Sex Sells

Cinsel Tatminsizliğin Domine Etkisi

By  | 

Yazı: Aslı Madenli

(Lina Scheynius Photography)

Tamam dalga geçtik, güldük eğlendik,  ara sıra eleştirdik ama bildiğimiz kadınların cinsellikle ilgili kafalarının takık olduğu hiçbirşey olamaz mı yani dedim ve aldım sazı elime başladım söylenmeye. Baştan söyleyeyim  bilimsel verilerle desteklemeyeceğim için  bu yazıda okuyacağınız herşey kendi fikirlerimle desteklediğim dandik çıkarımlardan ibaret.

Günlerinin çoğunu seksi düşünerek geçiren ancak cinselliklerini özgürce yaşayamayan erkeklerle dolu  yurdum. Cinselliklerini özgürce yaşayamayan erkeklerin sapkınlıkları, cinselliklerini özgürce yaşayamayan kadınların ambargolarından kaynaklanıyor kimi zaman.  Çoğunlukla demiyorum yalnız. Neden? Çünkü bizim erkeklerdeki nasıl bir anlayış, nasıl bir DNA, nasıl bir takıklıksa sekse, özgürce yaşasalar bile uçan kuşa kadar dadanacak şekilde arzulu ve sapkın olmalarının önüne geçemiyor bu durum çoğu zaman.  Arkasına bir gerekçe dayandıralamayacak kadar anlaşılmaz hem de.

Şimdi şöyle bir adam düşünün; gününün çoğunu seks düşünerek geçiriyor. Adam o kadar arzulu ve aç kalıyor ki, açıkta bir meme görse boşalacak duruma geliyor. Kendini bambaşka anlatan adamın iş sekse gelince özgüvenden eser olmayan hallerini görünce şaşıp kalıyor kadın ve söylenmeye başlıyor haliyle  ”n’oluyoruz be adam, ben hiç zevk almadım bu işten” diye.  Bir de kadın açısından üzücü olan, kendini kullanılmış gibi hissetmek. Erkeğin ihtiyacına hizmet etmek gibi bir hale dönüşüyor cinsellik çoğu zaman kadınlar için. Aslında şöyle bir düşününce;  zeki adam,  özgüveni olan adam aslında cinselliği boşalmak gibi işlevsel bir aktivite haline dönüştürmeyendir.  Çünkü hepimizin bildiği o erkek egosu denen şey varya enginlere sığmayan, derelerden taşan;  yatakta  kendi sayesinde  kadının mutlu olduğunu gören erkeğin egosu tavan yapacağından asıl zevk aldığı nokta o olacak mantıken.

Siz  kaptırmış giderken ben ara verip sazı ve sözü başka bir kadına veriyorum müsadenizle. Fazlaca erkek tarafından baktığımı hissettiğim bu noktada kafamdaki soruları sorabileceğim başka bir kadın hem bu yazıya farklı bir bakış açısı getirir hem de bana yardımcı olur yazıyı okuyan kadınların kendilerinden daha fazla şey bulabilmesi adına diye düşünüyorum…

Sana kendini kötü hissettiren bir cinsellik deneyimin oldu mu?

Kötü hissettiren bir cinsellik deneyimim olmadı. Çünkü biriyle sevişmeden önce tek kriterim vardır: “Seks bittikten sonra bu adam bana kendimi nasıl hissettirir?” diye düşünürüm. Eğer adam kıçını dönüp uyuyacak bir tip olduğu izlenimlerini veriyorsa zaten hiç bulaşmam. Ama bir keresinde seksten sonra kendimi iyi hissetmedim. Kötü hissettim diyemem; ama “gereksizdi” demiştim. Adamın bütün taşlığına rağmen seks bariz kötüydü. Kısaydı, hiçbir his yoktu, makinemsi hareketlerdi… “Ben burada ne yapıyorum?” diye düşünmüştüm.

Erkekler için cinselliğin bir ilişkide ilk sırada geldiği ortada. Kadınlar için durum farklı sanki. Bir kadın gözüyle, başarısız seks bir erkek için nedir? Bir kadın için nedir?

Erkekler bu konuda inanılmaz takıntılı aslında ama kesinlikle çaktırmıyorlar. Bir adama “O kadar da iyi değilsin.”  deyin,  şakasına bile olsa sizi bir daha görmek istemez çok büyük ihtimalle. Erkekler için iyi seks bir nevi erkeklik gösterisi. Kadın ise kötü bir seksi, adam kendisine sarılıp öpüp şirin bir laf ettiği anda unutur. Evet erkekler için cinsellik ilişkide çok önplanda. Kadınlara sadece iyi seks yetmiyor, o yüzden o kadar önplanda değil. Ama her kadının çok boktan bir ilişkiyi sırf seks mükemmel diye bırakıp gidemediği de olmuştur bence. Okan Bayülgen bir röportajında şöyle demişti: “Seks olağanüstü bir yapıştırıcı; ama bu yapıştırıcının bazen iki insanı birbirine yapıştıramadığı da oluyor…”

İyi bir cinsel yaşam için ne yapmak lazım sence? ” One night stand” ler hakkında ne düşünüyorsun?

One night stand’ler sevilme ve beğenilme açlığı olan kadınlar için uzak durulması gereken bir şey bence. Mesela benim hiç one night standim yok, yapamam da. Adam seviştikten sonra bana sarılıp uyumazsa, sabah yatağa kahvemi getirmezse, ilerleyen günlerde seninle sevişmeyi özledim diye mesajlar çekmezse egom buna katlanamaz. One night stand gerçekten duygusal beklentisi olmayan, sekste neden zevk aldığını gayet iyi bilen ve o zevki alıp gitmek isteyen kadın için iyi bir alternatif olabilir tabii o ayrı. Bence iyi bir cinsel yaşam için “fuckbuddy” ilişkileri yaşanmalı. Çünkü duygusal ve ciddi bir ilişki içinde olduğunda absürd fantazilerini ve isteklerini bastırmak zorunda kalabiliyor, kendini dizginliyorsun, fazla keşfedemiyorsun. Fuckbuddy ilişkisinde ise one night stande kıyasla seni özleyen, seni isteyen sürekli bir kişi oluyor; ama ciddi ilişkiye göre de çok daha pervasız oluyorsun. Bir de hiçbir şey için “Asla yapmam” dememek lazım, her şey denenmeli. Bir adamın sesini yükseltmesine tahammül edemeyen birisi yatakta aşağılanmaktan inanılmaz hoşlandığını keşfedebilir mesela : )

(Lina Scheynius Photography)

Sence kadınların çoğu cinsel yaşamlarından memnun mu?

Türkiye genelindeki kadınlar için konuşuyorsak, kadınların çoğu bir kere bile orgazm olmadan ölüyor. Seks, kocaları başka kadınlarla sevişmesin diye kendilerini yapmak zorunda hissettikleri bir şeyden ibaret. Bu da çok normal. Ben de ilk seviştiğimde “Bu mudur yani? Sadece acı çekiyorsun. İnsanlar sekste ne buluyor. Öpüşmek bin kere daha güzel bir şey bundan.” demiştim. Kadının nelerden zevk aldığını, bilinçaltının derinliklerini keşfetmesi için zaman ve pratik gerekiyor. Çok az sayıda kadın bunu yapabilecek kadar özgür bu ülkede.

(Lina Scheynius Photography)

Erkekler özgür değil, kadınlar özgür değil. Peki bu kadar takık ve arzuladığımız bir konuda bu kadar kısıtlı olmanın sonucu ne olur diye soracak olursanız, o konuyla ilgili de atıp tuttum. Şöyle ki; cinselliğini özgürce yaşayamayan kızlar da, erkekler de tatminsiz olduğu için herkesin devamlı olarak gergin gezdiği bir toplum haline dönüşüyoruz sonrasında.  Ayrıca özgüven sorunu da yaratıyor bu durum. Kadınları geçtim, bir erkeğin yatakta partnerini tatmin edememesinin ne denli büyük bir özgüven kaybına yol açtığını söylememe gerek yok, tahmin edebiliyorsunuzdur siz de.  Çevresine cinsellik deneyimleriyle ilgili yalan yanlış atıp tutsalar da, kendi içlerinde ne yaptıklarını ya da yapamadıklarını bildikleri için kadın- erkek ilişkilerinde hoyrat davranmaya başlıyor bu erkekler. Ne kendilerini ne partnerlerini memnun ediyor bu durum haliyle. Bu tatminsizlik kişilerin kendi ağızlarıyla dile getiremeyip, başka gerekçelerin arkasına sakladığı bir sürü soruna kılıf olmaya başlıyor.  Üzerinde durduğumuz, eşelediğimiz her sorunun temelinden cinsellik çıkmaya başlıyor artık…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir