü yumuşatılıp heykel denelerinde kullanılıyor. “Anneeee bak çiğ köfte yaptım sabundan” Bunun manası sabunu mıncırmak.

Dettol’den kargo geldi geçen gün. Bir aparat yapmışlar, pille çalışıyor ve sensörlü. Sabunu stoklamak için ellerini habire altına tutup beklemeleri gerekiyor. E o sabır onlarda olmadığından sıkılıp bırakıyorlar. Çok tebrik ediyorum kendilerini. Hijyenini geçtim bana sağladıkları huzur yeter. Artık banyonun ışığı yandığı an yerimden fırlamam gerekmiyor.Banyo özgürleşti.

Tüm annelere sabırlı, hijyenik, neşeli günler…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir