Takipte

Caz Sizin Sokağa Uğramış Mıydı?

By  | 

Caz sokağa ineli çok oluyor, siz onunla ne zaman  tanışmayı düşünüyorsunuz?

Yazı: Madam Brownie

Caz dendiğinde, tokuşturulan parlak kadehler, püskülü elbiseler ve 30’lu yılların o ihtişamı gelir gözlerin önüne… Masa boyu uzanıp giden içkiler; dans eden uçuk kadınlar ve festival edası,  müzikallerden en çok akılda kalan bunlar belki de…

Her nasılsa caz hep bizden yukarıda bir yerde bırakılmıştır. Hep elit restoranlarda duyarız, konserlerine hep “belirli” katılımcıları uğurlarız ve yalnızca belirli insanların bu müziği “anlayabileceği” inancını taşımışızdır yıllarca. Dikkat ettiysek caza dair her etkinlikte de bunun tam tersine vurgu yapılır. Aslında sebebi çok açık:  Caz sokağın ve insanın müziğidir. Hisseden herkesindir. Yapmanız gereken tek şey, adımlarınızdaki ritmi, yemek yerkenki heyecanınızı ve sabırsızlığınızı onu dinlerken keşfetmeniz. Caz buna açıktır, yalnızca onu keşfetmenizi bekler.

İşte tam da bu yüzden sokağın müziğidir, belki de sokağın ta kendisidir. Hele ki İstanbul gibi sokaklarıyla var olan ve sokaklarıyla bizleri de her gün yeniden var eden bir şehirde caza bu denli uzak olmak ona haksızlık etmekten başka bir şey değildir. Şimdi siz de  radyoların bilgisayar ekranına hapsolduğu, sokak müzisyenlerinin üretmek için dakikalarla yarıştığı ve müziğin tekrar eden 3-4 notadan ibaret olduğu, yani talihsiz olarak sıkıştığımız bu 2000li yıllarda elinizdeki son şansları değerlendirin.  Kendinize ve sokaklarınıza bir güzellik yapın…

Önünüzde bunun için harika bir fırsat var: 13 Ekim- 3 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek Akbank Caz Festivali.  Akbank Caz bu sene de diğer senelerde olduğu gibi dopdolu bir programla karşımızda. Ancak programın ilgi çeken ismi tabi ki yeni dönemin Edit Piaf’ı olarak anılan ZAZ. Tam da bahsettiğimiz yerden vuruyor ZAZ… Sokakta olmak, sokağı hissetmek. Belki de bu denli sevilmesinin tek sebebi var, sokakta herkesle bir olmak ve yaptığı müziği gerçekten hissetmek. Yoksa bu kadar hayranı olur muydu dersiniz ?

Bu arada sokak demişken, neredeyse aklınıza gelebilecek bir çok farklı alanda canlı konserler veren, dünya birincisi ve dünya tatlısı ekip Boğaziçi Üniversitesi Caz Korosu’da bu festivalde yer alacak.

Festivalde konserlerin yanı sıra  çeşitli atölyeler de yer alacak. Atölyelerin büyük bir kısmı ücretsiz.  Ayrıca Kampüste Caz başlığı altında İstanbul dışında da gerçekleşecek konserler olacak. Tüm bunların yanı sıra festivalde bu sene amatör cazcılara da yer verilmiş. 5 Ekim’e kadar kayıtlarını gönderen müzisyenler ön elemeyi geçme şansı elde ederlerse festival sanatçılarıyla aynı sahnede yer alma şansı kazanacaklar.

Dediğimiz gibi, caz sokağa ineli çok oluyor, siz onunla ne zaman tanışmayı düşünüyorsunuz?

Ayrıntılar için : http://www.akbanksanat.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir