Portre

‘Bir Bilene Sorduk!’

By  | 

Röportaj: Madam Brownie

Hepimizin en büyük sorunlarından biri de sağlıksız beslenme ve kilo verememek. Biz de şu işi uzmanına danışalım dedik. Madam Brownie kadınları için en güzel tavsiyeleri de Gonca Güzel’den aldık.

Uzman Diyetisyen Gonca Güzel, Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun. Bunun yanında Hacettepe Üniversitesi’nde Renal Nütrisyon, Enteral-Parenteral Nütrisyon ve İşletme Yönetimi sertifika programlarına katıldı .Boğaziçi Üniversitesi’nde Fitoterapi eğitimi aldı. Bilgi Üniversitesinde Emotional Freedom Technique programına katıldı. JCI’ın Prime eğitimini aldı. Bahçeşehir Üniversitesi Kobi Yönetimi MBA programını bitirdi. Çocuk Hastalıklarında Beslenme, Kilo Yönetimi, Böbrek Hastalıklarında Beslenme gibi birçok alanda sertifika aldı. Uzun yıllardır ruhsal ve zihinsel terapiler, yoga, meditasyon teknikleri ile ilgileniyor.

2005 yılında da gerçek sağlığa ulaşmak için insanlara hizmet veren, eğitim, danışmanlık ve koçluk şirketi olan Nutrismart’ı kurdu. Bizlere ise onun bilgisinden ve uzmanlık alanlarından yararlanmak düştü : )

-Gonca Hanım, Nutrismart oluşumundan önce de sizi diyetisyen kimliğinizle tanımıştık. Peki, biraz Nutrismart’tan ve felsefesinden bahseder misiniz?

Nutrismart; gerçek sağlığın sadece beslenmeyle değil ;  ruhsal bedensel ve zihinsel olarak bir bütünden oluştuğunu savunan bir merkez. Burada workshoplar; terapiler; koçluk ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Sağlıklı yaşamı insanın hayatına kalıcı olarak sokmasına ve sağlıklı olmayı tamamen benimsemesine çalışıyoruz. Benimle beraber obezite ve klinik psikolojisinde uzman bir psikoloğumuz var ; ikimizin yaklaşımı da hem bilimsel hem alternatif ve kişide gerçek değişim yaratma amacındayız.

-Akıllı beslenme ve Bütüncül beslenme nedir? İsimler bir şeyler çağrıştırsa da uzmanından ve kâşifinden dinleyelim bir de :)

Uzun yıllardır beslenme ve sağlık konularında araştırmalar yapıyorum ve kendimde danışanlarımda gördüğüm problemleri çözüme ulaştırmak için 3 adet seminer veriyorum.

Bu seminerlerin ilki ‘’akıllı beslenme’’ performans, verimlilik ve başarımızı arttırmak için eksik yönleri düzletip ; güçlü yönlerimizi fark etmemizi sağlıyor. Kişiye özel bir yol haritası çıkıyor ve kişi bu yol haritasıyla sağlıklı yaşamayı, verimli olması için nasıl beslenmesi gerektiğini, hastalık risklerini öğreniyor. Bu çok faydalı bir analiz içeriyor ben de dönem dönem hem danışanlarıma hem kendime uyguladım ve çok yararlı sonuçlar aldım.

Bütüncül Beslenme ise; gerçek sağlığa ulaşmak için ; yani en mutlu en üretken en fit halimize ulaşmak için önümüzdeki engelleri belirlememize ve bu engelleri aşmamıza yardımcı oluyor. Hep diyete başlayıp bırakanlar; kendilerini sürekli kontrol atında olması gerektiğine inananlar, duygusal yemek yiyenler, mükemmeliyetçiler, kilolarını koruyamayanlar vb gibi birçok insan bu seminerden faydalanıp sağlıklı olmak için sanki sihirli bir değneğin kendilerine değdiğini hissedebilirler.

Son seminerimiz ‘’Farkındalıkla yemek’’ psikoloğumuzla beraber verdiğimiz; biraz meditatif ama beslenmenin ruhsal ve duygusal etkilerini fark etmemize yarayan; kendi vücudumuzu sevip kabul etmemizi sağlayan, yemekle sağlıklı bir ilişki oluşturan etkili bir seminer. Bu seminerde beraber yemek yemeyi ve farkındalığı öğreniyoruz.

-Daha önce sizden destek almış ünlüler olduğunu biliyoruz. Kimlerdir bu ünlüler; deneyimlerinizi aktarabilir misiniz? Tabi püf noktaları gizlemezsiniz değil mi?

Şimdiye kadar 1000 kişiye ulaşan birçok insana danışmanlık verdim. Birçok ünlü isim de oldu aralarında ; Aşkın Nur Yengi, Ali Saydam, Cemil İpekçi, Gülben Ergen, Sibel Can, Canan Yaka ,Oktay Kaynarca, Göksel vb . Ünlü ,cemiyet hayatından veya işadamı olması fark etmiyor benim için herkes aynı ; sadece bireye özel farklılıklar oluyor tabii. Birçok açıdan benzer duygulara sahibiz; dikkat etmemiz gereken ‘’ben’’ ve ‘’benim vücudum’’ a özel beslenme ve yaşam tarzı nedir onu bulmak ve hayatıma eklemek.

-İnsanlara sadece bir diyetisyen hizmeti sağlamıyorsunuz; bunun yanında hayatlarına ışık tutacak yenilikler de vaad ediyorsunuz. Diyetin dışında yapabileceklerimiz nelerdir?

Belki de bu kadar çok insanı yakından tanımamın etkisiyle; karşımdaki insanların engellerini ve bunları aşmayı ; ruh halinin etkisini; hayata bakışın önemini fark ediyorum. Karşımdaki insanı biraz da hissediyorum ona göre tavsiyeler veriyorum. Koçluk adı altında yaptığım şey ise; karşımdaki insanın yetenek ve özelliklerine uygun önerilerle sadece diyet değil; enerjilerini yükseltecek ödevler veriyorum. Böylelikle danışanın hem sağlığına hem mutluluğuna katkı yapmış oluyoruz.

-Kilo vermek isteyen bir insanın öncelikle neler yapması gerektiğini düşünüyorsunuz? Biz Madam Brownie kadınları sağlıklı olmak ve yediklerimize dikkat etmek için bazen nereden başlayacağımızı bilemiyoruz mesela.

Aslında yola başlamadan önce ; biraz durum analizi yapmakta fayda var. Şimdiye kadar yapılanları ; başarıyı engelleyen faktörleri, motivasyonu engelleyen faktörleri belirleyip ona göre sağlıklı seçimler yapmak; küçük adımlar atmayı önerebilirim. Mesela iki adet hedef belirleyip bunları 3 hafta yaptıktan sonra diğer hedefleri tek tek eklemek; sağlıklı alışkanlıklar kazanmak için harika bir davranış olur.

-Siz hiç kilo problemi yaşadınız mı Gonca Hanım?

Üniversite sınavına hazırlanırken ve üniversitede 5 kilodan fazla kg aldığım dönemler oldu. Üniversiteye ilk başladığımda yaklaşık 15 kg almıştım ; sağlıksız beslenmek; hazır gıdalar ve hareketsizlik ile aldığım kiloları gayet yavaş ama kalıcı biçimde verdim bir daha da o kilolara çıkmadım.

-Bir diyetisyen olarak 90-60-90 denilen kadın bedeni ölçülerini gerçeğe yakın buluyor musunuz? Biz sokağa çıktığımızda pek 90-60-90 kadınlara rastlamıyoruz Türkiye’de; siz ne düşünüyorsunuz?

Bu ölçüleri tutturan mankenler de şu an çok fazla yok özellikle 60 cm bel biraz ütopik kaldı günümüzde. Bana sorarsanız kilosu ne olursa olsun en güzel beden oranlı, hafif kaslı ,sağlıklı beden. Bu yüzden bir insan  kilolu da olsa ; dengeli bir beden yapısı varsa her giydiğini yakıştırabilir.Burada kişinin kendi vücudu hakkında gerçekçi beklentilere girip ; vücudunu sevmesi çok önemli. Çünkü hayatta kabul etmediğimiz bir şeyi değiştiremiyoruz.

-Şehirli ve çalışan kadın için diyet yapmak zorlayıcı olabiliyor. Bunun için alternatif yollar var mıdır? Örneğin iş çıkışı alınan alkol veya kısıtlı zamanda atıştırılan fast-foodların önüne geçemez miyiz?

Burada en önemli konu miktar ve denge. Yediğiniz besinin dozu sağlık ta katabilir ; öldürücü de olabilir. En sağlıklı atıştırmalık öğün bence kepekli tost ve ayran ; hem tok tutar hem de çok sağlıklı. Bunun dışında fast-foodla beslenirken bile; salata ve sebze yemeyi ihmal etmezsek ; bol su içersek zararlarından korunmuş oluruz.

-Zayıflamaya yönelik reklamlarda, medyada oldukça sık gösterilen haplar, bitkisel denilen ilaçlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Suplementleri doktor veya diyetisyen kontrolünde kan tahlillerine ve kişinin yapısına uygun kullanmak lazım. Bunlar dışında piyasada bulunan her suplemente de güvenmemeliyiz. Yarardan çok zararı olabilir.

-Kadınların en büyük problemlerinden biri de kendilerini olduklarından farklı görmek ya da kilo ile ilgili sıkıntılarını takıntı haline getirmek diyebiliriz. Bunun önüne geçmek için Madam Brownie okuyucularına verebileceğiniz tavsiyeler var mı?

‘’Farkındalıkla yemek’’ konusundaki seminerimize bekliyoruz.  Beden algısı ve bedeni olduğu gibi kabullenmeyi burada anlatıyoruz. En büyük ve güzel aşk; kendimize duyduğumuz aşk üstelik ayrılık ve acı da içermiyor.

-Son olarak Madam Brownie okurlarına verebileceğiniz bir mesaj var mı? Özellikle kış aylarındayken; yaza hazırlık olarak neler yapabiliriz? Sonuçta bikini giymek hepimizin hakkı :)

Şu zamanlar sağlıklı alışkanlıklar için harika. Özellikle yaza kadar kilo vermek isterlerse bu dönemde başlarlarsa yaza kadar minimum 10 maksimum 30 kilo verebilirler. Hem de gayet sağlıklı bir şekilde.

Bu kadar zor değil yani; yazın giyeceğiniz bikinilerin şimdiden hayalini kurun ve bence hemen adım atın. Sağlıkla, dengeli biçimde kilo verirseniz ; Nutrismart’a gelip danışmanlık ve seminerlerden yararlanırsanız aşamayacağınız hiçbir engel yok. Gözlerinizi kapatın o en sağlıklı halinizi hayal edin; hayal edebiliyorsanız o sizin olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir