İrem Ezgi Işık-Köşe Gönderi

Futbol ve Kadın

By  | 

Uyanın kızlar, olağanüstü hal durumu var!

Konuk Yazar: İrem Ezgi Işık

Bunu söyleyen ben olmak istemezdim ama hey, birisinin gerçekleri açıklaması lazım, o yüzden, uyanın kızlar!

Hani şu sevmediğiniz, bir top ve 22 adam mesesli var ya, işte o. Futbol.

Aslında hiç fark etmediğiniz kadar çok geçiyor, kadın ve futbol kelimeleri aynı cümlelerde. Eskiye göre bu durum daha da arttı. Gerek bayan futbolcular, futbol işi ile uğraşan bayanlar olsun, gerek taraftarlık olsun.

Bana ne arkadaş demeden önce sizi on ikiden vurmak için bombamı patlatıyorum, “erkekler” futbolu seven kızlara bayılıyorlar!

Hop, kaşlar kalktı, dikkatler çekildi değil mi?.

Bir kere, amatör ve profesyonel liglerde ortalama 25 milyon bayanın futbol oynadığını söyleyelim. Evet gözünüzün önüne bacak kaslı o kadar kadının geldiğini biliyorum ama bu düşünceyi hemen aklınızdan savuşturun!

Hemen dedim!

Siz hala futbol dendi mi, 22 salak adam ve bir yuvarlak meşin diyor ve sonuna “bence çok sıkıcıııı” diye ekliyorsunuz ama siz isteseniz de istemeseniz de hepinizin hayatında futbol var bebekler!

Şöyle ki:

Mesela.. Bir pazar günü, sevgili Romeo’nuz, onun kankası, ve onun kız arkadaşı bir şeyler yapmaya karar verdiniz. O hafta sonu doğa anne bir güzellik yapmış, yağmur çamur yok. Hafif bir şeyler giyiyorsunuz üstünüze, saçlar fönlü, yüzde bahara yakışır renkler, dudaklarda kendi halinde bir parıltı. Platform topuklu ayakkabılar çoktan ayakta, parfüme bulanıp çantayı da taktık ya, tanrıça hazır!

Sinema yapabiliriz, belki tabu oynarız ya da bowling.. Kim bilir? Ama siz, düştüğünüz tuzağın farkında değilsiniz, ben söyleyim. O Pazar, erkeğinizin sizden daha çok istediği bir şey var, MAÇ!

Duyduğunuz gibi kulaklardan duman çıkmaya başlıyor haliyle. Ne umdum ne buldum Allahım! Bu durumda iki seçeneğiniz var:

A seçeneği: İTİRAZ

Aşkım yeaaaaa, ne maçı yaaaa!?!?!!! O kadar hazırlandık çıktık dışarı toplandık, hava bu kadar güzel, beni bir sürü erkeğin maç izlediği bir yere mi oturtmayı düşünüyorsun ya! Bitmiyor o maç, bitse bile tekrar başlıyor( Bkz: ikinci yarı) çok sıkıcı yaaa, Aysel sen de bir şey söyleseneee!

Derbi bu derbi! Fenerbahçe için çok önemli bu 3 puan, hem Niang en iyi günlerini yaşıyor, kesin en az 3 gol atar, hayatta kaçırmam, istersen eve bırakayım ben seni…

B seçeneği: Seve Seve KABULLENME

Hı maç mı? Hadi ya, keşke önceden söyleseydin..Yok istemediğimden demedim ya, haberim olurdu..Nerde izliyoruz hayatım?

(Birkaç dakika sonra iç ses): Yumurtaya can veren allahım, her yer yeşil, her yer koşan adam,iğrenç!!! allahım çok sıkıldım, daha devamı var maçın(Bkz: ikinci yarı).Yanımda erkek diye dolaştırdığım adama bak, bir takla atmadığı kaldı maç izlerken, sen sabır ver allahım!
Off bee! Direkte patladı yaa! Aşkım bir uğur öpücüğü ver, ellerini de birleştir totem olsun, bu defa gol olucak bak!

Tabi hayatım, peki bebeğim, peki…

Görüldüğü gibi iki durum da pek iç açıcı değil. İçinizi açmak için Arda Turan’ın kaslarını yazabilirim ama olayımız başka. Futbolu şu an sevmeseniz bile yapılabilecek bi kaç şey var.

Bakın, tamam, yüz kişiye sorma vaktim olmadı ama, soran olmuş,  “futbol seven kadın” diye sormuşlar, cevaplar ise iştahınızı açar bence:

* pek nadir bulunan tür.
* esaslı kadın.

* az bulunan, bulunduğunda çok sevilen insan çeşidi.

* bir tutkunun görünmeyen paydasındaki kadınlardır,en tutkun halleriyle..

* en sevilesi kadın modelidir.

* maça 1-0 önde başlayandır.

* şayet sevgiliyse ve sizin takımınızı tutuyorsa tadından yenmez.

* Hayatımın anlamı ve ruh ikizim olduğuna inanacağım kadın. İnsanın sevdiğiyle stada gidip maç seyretmesi, stada gidemediği zamanlarda evde tv karşısına geçip yorum yapa yapa maç seyretmesi gibisi yoktur. Gerçi daha karşıma çıkmadı, ama çıkarsa evlenme teklif edeceğim.

Bu durumda sizi biraz bilgilendirmekte fayda var, artık vakit geldi, kramponları çıkarın! Şaka şaka o kadar da değil.
Sanmayın ki, sizi “lay lay lay lay “ diye bağırtıp, kadınlığınızdan uzaklaştıracağım. Tuttuğunuz takımın 11’ini ve hatta yedeklerini ezbere de söyletmeyeceğim. Zaten sevgilinizin yanında yere düşen bir futbolcu için “teomana koyayım yaa kalk be yerden!” gibi yorumlarla kıraathane atmosferini yaratmaya kalkarsak, ertesi gün “n’aber bilaaader” diye sırtımıza şaplağı yememiz kaçınılmaz olur.

Çok çok az temel bilgi, 90 dakika sizi sıkmadan maç başında tutacak tüyolar ve futbolcuların magazinsel hayatı ile ilgili dedikodularla, bu işi bağlamayı planlıyorum.

Nasıl? Kandırabilirim bence sizi..  Ve evet, önce ofsayt nedir onu anlatacağım, gerekirse çizip vericem!

”Futbolun 22 adamın topun peşinden koşması olduğunu düşünmenin, kemanın telden ve yaydan, Hamlet’in kağıt ve mürekkepten ibaret olduğunu söylemekten bir farkı yoktur.”

John Boynton Priestley

4 Comments

 1. platform topuklu ayakkabılar

  9 Mart 2011 at 20:28

  platform topuklu ayakkabılar gercekten çok hoş gorunuyor ve sanırım bu yılın modası olacaklar çok fazla insanda gormeye basladım cunki ben

  • Madam Brownie

   23 Nisan 2011 at 17:25

   doğru dediniz. Bazen bir platform topuklu ayakkabı günü kurtarabiliyor.
   Yani uzun boylu biriyle randevulaştıysanız eğer…

 2. Çağatay

  17 Ağustos 2011 at 20:57

  böyle bir yazı yazıp içinde KADIN demek yerine bayan demiş olmanızı anlamak mümkün değil… inanamıyorum

 3. irem ezgi ışık

  25 Ağustos 2011 at 08:53

  Kadın futbolcu değil bayan futbolcu denir.

  Kadınlar ligi değil bayanlar ligi olarak geçer TFF de.

  İşin kitabına uygun yazarsak (ki öyle yaptık) kadınlar ve futbol başlıklı yazımızda; Kadınlar ve futbol arasındaki ilişkiyi anlatırken gerekli yerlerde “bayan” kelimesini kullandık. Hepimiz dişli kadınlar, narin bayanlarız en nihayetinde. Hangisi olmak isterseniz :*

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir