Takipte

Batı Yakası

By  | 

Röportaj: Derya Güzel

derya.guzel@madambrownie.com

Son dönemlerde yeni çıkan grupların haddi hesabı yok, bunların arasından iyisini bulup çıkarmak da oldukça zor geliyor bana. Araştırıp da bulmam gerekiyormuş gibi sıkıcı geliyor bana açıkçası, yoruluyorum. Ama sen araştırmadan kulağına gelen güzel sesler vardır. Batı Yakası için bu şekilde düşünüyorum ben. Amatör grupların yaptıkları ayını şeyi yapan grup, Rock’n Dark Ekspress sayesinde adını duyurmayı başardı ve diğerlerinden bir adım öne çıktı. Şimdi de sağlam bir hayran kitlesi var. Bunu da yarışma sonrası yaptıkları çalışmalarına borçlular diye düşünüyorum. Korhan Çelik’in vokalistliğini yaptığı grupta Ergün Yıldız davulda, Altuğ Şenkal bas gitarda ve Can Bezgen ise Lead gitarda hünerlerini gösteriyor. Durum böyle olunca biz de merak ettik, birkaç soru soralım dedik;


Rock’n Dark Ekspress’te birinci oldunuz ve şehir şehir dolaştınız. Daha en başında neredeyse turneye çıkmış oldunuz. Peki, Türkiye’de müzik piyasasında bir yere gelebilmek, bir adım öne çıkabilmek için yarışmalarla adınızı mı duyurmanız gerekiyor illaki. Hiç, bu grup çok başarılı elinden tutalım ya da abi bu grubun sahnesi çok iyi konserine gidelim diyen olmuyor mu yani?

Kesinlikle yarışmalar bu işi yapmak için çok önemli. Çünkü yarışma formatlarında birinci olmasanız dahi, prodüktörlerle, organizatörlerle ve menajerlerle tanışma fırsatı yakalıyorsunuz. Orada kendinizi gösterme şansınız çok daha yüksek oluyor. Bu da amatör müzik grupları için çok büyük bir avantaj.

Albümdeki şarkıların söz müzikleri grubun adıyla anılıyor. Beraber mi yazıyorsunuz? Ki bu zor oluyordur diye düşünüyorum. Yoksa grup içinde ayrımcılık olsun mu istemiyorsunuz?

Grupta ilk önce müziği yapıp üzerine sözleri ekliyoruz. Herkesin kafasında zaten bunlar çoğunlukla planlı oluyor. Zaten dediğiniz gibi de grupsa gruptur. Sonuçta bu işi tek başımıza yapmıyoruz.

Cem Özkan’la nasıl bir araya geldiniz? Şarkılarınızın düzenlemeleri kendisine ait yanılmıyorsam, albümün yapımını da üstlenmiş.  Yarışmanın vaat ettiği bir şey miydi?

Yarışmadan sonra yapımcımız Selim Serezli bize prodüktörümüzün Cem Özkan olduğunu söyleyince çok mutlu olduk. Çok iyi bir insan, çok iyi bir müzisyen ve çok iyi bir dosttu. Yarışmanın bir vaadi değildi bu.  Artık bir şirketimiz olduğu için Selim Serezli ile de aralarındaki dostluk sağlam olduğu ve bize çok şey verebileceğini bildiği için Cem Özkan prodüktörümüz olmuştu.

Kesinlikle albüme çok emeği geçti ve bizim için gruba 5. Eleman oldu. Biz müziğimizi bitirdikten sonra o şarkılarımız üzerine kafa yorup onları çok daha iyi bir hale getirdi. Kesinlikle bize bir kısıtlaması olmadı. Onunla beraber çalışmak kendimizi bireysel olarak geliştirmemize de çok katkısı bulundu.

4 Gün Önce’nin klibinde terk eden bir kadından çok sanki terk edilen bir kadını yaşatmışsınız. Şarkının özüne ters değil mi bu sizce? Yani kadın başta geliyor, hatırlıyor, üzülüyor, bir ara kendi kendisini sevmeye çalışıyor (sanırım), tatmin olmuyor ve en sonunda çekiyor gidiyor. Ya adama ne oldu? Bu onun hikâyesi değil mi?

Klipte kadın erkeği terk ediyor. Ama aslında çok sevdiği biri fakat yaptığı hatalara artık dayanamıyor ve çekip gidiyor. Aslına bakarsak klasik erkek kadın ilişkilerini anlatan bir parça. Adam da bu yaşananları 4 gün sonra hatırlamaya ve idrak etmeye başlıyor.

Ben grupların isimlerinin tarihini çok merak ediyorum özellikle. Niye Duman mesela, ya da niye Mor ve Ötesi koymuşlar adamlar isimlerini. Bir hikâyesi vardır mutlaka ve kolay da bir şey değil sanırım yeni bir oluşumu adlandırmak. Batı Yakası’nın özünde ne var?

Türkiye ‘nin en batısında bu işe başladık ve soundumuzda Batı kökenli olduğu için Batı Yakası ismini uygun bulduk. Daha önce ki ismimiz de E.T.K.İ idi. O da grup elemanlarının isimlerinin baş harflerinden oluşuyordu. Grup değişince ismi de değiştirdik =)

Hepiniz Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi’nde okuyorsunuz ama grubu üniversiteye gelmeden önce kurdunuz ve hatta bir kısmı gruba daha sonradan dâhil oldu. Sırf gitarist Çanakkale’de okuyor diye pılınızı pırtınızı toplayıp Çanakkale’ye yerleştiniz. Çılgınlık değil mi bu? Okulunuzu grubunuza endekslemiş oldunuz resmen.

Aynen dediğiniz gibi. Grubu 2003 yılında Bursa’da kurmuştuk davulcumuz Ergün ile beraber. Orda çalışma şansımız olmadığı için o zamanki gitaristimiz sırf Çanakkale’de okuduğu için, burada da kendimizi geliştirme şansını gördüğümüz için buraya yerleştik. Ki bende şans olarak Çanakkale Arkeolojiyi kazandım, yoksa açık öğretim devam edip buraya yerleşecektim. Okul zaten benim için önemli değildi sadece basamak olarak kullanmak istiyorduk burayı. Sonuç olarak burada kendimizi geliştirip albüm yapma fırsatını yakaladık.

Sırada ne var? Yaz geldi ve ortalık festivalden geçilmeyecek, bir festival grubu olarak hangi festivallerdesiniz mesela? Üçüncü klibi çekecek misiniz ya da?

Foça Rock Tatilindeyiz. Çeşitli üniversitelerde sahne alıyoruz. (Bilecik Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi, Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi, Fatih Üniversitesi) Çeşitli şehirlerde bar konserlerimiz devam ediyor. Klip olayına gelirsek 3. Klibi aslında Nisan ayında çektik ama memnun kalmadığımız için yayına koymadık ve internet üzerinden paylaşımda bulunmadık. Şu an Haziran ayı ortalarında Bana Herşeyi Anlat isimli parçamıza tekrar klip çekeceğiz.

Son olarak ‘Belki Mutlu Olursun’un klibinde kızın üzerinde albüm kapağınızın tişörtü var sanırım, onu nerden bulabilirim? :)

Selim Serezli ‘nin bir fikriydi. Aslında promosyon olarak o t-shirtten basıp dergi gibi yollarla dağıtmak istiyorduk. Fakat zaman ve koşturmalardan dolayı hayata geçiremedik. Onu şu an bizde bulamıyoruz J

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir