Kadın Kısmının Halleri

Bir Mühendis Sevdim Hayatım Değişti

By  | 


Mühendis’i kadınlara sorduk, mühendis erkeklerden savunma aldık.

Yazı: Derya Güzel

derya.guzel@madambrownie.com

Mühendisleri severiz aslında. Zira biz delikanlının zeki çevik ve ahlaklı olanını da severiz, duruma göre ahlaksız olanını da. Sonra benim olsun da çamurdan olsun triplerine gireriz. Aidiyet ve sahip olma duygularını bir güzel harmanlar, bünyedeki mutluluk hormonunu arttırmak için kullanırız. Sonra bizim şişirdiğimiz o mutluluk balonları ilgisizlikten, anlayış eksikliğinden bir süre sonra söner gider.

Birkaç Madam Brownie kadını oturup düşündük, bizim balonları kimler söndürdü diye. Artık tesadüf mü dersiniz bilemiyorum ama hayal kırıklıklarımızın ortak paydasını mühendisler oluşturuyor. Nasıl yani diye şaşırmadık değil, hatta ‘ben sana mühendis olamazsın demedim, adam olamazsın dedim’ geyikleri bile yapıp bu trajikomik olayı yumuşatmaya çalıştık. Farkındayım, bu bir önyargı gibi duruyor ve mühendisler bana çok kızacak. Ama önemli değil, mühendis sevgiliye dükkânlar kapalı zaten. Yine de biz arkadaşlarımızı kaybetmeyelim, şu sorun neymiş ağızlarından duyalım istedik. Acaba kadınların şikâyetlerinden ve şu mühendis uğursuzluğundan haberleri var mı?

Müsaadenizle, ben başlamak istiyorum.

Mühendisler iyidir, zekidir, çalışkandır. Birçok şey için çabalayıp karşılığını almışlardır ama ne var ki aynı çabayı ilişkide deneyimleyemiyoruz. Tamam, özverililer bir yandan ama sanki fark etmedikleri bir şeyler var, atladıkları detaylar. Şeytan ayrıntıda gizliyken üstelik. Özür dileyerek şu ana kadar ilişkisine tanık olduğum mühendis erkeklerin düz mantık olduklarını söylemek istiyorum. Aslında daha önce bu genellemeyi erkekler için yapıp o an ki acımı hafifletmiş olabilirim ama doğru olmadığını itiraf etmem gerekiyor.

Benim asıl sorunum şu; ortada bir problem var ve ben onu Mühendis’e anlatmaya çalışıyorum. Problemin nasıl yaşandığı, çözüm için gerekli bir ayrıntı bence. Ama Mühendis, sorunun olup olmamasıyla ilgileniyor sürekli. Durum böyle olunca ben o problemin içinden kendi çabamla çıkamıyorum; çünkü Mühendis çok ağır, dibe batıyoruz. Kısacası, bir şekilde hayatınızda sorunlar çıkabilir, bence asıl mühim olan sorunun olup olması değil onun üstesinden nasıl gelmeye çalıştığınızdır. Sakınsanız da sakınmasanız da her yere uygun batacak bir çöp mevcut. Önemli olan bunları nasıl atlatmaya çalıştığınız. Her defasında ‘şu sorun olmuştu’ diye başınıza kakılırsa nasıl doğrulmayı düşünebilirsiniz ki? Bu sadece bir örnek. Biz detaylara önem veriyoruz, Mühendis sonuca. O sonucu oluşturan detaylar mevcut, bunu en iyi mühendislerin bilmesi gerekirken, söz konusu durum ilişkiler olunca komplike düşünemeyip, dümdüz yürüyorlar. Diyecek tek bir şey var; selametle.

Kadın, 21

Öncelikle, bu konuda mesleki kategorizasyona gitmek, en az astroloji kadar saçma bence. Dolayısıyla benim burada yaklaşımım bu “Kadın,21″i -ki kendisine bu noktadan itibaren 21 diye hitap edeceğim, mühendislerin neden “üzdüğü” değil, 21’in neden sevinmeyi başaramadığı olacak, müsaade ederseniz.

İnsanların türlü türlü yetenekleri ve birikimleri olduğu gibi, ilişkiler konusunda da duygusal zekâları ve ilişki tecrübeleri neticesinde bilinçlerinde konumlandırdıkları bir ‘sevgili tanımlama’ prosesleri mevcuttur. Şimdi hepimiz kabul edelim, günümüz dünyasında bu iş, 21’in de yazısının alt anlamında verdiği gibi çok basit ve naif. 21 de sevgililerini bir süreçten geçirmeden koynuna alıyor; bununla da kalmıyor, ‘ilişkisine tanık olduğum mühendis erkekler’ tanımlamasından, 21’in çevresinin de kendisi gibi olduğunu gözlemliyoruz. Yani çoğumuz, ‘kara kaşına, kara gözüne’ gidiyoruz. İlişkiyi bu girdiyle başlatıp, ilişkinin devamında, test edip sonucunu almadığımız bir olgunun da istediğimiz gibi çıkmasını bekliyoruz.

Evet, mühendislerin zeki olmaları gibi bir zorunlulukları var. Ama adamın mesleki yaşantısında başarılı olmasını sağlayacak ‘matematik zekâsını’, duygusal ilişkilerinde de gözlemlemeyi genel geçer bir kuralmışçasına beklemek, aslında bize mühendislerin değil, tam aksine 21 ve 21 gibilerin ne kadar ‘sonuca odaklı’ olduklarını gösteriyor. Çünkü ilişkiye başlamadan önce deneyimlenmesi gereken ‘tanımlama’ süreci es geçilmiş, tamamen ‘sonuca’ odaklanılmış, sevişilmiş ve belli ki yatakta pek de iyi olmayan arkadaşla bu sevişmeden de tatmin olmayınca, kusur aranmaya başlanmış ve bu sonuca ulaşılmış.

Yani, ‘biz detaylarla ilgileniyoruz, onlar sonuçla’ diye bir şey yok. 21, dediği gibi gerçekten detaylarla ilgilenen bir insan olsaydı, ilişkiye başlamadan zaten bu detayı fark etmeliydi. Tabii ki kimse mükemmel değil; mühendis de olsa, tıp doktoru da olsa, işletmeci veya sporcu da olsa, odun olan arkadaşlarımız mevcut. Bunların ilişkilerinden de, yurdumun ‘kaşı olsun, gözü olsun, döşü kapkara kıllı olsun’ diyen ‘odun seven kadınlar’ dışında kalan kesiminin hiçbir şey beklememesi lazım. Fakat mühendislere giydirecekseniz, en azından kendinize ‘ne verdim ve ne bekliyorum’ sorusunu sormayı bilmelisiniz.

Mühendis, 28

Bana cevap verildi diye yapmıyorum ama ben bu yazıya itiraz ederim arkadaş! Mühendis’in fiziksel becerilerini tartışmaya açmadık. Biz yiğidi yerden yere vururuz, hakkını da yemeyiz şimdi, esaslı davranalım.

Kurduğu şahane ötesi ve belki beni yerin dibine sokacak cümleleri olsa da önce Mühendis,28’i tebrik, sonra da kendisine teessüf etmek istiyorum. İlişki bir tanıma sürecidir Mühendis. Baştan detayları fark etmek gibi bir durum söz konusu olamaz, hangimiz bu denli analist olabiliriz ki. Asıl problem verdiğinin karşılığını alamamaktan kaynaklanıyor ya, hadi onu da yutalım bu mühendisin hatırına.

*

Adam analiz adamı, problem çıkınca 2x+y şuysa falan diye çözmeye kalkıyor; insan faktörünü unutuyor. Mesela bir olay anlatıyorsun diyelim, bir yeri unutmuşsun, atlamışsın; sonradan aklına geliyor ekleme yapıyorsun, devreler gidiyor adamın. Çünkü seksen tane karar vermiş, hepsini baştan verecek. Hani o basit görünen ama hiç anlamadığımız bilgisayar kafası var ya, al onu beynine yerleştir, al sana mühendis kafası.

Kadın, 22

Mühendis adam sanılanın aksine en ufak değişiklikle kafası yanacak adam değildir. Kadınların o anlamadığı bilgisayar kafası yanlış girdi vermedikçe kitlenmez. Tutarsız, anlamsız ve amaçsız girdi verirsen o zaman isler karışır.

Mühendis bir sevgilisi olan kadınların belki de yaşadığı en büyük sorun, adamın neden sonuç odaklı olduğudur. Mühendis adam için girdiler ve çıktılar gayet basit şekilde ifade edilebilir.  Ayrıca kadınlara has işi karmaşıklaştırma yapısı da olmadığından olayları gayet yalın değerlendirebilir. Ancak bu düşünce sistematiği kadın için kabullenilemez bir şeydir. Çünkü onlar yapıları gereği bir olayı ya da kişiyi olduğu gibi kabul edemezler illa ki karmaşık hale getirmeleri gerekir. İste bu noktada mühendis adam kadının yaklaşımını anlamsız bulduğundan olay “sen beni anlamıyorsun” a bağlanır.

Mühendis, 25

*

Her şey arkadaşken çok eğlenceli olmasına rağmen sevgililik işin içine girdiğinde bir anda alt üst oluyor. Çünkü bu adamların “belki hafızası” yok. Evet/hayır’larla yaşayan bir güruhtan bahsediyoruz. Adamların sevgililik tarifi matematik formülü gibi olduğu için ve bir kadın aşkı matematik değil edebiyat gibi yaşadığı için sorunsuz bir ilişki hayal olup çıkıyor. İkikereiki sadece okulda dört eder, bunun farkında değiller. Hayatın mantığında, bir kadının kafasında/kalbinde ikikereiki beş edebilir, çoğu zaman ikikereiki hiçbir şey etmeyebilir.

Annelerin ideal damat adayı profilinde meslekleriyle ön plana çıksalar da, kadın ruhundan anlamayan halleri ile aslında hep sınıfta kalırlar. Çünkü bu adamlar olması gerektiği gibi haticeye değil neticeye bakarlar aslında kadınlar için hatice her zaman neticeden önemlidir. Sevişip rahatlamak bir sonuç yani netice iken, sevişmeye giden yollar, o tatlı flörtöz haller süreç yani haticedir.

Kadın, 23

Dikkat, dikkat! Bu yazıyı yüksek mühendis bir er kişi yazmaktadır. İçerik canınızı sıkabilir ya da okurken burun kıvırabilirsiniz.

X burcu erkeği, Y burcu kadını ilişkileri gibi maalesef ama maalesef mühendis erkek ve y meslek grubuna kadın ilişkileri de insanların ya da olgunun genelde şikâyetçi olan mercisi olarak kadınlar tarafından bir kalıp içerisine konmuş durumda. Genel anlamda insanlar tarafından bir kalıp içine konulmuş yâda sıkıştırılmış olguların bir zaman sonra kesin yargı verirmişçesine doğrulaştığı ise bir gerçek. (istisnalar kaideyi bozmaz ya hani, işte o hesap)

Mühendis erkekler şöyle, mühendis erkekler böyle… Bıdı bıdı ve bıdı!

Kadınlar tarafından sevilmediğini düşündüğüm ve bildiğim iki özelliği bir bedende birleştirmeyi başarmış biri olarak itiraf ediyorum:

İKİZLER BURCUYUM VE MÜHENDİSİM!

En büyük fantezimse bir gün kızların ikizler burcu erkeklere ve mühendislere tapacak olması!

Boklu değneği iki ucundan da tutmayı başarmış biri olarak yaşadıklarım ve başıma gelen ilişkiler sayesinde edindiğim tecrübelerim sonucu ben de siz kadınlara boy boy laflar hazırladım tabii ki…

Şu an ki problemle ilgili sevindirici haber mühendisler için çoğu şeyin “var/yok” veya “evet/hayır” arasında gelişmekte olduğunun farkında olmanız.

0 ve 1, evet ve hayır… Doğru, hayatımızdaki belirsizlikleri sevmiyoruz çünkü bunlar bize sıkıntı veriyor. Olayların ve gelişmelerin sonucunu bilmek istiyoruz ki bunu da bir hak olarak kendimize de buluyor olmamız normal sanırım.

Kadını anlamamak/Kadın ruhundan anlamama noktasına gelecek olursak, kadınlar genel anlamda erkekler için anlaşılmaz yaratıklar olduklarından dolayı bir alt başlık olarak kadın ruhundan anlamayan abaza mühendis sorununu ortaya atıyorsunuz. Zaman zaman kızların bile bazı dönemlerde birbirimizi bırak kendimizi bile anlamıyoruz şeklindeki itiraflarını referans göstererek, ince bir vücut çalımı ile kadını anlamak imkânsız, kadın ruhunu anlamak ise biraz zaman alır diyebilirim. Bu noktada ise madalyonun öbür tarafındaki görüşü bilmenizi isterim ki, sınıfta kalan kişi olarak biz de kendimizi görmüyoruz. Zira aynı hede’nin laciverdini de biz sizler için söylüyoruz 😉

Hatice’ye değil de netice’ye baktığımız yargısında ise olay biraz boktanlaşıyor.  Bu yargıya varmamızı sağlayan ve istatistiklerde yer alan mühendis abilerimizin yediği bokların, biz yeni ve genç mühendisler üzerine attığı çamur sil sil gitmek bilmiyor. Sevişmek ve rahatlama durumu genelde iki kişi tarafından icra edildiğinden, yine erkeğe laf sokma girişimini sıkıntılı buluyorum. Yine kadınların serzenişi olarak “evlilik aşkı öldürüyor güzelim..” cümlesini referans gösterebilirim. Peki, bu cümleyi kurmanıza sebep olan “koca”ların hepsi mi mühendisti kızlar?

Uzun lafın kısası,

Mühendis erkekler olarak bizden pek hoşlanmamanız,

Bizimle flörtlerinizin eğlenceli olduğunu bilmemiz,

İlişki sürecinde bizden sıkıldığınız,

Bizi anlayışsız gördüğünüz gibi düşüncelerin farkındayız.

Ama genel olarak yaptığımız bir hata, kolay kolay elde edemediğimiz sevgiliyi elde tutmaya çalışırken fazla ilgiden bunaltıp, psikolojiyi bozmak ve kendi içinde çıkmazları olan bir bireye dönüşmek oluyor.

Ama tekrar mühendis damarım kabarıyor ve lisede mantık dersi almış gençlerimiz için geliyor:

if p then q. (:

İkizler burcu Mühendis erkek, 25

(Bu mühendisi durduramadık)

*

Dünyayı rengârenk yapmak istesek izin vermezler. 7 renk varsa gökkuşağında üçü beyaz üçü siyah olsun derler, kalan bir renge karar veremezler ve gökkuşağı 6 çizgiden oluşsun derler. Bir kadının içi hiçbir zaman siyah beyazdan ibaret değildir, bilmezler.

Aslında her erkek kadar öküz, her erkek kadar romantik, her erkek kadar cool, her erkek kadar şebektirler. Ama bir laf vardır bilirsiniz; insanlar eşittir ama bazıları daha eşittir. Erkekler odundur ama bazı erkekler daha fazla odundur. Bilin bakalım kim onlar?

Kadın, 23

Kadınların şikâyetlerinden haberimiz var şahsen. Mühendis olmayanlarla karşılaştırıldığımız için eksiklik doğuyor illaki. Mesela ben şiir yazamam fakat karşılaştırıldığım insan bunu yapabilme kapasitene sahip ki şikâyetler artıyor. Doğal olarak aranan insan o oluyor. Mantıksal olarak her şey tıkırında olur en ufak hesabına kadar. Aksi durumlarda vardır tabi ki, kendi isteğiyle değil de aile baskısıyla mühendis olanlar. Onların içlerinde de bir potansiyel var tabi saf ve desteklenmiş ‘mühendis’lerden farklı olarak. Kafa hep doludur yapacak iş çoktur, baskı fazladır. Sonra seçim yapma sırası geldiğinde emek verdiği yan, daha çok ağır basar. İlişkiye de emek verilir ama ömrünü kazanacağı mesleği sanki biraz daha öndedir. Aile baskısıyla karşılaşılmışsa eninde sonunda evleneceği yine de bir mühendistir :)

Dünyalarının rengârenk olması onlara bir şey kazandırmıyor ise onlar işlerine bakarlar. Rengârenk olurken bile masrafı en az olacak şekilde düşünürler tasarlarlar. Romantiktirler ama kime karşı? Odundurlar ama cool olduklarını düşünürler. Kimin gözünden bakıldığıyla alakalı olsa gerek. Karşı cinsi memnuniyeti diye bir şey söz konusu değildir. Yontulmaya çalışıldıklarında ise sonuçlar ters tepebilir dikkat! :)

Düz Kimyager, 21

*

Bir anda süper icat fikirleri paylasan, bu fikirler için dışarı çıkmayacak bir hal almasıyla o beyaz atlı prens mühendis, gözüme çatlak profesör gibi gözükmeye başladı. O kadar hırslıydı ki sınav haftası olduğunda 1hafta olan sınavları için 3 hafta dışarı çıkmazdı. Bende mühendisim ve gayet sosyal bir insanim :) demek ki mühendisin bayan olanı makbul…

Kadın, 23

Öncelikle akıllardaki “geek engineer” olgusunu bir kenara bırakalım. İstatistik Kurumu’nun yaptığı araştırmaya göre ülkemizdeki mühendislerin yalnızca %3’u içki, %7’si kumar nedir bilmez imiş. Geri kalanların da %20si abaza olduğuna göre siz kadınlar için her 100 mühendisten 72’si potansiyel koca adayıdır. Aslında durum o kadar da vahim değil biz mühendisler için. Pardon pardon… Asil vahim durumda olanlar bizleriz… Teknik fakültelerde okuyan, 100 kişilik amfide erkek erkeğe muhabbet edenler bizleriz. Kendi adıma konuşacak olursam, sabah afyonumu çok kere kantinde gördüğüm 1.50lik “hobitler” patlatmıştır.

Mühendisin bayan olanlarının istatistiklerine girersek, durum daha da vahim bir hal alır. Erçin İstatistik Kurumu’nun (EIT) yaptığı araştırmaya göre her 100 bayan mühendisten (o kadar varlar mı acaba) 55’i bıyıklı diye tabir ettiğimiz, son çarelerdir. E geriye kaldı 45. Bunların da 30’u erkek mühendislerden iş çıkmayacağını düşünerek, Grafik Tasarım, Sinema TV bölümlerine rağbet gösterme hevesinde oldukları için bize kalan 15 bayan mühendisin peşinde koşacak 70 küsür erkek mühendis kalıyor… Bu 15’inde 9’unun havasından geçilmese kaldı 6..  Mühendisçi Halk Partimizin(MHP) 40. yılı kutlu olsun!

E karar sizin sevgili dostlar… Kimin durumu daha vahim?

Mühendis, 23

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir