Mesleğine Göre Erkek Tahlili

Bildiğin Mühendis

By  | 

Bildiğin Mühendis; Hangi bildiğim?

Yazı: Asya Yenizen

asya.yenizen@madambrownie.com

Bir sevgiliyi mühendis sıfatıyla nitelendirmek demek tüm kıyafetleri giysi adı altına toplamak gibidir.

Şimdi ipli tanga ile yatarken giyilen takke de giysidir ama aynı başlığa yakışır mı? Aynı cümlede birlikte yer alır mı? Almaz.

Sebep? Mühendisliklerin kendi içinde binlerce sınıflandırma yapılabilmesidir.

Ben tam a.1 a.2 filan diye başlayan bir sınıflandırma yapamadım; mühendis değilim çünkü.

Mesela; 70 erkek birlikte okuyan bir maden mühendisi süreç içinde adı üzerinde maden’e dönüşürken, 68 kadınla birlikte her gün parklı pms’ ler yaşayan bir tekstil mühendisinin de akıbeti hızlı gay’leşme olabilir.

Bir jeofizik mühendisi ise hepimizin hayatına sümerolog kadar uzak bir olgudur.

Bilgisayar mühendisliklerinde nadiren, işletme mühendisliğinde yeter adet, elektrik de kırk yılda bir, inşaat’ ta hasbelkader kız öğrenciye rastlanır. Metalurji ve petrol mühendisliğinden son kadın mezunlar geçtiğimiz senelerde emekli olmuşlardır herhalde.

Ne mühendisi sevgilimiz olduğu; ilişkiye dair yapılabilecek bütün yorumları değiştirir.

Gene de kabul edilebilecek bazı genel doğrular vardır;

* teori ile pratiği karıştırmayın. Elektronik mühendisinden cep telefonunuzu tamir etmesini, elektrik mühendisinden yeni lambayı monte etmesini, makine mühendisinden de çamaşır makinesinin sesine çözüm bulmasını beklemeyin, bekleseniz de bunu söylemeyin. Erkek egosu diye bir şey var, üzerine mesleki olanı da koyunca adamlar kısa devre yapıyor. Çok çarpıldım oradan biliyorum.

* Kısa çözümleriniz varsa, neden sonuç ilişkisine girmeden direk talep ettiğiniz çözümü söyleyin. Aksi takdirde hesaplamalar başlar ve bitmez.

Örneğin; ” Taksim’e Beşiktaş’ tan çık.” deyin. Sakın ola “Teşvikiye’ den gidelim orada trafik azdır gerçi çıkıştaki yokuş biraz dik ama araba çeker di mi?” filan demeyin. Orada arabanın ne kadar yakacağı, çekiş gücü, kaç kilometre yol farkı olduğu ve bu farkın dakikalık ne hızla kapatılacağı gibi bir denklemde bulursunuz kendinizi. Sonuç belli; gitti devreler!

* “Bir kadın bu durumda ne hisseder hiç düşünmüyor musun?” demeyin; suçlamayın. Düşünmüyor değil, düşünemiyor! Siz bir hipopotam ne kadar sıklıkla acıkır biliyor musunuz? O da sizin hayatınıza bir günde giren hipopotam sayısı kadar kadın gördü geçmiş 4-5 sene boyunca her gün. Ha ben görüyorum hipopotam ama hiç dikkat etmedim derseniz, bu cümledeki hipopotamı çıkarıp kadını koyarsanız, onun için de geçerli bir önerme olacaktır.

* Kareli ve pamuklu gömleğe alışın, o gömlekle yaşamaya alışmak zorundasınız. Gerekirse beline kemer takıp üzerinizde deneyin, ona ısınmaya çalışın.

* Bilgisayar hayatınızda muhakkak olacak, bunu baştan kabul ederseniz daha az üzülürsünüz. Bugün birçok kadın ANATEM’ e sevgililerinin bilgisayar bağımlılığı konusunda dilekçe vermeye devam ediyor. Tıbben tedavisi bulunamadı

* Öğrenci evini birkaç mühendis paylaşmış bir erkeğin evde yemek seçme lüksü yoktur. Makarnaya itiraz ediyorsa kapıyı gösterin. Haklarınızı koruyun.

* Mühendis sevgili; beklentisi düşük olduğundan kelli, tatmini kolay sevgilidir. İlk başlarda asıl önemli olan; kadın olmanız, bıyığınızın olmaması ve hala nefes alıyor olmanızdır. Bu özelliklere rağmen onunla birlikte olmanıza aylarca inanamayacaktır. Aha da size uzun süreli bir ilişki! O şaşkın bakışların tadını çıkarın.

Son not; mühendis sevgili iyidir, geleceği fena değildir, nadiren takım elbise ve kravata sıkışırlar; içlerinde üniversiteli kimliğini uzun süre canlı tutarlar; enerjiktirler, çözüm uzun da sürse sonuç odaklıdırlar ve baktınız yürümüyor; sayesinde edindiğiniz onlarca bekar mühendis arkadaş size ilişkiden miras kalacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir