Anasayfa

DANTEL

By  | 

dantel4Hadi DANTEL işlemeye gidiyoruz!

Yazı : Sima Ertem

“Performans” diyorlar ya hani son zamanlarda her şeye, sanki “tiyatro değil” “dans değil” olan her şeye performans denir gibi..

 

İşte Can Bora’nın DANTEL’i her harfinin hakkını veren bir performans!

 

İçinde farklı disiplinlerden parçalar barındıran, Türkiye’de bildiğim kadarıyla blue screen tekniğinin ilk olarak kullanıldığı tiyatro oyunu olan DANTEL; izleyicinin olaydan kopmasına bir an bile müsaade etmeden çok keyifle kendini izletiyor. Dans da var, video art da; popüler sosyal medya göndermeleri de var, Jehan Barbur da…

Dans falan dedim diye, sıkıcı ve insanın nefesini bitiren gösterilerden sanmayın DANTEL’i; hikaye anlatıcımız, ana karakterimiz Deniz; bazen evrenin upuzun şarkısı eşliğinde vücut diliyle iletişim kuruyor bizimle; bazen Nutella kavanozları, bazen bir Twitter ekranı ile..

dantel1

Spoiler vermek istemiyorum ama; özellikle sifon, Nutella ve Twitter ekranlı sahnelerinde, Madam Brownie kadınlarının kendi hayatlarından çok şey bulacağını, insanlar olmasa da, duyacaklarının çok tanıdık olacağını düşünüyorum :) Of dayanamadım verdim bile… Oyunu defalarca izlemiş biri olarak, DANTEL’le ilgili en sevdiğim şeylerden biri; her seferinde oyuna yeni bir şeyler ekleniyor olması. Güncel konular girebiliyor oyuna, doğaçlama bir tirad bazen, ya da yeni bir animasyon…

dantel2

DANTEL seyirciyle ilk kez 2012’de seyirciyle buluşmuştu, daha sonra Akbank Sanat‘ta özel gösterimiyle sahnedeydi ve şimdi ise yoğun ilgiden dolayı DANTEL’ler, İstanbul’da son kez Sahne Beşiktaş’ta 10 Mart 2013 Pazar günü 16.00 ve 20.00’de izleyiciyle birlikte örülmeye devam edecek. Bin gülüp bin düşünmek için DANTEL’i izleme ve eş zamanlı örme vakti!

Biletleri Sahne Beşiktaş gişesinden ve Galata’nın en sevimli köşelerinden Mavra Cafe’den temin edebilirsiniz.

Can Bora: Hayatının hatrı sayılır bir kısmını Paris ve Barcelona’da tiyatro ve dramatürji, görsel sanatlar, dans, fotoğraf, yönetmenlik işlerine vererek geçirmiş; sonra yine kokusunu burnundan atamadığı İstanbul’a dönmüş bir sanatçı. Genç yaşına rağmen, kendi projelerini gerçekleştirmenin dışında, Can Bora İstanbul Devlet Tiyatrosu oyuncusu ve aynı zamanda da bir yoga eğitmeni.

dantel3

proje tasarım/metin/koreografi/performans: can bora
görsel tasarım/animasyon/kurgu: alper akçay
gerçek zamanlı görüntü/ses tasarım: utku öğüt
video prodüksiyon: alper akçay ve utku öğüt
proje koordinasyon: didem kaplan

Daha fazla bilgi için tıklayınız:

DANTEL Facebook sayfası

DANTEL Blog

DANTEL Trailer 2013

DANTEL Trailer 2012

www.sahnebesiktas.com