Erkeğin Kalbi

Erkeğin Kalbine Giden Yolun Yörüngesi

By  | 

Yazı: Yeşer Sarıyıldız

yeser.sariyildiz@madambrownie.com

Şimdiii.. Ben sana burada şahane bir yemek tarifi verebilirim. Tarifi tutturursan da cidden on numara bir aşçı olduğunu düşünür ve bu konuda ciddi anlamda gözüne girersin. Peki, bu olayın gerçekleşme ihtimali nedir? Ben sana söyleyeyim, yok öyle bir ihtimal. Ya yanar o yemek; ya tuzun kapağı gevşektir, tuz boca olur, ya da et pişmez, dışı yanar içi çiğ kalır falan filan.

Öyleyse burada anlamsızca yemek tarifleriyle vakit kaybetmenin lüzumu yok; en azından şimdilik. Bunun yerine çok daha yararlı olan, “Yemeği batırdım ve az zaman var, peki simdi ne yapacağım?” sorusuna cevap bulacağız.

Diyelim ki köfte yapıyordun ve bir şeyi (muhtemelen yımırtası canım) az gelmiş olmalı ki, tavaya atar atmaz parça pinçik olmaya başladılar. Ya da herhangi bir sebze yemeği; sebzelerin bir kısmı erimek üzere, bir kısmıysa henüz çiğ sayılabilecekken yakaladın. Hiç üzülme, benim sıkça başıma geliyor.

Hemen bir adet kuru soğan alıp doğruyoruz. Tavaya atıp kavuruyoruz, daha sonra da ince dilimlenmiş kırmızı, yeşil, sarı, rengârenk biberlerimizi, ince ince kıyılmış maydanozumuzu ve bilumum baharatı ekliyoruz. Hepsini birlikte biraz çevirip ocağın altını kapatıyoruz. Daha sonra bu karışımımızı rezil ettiğimiz yemeğimizle karıştırıyoruz ve hepsini alıp bir borcama (evet, ev hediyesi olarak gelen 150 taneden birine) koyuyoruz. Bundan sonrası çok kolay, bildiğin beşamel sos yapacağız. Beşamel sos hakkında herhangi bir şüphen, sorun vs. varsa, google’a beşamel sos yazıp çıkan 43.500 (evet, arattım) birinden yararlanabilirsin ya da hiç uğraşmayıp Knorr’un hazırlarından alabilirsin ki, çokça kullanmış biri olarak gideri olduğunu söyleyebilirim rahatlıkla.

Evet, beşamel sosu da yaptıktan sonra, borcamda bekleyen yemeğimizin üzerine döküyoruz ve fırında üstü kızarana kadar başında bekliyoruz. Bunu da yakarsanız bir çözümüm yok zira.

Fırından çıkardığımız bu gaziyi servis ederken ise, işin en zevkli kısmı başlıyor; çünkü tadı muhtemelen güzel oluyor ve insanlar tarif isteyebiliyorlar. İsmi mi? E, orası da sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Kopya isteyenler, “Beşamel soslu” diye başlayan her türlü isim uygundur, sonrasına da içindeki malzemelerden bir şey çıkarıverin artık.

Ps: Bunu rezil etmediğiniz yemekler için de kullanabilirsiniz. Mesela son anda yemeğe misafir geleceğini öğreniyorsunuz ve şatafatlı yemekler için vaktiniz yok. Evde de hazır bir şeyler var iste. O zaman evdeki yemeği süslersiniz olur biter iste, kapiş? 😉Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir