Asya Yenizen-Şeytan'ın Son Ütücüsü

Erkek Gribi

By  | 
Ama aynı hastalık bir erkeğin başına geldiğinde; yağız, kaslı, boylu poslu tapılası adamımızı adeta Kastamonu’nun şirin köyü Halaçlı’da yaşayan Nazmiye Yenge’ye dönüştürüyor.

Yazı: Asya Yenizen

Ne kuş, ne domuz en ağır grip çeşidi erkek gribidir.
Havalar ayaza durmuşken; biz elimizde sıcak çikolatalar ile şarjlanıp, battaniye ve film romantizmini yaşama hayalleriyle karı karşılamışken; sevgilinin elinde kağıt mendille eve girişi kadar büyük bir kabus olamaz.
Grip evet iğrenç bir şey; burun akıyor, gözler yaşarıyor, insanın kafası sanki X4 büyümüş gibi ağırlaşıyor, etler kasap tokmağı ile şinitzel kıvamına gelene kadar dövülmüş gibi acıyor. Ama aynı hastalık bir erkeğin başına geldiğinde; yağız, kaslı, boylu poslu tapılası adamımızı adeta Kastamonu’nun şirin köyü Halaçlı’da yaşayan Nazmiye Yenge’ye dönüştürüyor.
“ııınngghhh anam, oy oy oy, yanlarım ağriy, vıyyy, vışşş, dağlar beni, oy taşlara gelesi grip” modu alıyor yürüyor.

Hele o neyi ispatlama çabası olduğunu anlayamadığım desibel desibel sümkürmeler, o nemli mendillerin kanapenin üzerinde dağ oluşturması, çorbayı pişirmenin yetmemesi ve üzerine bir de kaşık kaşık içirmek gerekmesi, o çorbanın çeneden akarken bıraktığı yağlı ve tavuk kokulu iz, diz yapmış eşofman; demem o ki, erkek gribi ağır bir aşk sınavıdır.
Doğru adamı anlama yoludur.
Yani böyle ıslak mendillerle çeneyi siliveriyor, tek hamle ile mendilleri güvenle avucumuza doldurup çöpe atabiliyorsak; yün çorapları kuşanıp nöbetçi eczane aramaya çıkıyorsak; alnına tülbentle yuvarlak doğranmış patates konulmuş, sırtına viks sürülmüş adamı hala sefkatle süzebiliyorsak; o adam doğru adammış, o aşk en büyüklerindenmiş anlıyoruz.
Ya da erkek gribinden bile test çıkarıp geçer not alma çabasındaysak; hepimiz birer Polyanna’yız, kendimizi sevmeye devam edelim derim. Hayat bize gene de güzel anasını satayım.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir