baş tacı

Doğal Makyajın Püf Noktaları

By  | 

Makyaj yapmayın demiyoruz, yapın; sadece kendinizi boyamayın.

Yazı : Yasemin Kennedie

doğal makyaj2

Makyaj, çoğumuzun anladığının aksine suratımızı tamamen değiştirmek ya da olmadığımız birine-bir şeye benzemek için yapılan bir şey değil. Boynuyla suratının arasında 8 ton fark olan bir kadın güzel mi gerçekten? Ya da kaşları kalemle alnına çizilmiş gibi duran 12 cm kirpikli kadın? Sizin de “Hayır!” dediğinizi duyar gibiyiz. O zaman soruyoruz, neden öyle gezenler var? Kimse uyarıp “Canım böyle olmaz, yapma lütfen.” demiyor mu? Onları da sevenler, onların da iyiliği düşünenler yok mu? Tabii ki var. 

Bütün sorun yanlış algıda. Hem makyaj yapıp hem de doğal görünmek o kadar da imkansız değil, hem de saatlerce kendinizi “boyamanızdan” daha da kısa sürüyor. İşte püf noktaları…

fon-mkle6– Cildiniz için Doğru Renk Seçimleri

En önemlisi ve asıl dikkat etmeniz gereken doğru renkleri seçmekten geçiyor.

Mesela beyaz tenliyseniz, bronz renkli bir fondöten ya da pudra sizi bronz değil turuncu gösterir. Hatta önümüz yazken bizim önerimiz fondöten ve türevlerinden tamamen vazgeçmeniz.

Biraz dikkatli beslenip, bol su içerseniz cildiniz zaten olduğundan güzel gözükecektir.

-allik-kullanmanin-puf-noktalari-– Daha beyaz pembe bir tene sahipseniz uçuk şeftali ve pemle tonlarında simsiz allıklar sizi daha doğal ve canlı bir görünüme kavuşturacaktır. Eğer cildiniz sarıya dönükse krem, uçuk kahve ve hafif pırıltılı bronz tonlarındaki allıklar cildinize uygun olacaktır.

Yalnız abartmadan sadece elmacık kemiklerinize bir iki fırça darbesi yeterli olacaktır. Unutmayın sahneye değil sokağa çıkıyoruz :) Burnumu da pembeleştirerek güzelleşemeyiz.

Önemli olan boyanmak değil, biraz daha iyi hissetmek.

– Göz Detayları

Bembeyaz göz altları, simli beyaz farlar, taşlı takma kirpikler, alnınıza kadar çizilmiş kaşlar… Uzak durun.

Ten renginize çok yakın krem bir kapatıcıyla göz altlarınız daha aydınlık durabilir. Arada çok fazla ton farkı olduğunda baya komik gözüküyorsunuz, bizden söylemesi. Kapatıcınızın mat olmasına da dikkat edin. Simli göz altları hiç doğal bir görüntü değil :)

Son Güncellenenler9

Havalar ısındıkça eyeliner ve göz kalemleri istenmeyen bir görüntüye sebep olabiliyor.

Sıcakla ve nemle akan göz kalemi tahmin ettiğinizin aksine buğulu gözlere değil bulanık bir surata sahip olmanıza sebep oluyor.

Eğer eyelinerınıza çok güveniyorsanız, tam kirpiklerinizin dibine çekeceğiniz ince bir çizgi sizi oldukça tazelenmiş ve canlı gösterecektir.

 

Kirpiklerinize dikkat çekmeniz doğal  makyaj yapımında da çok önemli. Öncelikle kirpik kıvırıcıyla kirpiklerinizi kıvırıp daha sonra maskara sürerseniz ne kadar güzel gözükeceğinize siz bile inanamayacaksınız :) Kalın ve aşırı uzun bir görünüm yerine tel tel ayrılmış düzgün kirpikler çok hoş duracaktır.

Son Güncellenenler10

– Doğal Dudaklar

24 saat dudaklarınıza vişne sürmüşsünüz ya da az önce çilek yemişsiniz gibi durmanız biraz yapay bir görünüm yaratbilir.

Doğal ve canlı görünümlü dudaklar için ten rengi ya da uçuk şeftali tonlarındaki hafif parıltılı rujları tercih edebilirsiniz.

Sanki yağlı yemek yemişsiniz de ağzınızı silmeyi unutmuşsunuz gibi duran kocaman simli parlatıcılardan ise uzak durun. Sırf şeffaf oldukları için doğal durduklarını düşünerek büyük hata yapmış olursunuz.

“Ben kırmızı ve bordo rujdan vazgeçemiyorum.” diyorsanız, tavsiyemiz onları gece makyajına saklamanız :)

Bu püf noktalarının hepsini abartmadan uygulayıp bir de hafif ve kalıcı bir parfüm tercih ederseniz yaz makyajınız hazır!

Kendinizi iyi hissetmemeniz için hiç bahaneniz kalmadı kısacası :)

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir