İlham Şatosu

Barbie’ye Yepyeni Bir Bakış

By  | 

Bugünlerde dünyanın geldiği noktada, tüketmek için nefes alsan yetiyor. İnsanlık olarak tüketim konusunda o kadar hızlıyız ve dur durak bilmiyoruz ki, bazen yanarak öleceğimizi düşünüyorum hepimizin.

Özellikle biz kadınlar, küçükken prensesli masallarla büyüyüp, sonra maruz kaldığımız photoshop’lu dergi kapaklarındaki kadınlara bakarak bacaklarımızı pürüzsüzleştirmeye, gözlerimizi smokey eye yapmaya çalışıp “eyeliner nasıl çekilir” videoları izliyoruz.

Yüzümüze sürdüğümüz şeyin haddi hesabı yok, kadınlar olarak tırnaklarımızı boyamayı nasıl aklımıza getirdik ve kocaman bir oje sektörü yarattık, zaten mantıklı düşününce aklım almıyor. Neremizi boyayacağımızı şaşırmış olmalıyız.

Bilinçaltının çok küçük yaşlarda şekillendiği ve sürekli bir prensi kapmakla ilgili masalları dinleyip vücut ölçülerinin gerçekle ilgili olmayan Barbie bebeklerle oynayarak büyüdüğümüz yeni haberler değil. Peki buna “böyle olmak zorunda değil” diyerek farklı bir bakış açışıyla yaklaşsaydık?

Sona hepimize örnek olacak bir fikir atmış ortaya. Küçük bir kızı var ve bir Barbie bebeğe bakıp “Neden az sonra sahneye çıkacakmış gibi Ebru Gündeş makyajı yapıyorlar ki bunlar?” demiş. Makyajlarını asetonla silmiş ve onlara yepyeni yüzler hediye etmiş; olabildiğince doğal ve gerçek hayattan..

natural

Video biraz uzun, ama mutlaka izleyin. Gerçek olmayan şeylere zorlamak yerine böyle büyüsek çok başka kadınlar olmaz mıydık sizce de?

 

 

Yazı: Yeşer Sarıyıldız

yeser.sariyildiz@mbsays.com

https://twitter.com/androverdose

https://instagram.com/yesersariyildiz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir