Ayın Dikkat Çekeni

Dijitologlardan Dijital Evrimin Kitabı: Dijitoloji

By  | 
Dijital Pazarlama üzerine en güncel, en başarılı platformlardan biri olan  Dijitolog, Mediacat tarafından yayınlanan “Dijitoloji – Yeni Nesil Pazarlama ve Satış” isimli kitabıyla da kitap raflarında yer almaya başladı. Dijitoloji; pazarlama ve satışın online çağın etkileriyle yaşadığı evrim çerçevesinde; e-ticaret’ten mobil ticarete, e-mail pazarlamasından sosyal medya pazarlamasına kadar pek çok konuda bazı taşları yerine oturturken, aynı zamanda stratejik tavsiyeler de veriyor.
Dijitoloji’nin önsözü Vodafone İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray’a ait. Kitapta karşılaşacağınız önemli isimler Timuray’la sınırlı değil;  Türkiye online sektörünün en önemli isimleri ile yapılmış çarpıcı röportajlar da Dijitoloji’de yer alıyor.
Alemşah Öztürk – 41?29!
Alper Akcan – Mikro Ödeme
Elif Bakiler – Otto Group
Emrah Kaya – Youth Holding
Emre Tok – Microsoft
Erdem Yurdanur – Mackolik
Esra Sertoğlu – Grupanya
Halil Erdoğmuş – e-Bebek
Kurt Onur – Move
Mine Türkün – Bersay
Sina Afra – Markafoni
Ufuk Tarhan – Futurist
Yenal Gökyıldırım – Doğan Online
Yüce Zerey – Coca Cola

Biz de; bu dijital dünyanın keyifli ruhuna uygun olarak; ucu” ‘pazarlama, evrim, satış’ falan deyince korkmayın; bu kitabı herkes okuyabilir!”e bağlanan bir mini röportaj gerçekleştirdik; keyifle okuyunuz, kitabı edininiz ve henüz eklemediyseniz Dijitolog’u ‘takiplemeli’lerinize ekleyiniz.

Twitter kuşunu neden kafeslere hapsettiniz? Henüz uçmasının vakti gelmedi mi? Onu kapalı tutan ne?

Aslında twitter kuşunu hapsetmedik :) dikkat ederseniz kafesin yanında bir boya izi var yani kuşu boyadık… Mavi kuş ile yeni nesil pazarlama, satış dolayısıyla yeni ekonomiyi ifade ediyoruz.

Kuşu maviye boyama zamanı geldi diyoruz, maviye boyamadan tüketici dünyasına kanat çırpan kuşların artık pek şansı yok.

Dijitoloji’de kapağın ikinci sahnesi olsa bu kuşun uçtuğunu görürdük :)

QR kodları bugüne dek epey yaratıcı işlerde kullandı Türk kafası; maçlarda yasak küfürlere yönlendiren kocaman QR kodlardan sonra bu kitaptaki pixeller bizi nasıl sürprizlere yönlendirecek?

Evet bizce de QR kod tam bizim toplumluk bir araç. Sürprizleri seviyoruz, bir şeyi kullanarak bir şeye ulaşmayı da seviyoruz. Dijitoloji ile Türkiye’de bir ilki denedik ve bütün bölümleri QR kodlar ile donattık, QR kodlar ile öncelikle kitabın canlı kalmasını sağlıyoruz, kitap tüketiciye ulaşmaya başlayalı 1 aydan fazla süre geçmesine karşın güncel ve ya beğendiğimiz bir içeriği ilgili QR kod web sayfasına ekleyebiliyoruz. Şu anda kullanan okuyucularımız öncelikle video animasyonlara, ünlü üstatların konferans konuşmalarına, daha detaylı metinlere ve istatistikler gösteren tablolara ulaşabiliyorlar.

Röportaj yapılan isimlerden ajans tarafında olanlar da, marka tarafında olanlar da var; dijital dünyayla ilgili görüşler bu iki tarafta değişiyor mu? Tarafların ihtiyaçları ve beklentileri farklı mı?

Çok güzel bir soru. Röportajları derlerken bunu biz de konuştuk, birbirleriyle çelişen olursa ne yapmalıyız, yaptığımız röportajı yayınlamamak da olmaz diye kaygılandık ancak okuyanlar da fark edecektir ki sanki tüm röportaj verenler bir masa etrafında toplanmış da bir puzzle’ı yapmışlar hepsi de puzzle’ın bir kısmını yapmış. Tüm yanıtlar birbiriyle güzel bir harmoni içerisinde diyebiliriz. Buradan “aklın yolu bir” sonucu çıkıyor. Hizmet alanlar ne alması gerektiğini verenler de neyi verebileceğini çok iyi belirlemiş, gelecek vizyonları da bir o kadar kesişmiş. Tabii ki bunu genel sektör olarak düşünmemek lazım çünkü röportaj verenler gerçekten hassasiyetle belirlenmiş ve alanında çok usta kişiler.

Dijitoloji demişken, kitabı e-book olarak da yayınlamayı düşünüyor musunuz?

Açıkcası bu yayın evi kararı, biz yazarlar içerik haklarını MediaCat e devretmiş durumdayız. Kitabın basımı öncesi yaptığımız konuşmalarda kısaca üzerinde konuşulmuştu, muhtemelen bir aşamadan sonra kitabın dijital yayınlandığını da görüyor oluruz.

Kitabın dili, anlatımı nasıl? Pazarlama terimlerine, dijital dünyaya hakim olanlara mı yönelik olarak hazırlandı sadece; yoksa sosyal medya meraklısı, sektör dışı herkes de okuyup rahatça anlayabilir ve bu etraflarında gelişmekte olan dijital pazarlama dünyasıyla ilgili fikir sahibi olabilirler mi?

Kitap çok sade bir dille yazıldı. Amacımız sofistike bir tablo çizmek ve sadece bir kesime hitap etmek değildi. Geleneksel pazarlamacılara ve online sektör uzmanlarına seslendiği ve bazı incelikler, deneyimler aktarmasının yanında dijitalin bir tüketicisi de çok şey bulabilir kitapta. Örneğin geçtiğimiz günlerde sosyal medyada aktif olmasının yanında online endüstri ile hiçbir ilgisi olmayan avukat bir arkadaşımızdan çok güzel bir geri dönüş aldık, aynı şekilde çok farklı bölümlerde okuyan üniversite öğrencilerinden de beğeni e-postaları aldık.

Dijital pazarlama ile ilgili bir kitap yazmışken, bu kitabın pazarlamasında nasıl bir dijital strateji izlenecek birkaç küçük tüyo verebilir misiniz?

İş bölümünü düşündüğümüzde pazarlama ve iletişim yayınevinin yani yayıncının sorumluluk alanına girmekte. Ancak aynen söylediğiniz gibi madem ki pazarlama ve satış üzerine bir kitap biz de bu konuda destek vermek konusunda karşılıklı el sıkıştık. Öncelikle sosyal medyayı ve online pr’ı aktif olarak kullanmak istiyoruz. Bu konuda etkin aksiyonlar için düğmeye bastığımızı söyleyebiliriz. İletişime ek olarak www.dijitoloji.com sitesini açtık, kitap hakkında kısaca bilgi ve satışa yönlendirme sağlıyoruz, yayınevine destek vermek amacıyla. Kısa sürede olumlu sonuçlar aldığımızı da söyleyebilirim, Türkiye’nin kitap satın alabileceğiniz en büyük e-ticaret platformlarında en çok satanlar listesinde kitap hızla kendine yer buldu, hatta şu röportaj esnasında baktığımızda hepsiburada.com da pazarlama-ekonomi kategorisinde 1.sırada olduğunu görüyoruz :), umarız böyle devam eder.

2012’de Yeni nesil pazarlamayı anlatan kitap Dijitoloji’nin ömrü ne kadar olur dersiniz? Dijital dünyada ne kadar yakın bir süreçte, kitapta yazılanları eski modaya dönüştürecek nasıl bir değişim bekliyorsunuz?

Dijitoloji eskimez. Biliyoruz çok iddialı bir ifade ancak 30 yıl sonra da umarım bu röportajı hatırlayıp tekrar göz atarsınız. Dijitoloji’nin en büyük özelliği bu. Çünkü 100 yılı aşkın sürelik pazarlama ve satış temellerinin üzerine kurulu, bu temellerin yaşadığı dijital evrimi konu alıyor. Kitapta gayet dijital bir konuda Kotler’den Porter’dan sözler görebilirsiniz, çünkü tamamen güncel ve gündemdeki başarı hikayeleri üzerine kurulu değil, kitabı okuyan çok net bugün Facebook ve Google yarın başka bir şey olabiliri anlıyor, markalara ve platform isimlerine yönlendirilmiyor. Önemli olan dijitalin pazar araştırmasından iletişime, ticaretten halkla ilişkilere temelde getirdikleri. Bu getirdikleri değişmeyecek sadece 30 yıl sonra farklı gözükecekler o kadar. Verdiğimiz istatistiklerin değişeceği ve ileride güncel olmamasından endişe ettiğimiz noktalardaki endişemizi de QR kodlar ile çözdük. QR kodlar hep güncel içeriklerle kitaptaki içeriği destekliyor olacaklar, biz yaşıyor oldukça tabii ki :)

https://www.facebook.com/dijitolog

https://twitter.com/Dijitolog

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir