baş tacı

Büyük Ayak Sorunsalı

By  | 

Denedim biliyorum. Türk markalarını bir yana bırakıp şu popüler yabancı menşeli markalardan birine atlayıp 41 numara babet gördüğümde havalara uçmuştum. Kıyafetlerimi oradan almasam da her sezon ayıp olmasın diye gidip karıştırdığım olmuştur dükkânlarını.

Yazı: Derya Güzel

derya.guzel@madambrownie.com

Bir ayakkabı bir çanta.

Bir de kolye, küpe falan var ama geçiyorum onları. Çünkü size “büyük ayak” sorunsalından dem vuracağım.

Ayağın büyükse muhtemelen boyun da uzundur. Bu yüzden ayakkabı bulamamak bir yana topuklu ayakkabı üzerinde yükselmek de problem! Bu yüzden ne giyerlerse giysin altına hemen bir ayakkabı uydurabilen insanları kıskanıyorum.

Gel gelelim pantolon ve ayakkabı ikilisinin hayatımda kâbus kategorisinde birinciliğe oynama sebeplerine… Boru paça pantolonların çok iri, bol paça pantolonlarınsa gulyabani gibi gösterdiği bariz. Sonra imdada dar paça pantolon yetişiyor ama bu sefer de hangi ayakkabıyı giyeceğim dertleri başlıyor. Damla damla terler, göğüs yanması ve yüz kızarması gibi belirtilerle gelen bu kriz anını önleyebilecek tek bir şey var; yeni ayakkabı!

İlk kriter şu; spor ayakkabıdan ölesiye uzak duruyoruz. Kocaman, pufuduk görünümlü güzel şeylerden bahsediyorum maalesef.

İkinci kriter ise; ayağınızı küçük gösterecek bir renkte ve kalıpta bir ayakkabıyı bulmak için sağı solu talan etmek. Hazır bahar geliyor ve bütün İstiklal, babetlerin işgaline uğradı uğrayacakken biz koca ayakların kâbusu tam buradan başlıyor.

Denedim biliyorum. Türk markalarını bir yana bırakıp şu popüler yabancı menşeli markalardan birine atlayıp 41 numara babet gördüğümde havalara uçmuştum. Kıyafetlerimi oradan almasam da her sezon ayıp olmasın diye gidip karıştırdığım olmuştur dükkânlarını. (Ayağım 41 numara değil, hayır.)

Türk kadını minyon olur, hafif balıketli olur diye diye tekstil sektörünü bitirdiler. Kültürümüzle beraber görünüm

olarak da yabancılaştık topluma çoktan; hala emperyalizmin kalesi tüketim, hızımıza yetişemez oldu. Tam burada her şeye karşı çıkıp büyük ayakların özgürlüğünü savunasım geliyor; biz de insanız, biz de kadın! diye diye… Neyse ki büyük numara güzel ayakkabılar çıktı da isyanımı kısa süreliğine erteledim. Yeni sezonda yeniden ayaklanacağım.

Bir an için ne kadar ekmek, o kadar köfte zihniyetine girerek bugüne kadar yorgan yetmezliği çeken ben ayağımı yorganıma göre uzatmaya karar verdim. Siz de deneyin…

Ayağınızı küçük gösterebilecek tek şey, renk ve desen. Bir de ayakkabının şekli var tabi ki. Topuklu ayakkabıdan bahsediyorsak parmaklardan kırımlı modellerin kurtarıcılığından öve öve bahsedebiliriz. Spor ayakkabı tercihinde gayet klasik modellere itilmek zorunda kalsak da yine renklere bağlı olarak durumu kurtarabiliriz diye düşünüyorum. Babet mi? En sevdiğim… Önü ve arkası kapalı, yanlardan hava alan modeller tercihim. Zira parmaktan topuğa kadar olan kısmın uzunluğu bana çok itici geliyor. Hele pantolon altına…

Bot mevsimi geçti ama olsun. Hala cat giyenler mi var aramızda? Bileklerden hafif bol çizmeler her günün kahramanı; haber verin…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir