baş tacı

Eskiye Rağbet Var: Retro Dekorasyon

By  | 

Retro olan her şey güzel sanırım. Dekorasyon olarak da Retro mekanlara ruh katıyor kesinlikle. Bu durum bana biraz da romantik geliyor açıkçası. Retro dekorasyon için illa eski mobilyaları kullanmanız gerekmiyor, o yılların trendlerini kullanarak yepyeni mobilyalarla retro tarz yaratabilirsiniz mekanınızda. Kaplamasını değiştireceğiniz bir koltukla, perdeyle ya da retro bir aksesuarlarla hem şık hem romantik bir hava verebilirsiniz.  Ayrıca çok yaratıcı ve eğlenceli tasarımlar bence. Canlı ve parlak renkler retro dekorasyonun en belirgin özelliği. Böyle bir mekanda mutlu olmamak pek mümkün değil gibi.

Yazı: Tansu Karabulut

Retro dekorasyon üzerine yaptığım araştırmalar sonucunda bir takım püf noktaları öğrendim. Söylediğim gibi mekanda renkli, canlı ve baskın renkler olmalı. Mesela yeşil, sarı, mor, pembe… Bu anlamda retro duvar kağıtları mekanın havasını değiştiren ana unsurlardan. Mobilyalarınıza uyacak ve de mekanı dar göstermeyecek bir desen bulmak ise işin püf noktası.

Kalın kumaşlar da retronun vazgeçilmez detaylarından. Koltuklarınıza seçeceğiniz kalın kumaşlarla bu havayı yakalayabilirsiniz. Bu fotoğraftaki tüm öğeler pek şahane dursa da benim tavsiyem retro dekorasyonu bütün mobilyalarınızda değil sadece 1 veya 2 öğede kullanmanız. Merak etmeyin; sadece bir mobilyayla bile bütün mekana retro havası vermeniz mümkün. Hem ucuza da gelir böylece…

Süs eşyaları ve aksesuarlarda retro tarzının vazgeçilmezleri. Bu tarz aksesuarlardan hoşlanıyorsanız işin en güzel tarafı bu konuda sınır koymanıza gerek olmaması. Dilediğiniz gibi süslü ve renkli bir ev yaratabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ve zevkinizi özgürce kullanarak yaşadığınız mekanı dekore etmenin zevkini düşünün bir kere.  Sonra mekana giren kişilerin ilk tepkilerini hayal edin. Hayran kalıp,  profesyonel bir zevke ait olduğunu düşünecekler.

Çok param olsun, evimi antikalarla doldurayım istiyorum bazen. Plaklar, avizeler, puflar, eski fotoğraf makineleri, renkli tüylü halılar, kapı boncukları, lambalar, renkli duvar kağıtları, yatak örtüleri, avizeler, abajurlar… Hepsine bayılıyorum.

Ayrıca şu radyoyu da istiyorum!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir