baş tacı

Buralar Hep Az Kalorili

By  | 

‘Hayır, teşekkürler.’

Yazı: İsmini Vermek İstemeyen Bir Penguen

Diyet maceramın ilk haftasını 3 kilo ile öpüşüp vedalaşarak tamamladım. E tabi çoğunun su olduğu bir kilo kaybıydı ama 1 haftada kendimde nelerin değiştiğini anlatmam lazım. Öncelikle hazır gıda yememenin ve şekeri azaltmanın bünyeye inanılmaz bir etkisi var. Bir kere, daha 3. günden itibaren daha enerjik uyanmaya başladım. İlk haftanın sonuna doğru biraz daha rahat merdiven çıkar oldum.

Ben bu etkilerin başlaması için en az 10 kilo vermem gerek diye düşünüyordum ama daha şekerli yiyecekleri ve fast food’u bırakmamla birlikte hemen daha atak bir hale büründüm : )

Diyet yapmanın en zor yanı; her şeyi yasak görüp; o yasakların içinde boğulmaktır. Kolay pes ettirir; kolay umutsuzluğa düşürür. İlk hafta arkadaşlarımın ‘Çikolata?’ sorularına kendimden emin bir şekilde ‘Hayır, teşekkürler.’ diyebildim. Benim için en zoru da buydu işte. Kalabalık bir ortamda sodamla, bitki çayımla takılabilmekti. Çok da kafada büyüttüğüm gibi değilmiş, görmüş oldum.

Buraya durup da ‘Diyet, emek işidir.’ falan yazmak bence yanlış. Çünkü diyeti ne kadar önemsersek o kadar zorlaşıyor sabretmek. Nutrismart’ın bana kattığı en önemli şey ise dengede durmayı öğrenmek oldu. Çünkü haşlanmış yumurta + kahve ile yapılan diyetin ne kadar sağlıksız olduğunu anlatmaya gerek yok herhalde.

Ben kişiye özel diyetimde her şeyden az miktarda tüketmeye ve kesinlikle aç kalmamaya dikkat ediyorum. İkinci haftanın sonuyla beraber su hariç toplamda 2.7 kilo yağ atmamın nedenlerinden birini de sürekli yoğurt tüketmeme bağlıyorum. Ara öğünlerimde bolca yoğurt yiyorum; ciddi anlamda tok tutuyor ve yağ yakımına katkı sağlıyor.

Bu sürecin en zorlayıcı kısmı ise spor yapma olayı. Benim gibi oradan oraya koşuşturan insanlar için ve spor yapacak vakti bir türlü bulamayanlar için nerden nasıl kalori yaksam kaygısı almış başını gidiyor. Evde dansetme; 4 sokak ötedeki markete gitme, asansörü kullanmama gibi eylemlerle o yapamadığım sporun yerini doldurmaya çalışıyorum.

Sonuç olarak binlerce diyet bilgisiyle doluyuz; peki neden sabredemiyoruz kızlar? Neden ha sorarım size? (:

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir