Takipte

Eşitiz Ama …

By  | 

“Eşitlik bir safsatadır fiş de prize eşit değildir.”

Öncelikle yazıya bu alıntı ile başladığım için kısa süreli bir rahatsızlık duyduğumu belirtiyor, sonra da aslında bir fişin bir fişe benzemediği bir dünyada bu durumu eşitlikle alakalı kılabilecek ve bunu destekleyecek her zihniyeti bu alıntı dahilinde kınıyorum.

Zira bir fişi fiş yapan, prizin varlığıdır.

Aynı zaman bir prizin varlığı, bir fiş ile anlamlanabilir. Ama kesinlikle bir fiş için yapılmamıştır.

Burada önemli olan fiş ya da priz değil. Bir fişin neden eşitlik konusunda priz ile yarıştırıldığıdır. Ya da feminizm denen şeyin eşitlik mücadelesinden farklı olduğu falan değil, kadın cinayetlerinin 7 yılda yüzde bin 400 artması falan da değil. Burada önemli olan hiçbir şey yok.

Bu nedenle Filmmor Kadın Kooperatifi her yıl Filmmor Kadın Filmleri Festivali yapıyor. Kimse buradayız demeye zorlanmasın diye Durduğunuz her yerde göze çarpabilin diye belki.

Ama siz sessiz kalırsanız en küçük pasta diliminin pay edildiği komşunun çekingen çocuğundan bir farkınız kalmaz.

Kadınların bastırılmış isteklerini, sıkıştırılıp koltuk altına atılmış özgürlüklerini geri kazanması ve seksist  bakış açısından uzak bir şekilde deneyimlerini arttırabilsin diye 25 ülkeden 88 kadın yönetmen 60ı aşkın filmle “Elbette Eşitiz” diyor. Bunu derken nokta koymak yerine bağlaçla devam ediyor; “Asıl mesele Yaşarken Eşit miyiz?”

Tavana bakmak için geceyi beklemeyin. Gündüz gözüyle uzanıp bir düşünün. Kadınlarla kadınlar için sinema yapmak, üretmek, itiraz etmek, eylemek ve düşlemek için:

Filmmor.org

Filmmor on Facebook

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir