baş tacı

Gel Günaha Girelim: Dövme

By  | 

Ben çoklu yönlü günah işlemek için, sevgilime dövmelerimin her birini öptürmeye gidiyorum.

Yazı: İrem Ezgi Işık

Toplum tarafından tabu haline getirilmiş konuları parçalamak daha kolay olur genelde. Fakat söz konusu tabu, insanın kendi kendine tabulaştırdığı bir şeyse, durum biraz zorlaşır.

Hadi biraz “dövme” konuşalım.

В Контакте | Yana Kalina

Dövme yapma geleneği hayli eskidir. İÖ 2000’lerde Eski Mısır toplumunda dövmenin,  kamış ve yaprak boyaları ile yapıldığı mumyalardan anlaşılmıştır.

Yeni bir şey değil yani.

Bazı dinlerde, günah olarak açıklanır. Yine aynı dinlerde kurtarıcılarının ölümünden sonra onun dövmesini yaptırmaya başlayan kesim de mevcuttur.

Biz, bizim dinimizde ve bizim içimizdeki yerine bakalım dövmenin.

Öncelikle diyanet işleri bu konuda ikiye ayrılmış durumda. Gerçi çok açık olan bir konuda nasıl kendi kafalarına göre yorum  yapabiliyorlar anlamış değilim. Benim amacım sizi doyurucu bir şekilde bilgilendirmek.

Biraz tanım:

Dövme: Vücut derisi üzerine iğne vb. sivri bir araçla çizilmek ve içine renk veren maddeler konulmak yoluyla yapılan yazı veya resim.(kaynak: TDK)

Hadis: Hz. Peygamber’in sözleri, fiilleri, takrirleri ile ahlâkî ve beşerî vasıflarından oluşan sünnetinin söz veya yazı ile ifade edilmiş halidir.

(Lisede din’den kopya çektiğim için karneme 1 gelmişti hahahhaah )

Kalıcı dövmeler, yaratılış düzenimize aykırılıktır, yasaklıdır ve de günahtır. Suyun deriye nüfuzunu engelleyen dövmeler ise cünüplüğü kalıcı hale getirdiği için hayatımıza, örneğin namaza da manidir. Dolayısıyla çok yönlü(???) günahtır.

Demiş birisi. Haydi bu cümledeki yanlışları bulalım :}

Öncelikle Kuran-ı Kerim’de “günah” olan şeyler kesin bir dille yazılmıştır. Dövme bunların arasında değildir. Daha ilginci, dövme kuranda geçmez. Dövme İslâm âleminde geçer. Tekrar diyorum, Kuran-ı Kerim’de değil İslam’da.

Mekruh (hoş olmayan bir şey) kabul edilir ama Kuran’ın haram saydığı, yapanların günahkâr olacağı eylemlerden değildir. Kuran’da Allah’ın yaratışını, doğal durumu değiştirmenin şeytan işi olduğu belirtilir.

Şimdi burada biraz tartışabiliriz mesela.

Hadis, İslam uzmanlarını ikiye böler çünkü bir derleme olduğu için istismara açıktır.

Tefsirciler, bir suredeki bir ayeti (Nisa Suresi)  açıklarken bazı hadisler aktarırlar. Bu “rivayetlerden” birinde Hz. Peygamber’in, kaşlarını inceltene, yüzünün kıllarını çekene, dövme yapana ve yaptırana lanet ettiği belirtilir. (bkz: Hepimiz cayır cayır yanacağız ulan!) Fakat bu, bir kişinin rivayetidir.  Bu rivayet Kuran’a aykırıdır. Çünkü Kuran-ı Kerim de, Peygamberimiz de, insanları süslenmeye, güzel görünmeye teşvik etmektedir. Süslenme de zamana ve bölgelere göre değişir.

O yüzden gerçekliği tartışılır.
Dövme yaptırdığınız yerden terlersiniz, su çıkar yani oradan. Çıktığı yere geri de girer! Abdest alınırken derinin en en en altına su gitmiyor biliyorsunuz değil mi? Deri aynı deri. Sadece rengi değişiyor “dövme” işlemi ile.
Namaza mani?

Peh!
Harp zamanı askerler toprak ve kil ile abdest alırlarmış. Hani hijyen, temizlik falan?

Çünkü din, inanç, insanın kendisi ile alakalıdır. Hiçbir şey ibadete engel olamaz. İbadette önemli olan gönülden Allah’a yönelmektir.

İşte gerçeği öğrendiniz. Siz gönlünüze bakınız, Allah ile kulu arasında aracı yoktur. Peygamberimiz, “Önce kendi vicdanınıza danışınız” diye buyurmuştur :}
Hadi sizi ikna ettim ve dövme yapmaya karar verdiniz.

Ne yaptıracaksınız?

Nerenize yaptıracaksınız?

Ne zaman  yaptıracaksınız?

Nasıl ve  nereye yaptıracaksınız?

Bence dövme, iki amaca hizmet etmek için yaptırılır.

Anlam ve görsellik için.
Belinizde bir tribal, gayet şık durabilir. Ayak bileğinizin hemen üzerinde yaramaz bir kedi ise, yazın çok çekici olabilir. Yalnız lütfen, bakın lütfen diyorum, omzunuza kelebek kondurmaktan vazgeçin! O moda, omuza yunus yaptırma ile birlikte tarihe gömüldü!

Vücudunuzun her hangi bir yerinde her hangi bir dövme güzel durabilir, size bir bütün olarak görsellik katar.

Ya da, sizin için önemli olan, içinde “siz”in olduğunuz, sizi anlatan her hangi bir sayı, yazı, şekli yaptırırsınız. Böylece görselliğe anlam katmış olursunuz.

Bu kesinlikle sevgilinizin adını dövme ile bi yerinize yazdırın demek değil! Bunu yapanları sabaha kadar ıslak odunla bedavaya dövüyorum mesela ben.
Neden kaymak gibi kolunuzda, “Koray” yazsın ki? Çok sevdiğiniz için mi?
Yaaa geçiniz!
Annemle  babam 25 sene sonra ayrıldılar!

25 sene sonra bekar ve kolunuzda eski kocanızın ya da;
5 sene sonra “single” ve kolunuzda eski sevgilinizin adıyla başkasının elini mi tutacaksınız?

Sakın.
İlhan Mansız’ın kalbinin üzerindeki kartal dövmesinin muhteşemliğine dikkat ettiniz mi? (göğüslerden dövmeye odaklanmak bir kaç saniye alıyor da…)

Bakın Angelina Jolie’nin dövmelerinden birini ele alalım. Sırtındaki gizemli rakamlar, aslında evlat edindiği çocuklarının doğum yerlerinin koordinatları.

Ya… Brad yazmıyor ama gayet anlamı değil mi?

Dövmenin en yaygın yapıldığı yerler omuz, kol, sırt ve bel. İçinizden nereyi dövdürmek gelirse orayı dövdürün. Hatta vücudunuzda sevmediğiniz bir ameliyat ya da yara izini dövme ile kapattırın.  Fakat şunları da unutmayın, dövme yaptıracağım diye vücudunuzu karalama defterine çevirmeyin.

Bir de şu memur olma durumları var.
Örneğin, öğretmen olan bir kısım umursamaz iken bir kısım hala şikâyetçi “dövmenin hoş görülmeme” durumundan. E seks otobüsü olan bir ülkede yaşıyoruz ve oluyor bunlar. Eldeki koldaki dövmeler sakıncalı olabilir. Bu yüzden iş-güç durumlarından dolayı resmi dairlerde çalışıyorsanız, size tavsiyem, günlük kıyafetlerinizle olduğunuzda açıkta kalmayan yerlerinize yaptırın dövmeyi, kafanız rahat olsun.
Dövme için ortalama bir 20 yaşınızı bekleyin.(-18! sözüm sana) Hem yapılacak dövmeye katkısı olacak ergen saçmalıkları kafalardan arınmış olur, hem de (daha önemlisi) vücudun ortalama şekli oturmuş olur. Bunun dışında hazır olduğunuzu hissettiğiniz an, yaptırın!

Dövme yapıldıktan sonra dövme üzerine (bakım amaçlı) sürülecek olan krem ve solüsyonlar, yazın, sık ve çok terleyen vücudumuzda  rahatsızlık verecektir. Akıllıca olanı Ekim-Mart ayları arasında yaptırmaktır. Böylece sonbahar veya kışın yaptırdığınız dövmenin renkleri kısa kollularla gezdiğimiz yaz aylarında oturmuş olacaktır.

‘Nasıl ve nereye yaptıracaksınız’a gelirsek…

Bi kere alkol alıp yaptıramazsınız! Alkol kanı sulandır, boyayı dışarı atar.

Ya valla acımıyor.
Benden önce dövme yaptıran kız kardeşim: “Kızım var ya kan revan oluyor her yer, deli gibi acıdı, bir ara kalkacaktım masadan!” demişti bana ve benim dövme yaptırmamı 1 sene geciktirdi kaltak. (Meğer korkmam için pisliğine söylemiş, sonradan itiraf etti.)

Kemik üzerindeki ince deri olan bölgeleri saymazsak, bahsedilmeye değecek bir acı bile yok. Biz ki ortalama iki haftada bir kaş-bıyık aldıran, ağda sir ile sevişen bir türüz. O acı bize vız gelir tırs gider emin olun :}

Heyecanlı olacaksanız ama hey! Dostlar bu günler için. Birlikte gidin elinizi tutsun, size şebeklik yapsın, komiklik şakalar… Bitti gitti işte.

Ama dövme yaptırdığımız yer, çok önemli.

Steril olmak zorunda.
Ucuz dövme demek, ucuz kalitesiz boya, birden fazla kullanılmış iğne demek.  Aids, Hepatit C, Hepatit B gibi bulaşıcı enfeksiyonların dövme yapılırken bulaşma riski vardır. Bu yüzden dövme yapılan yerlerde hijyen çok önemli.

Ola ki pişman oldunuz, sildirmek ve cover up olarak iki seçeneğimiz var.

Sildirme işlemi pahallı ve acılı bir işlem. Lazerle gerçekleşen ve derinin altındaki boyaları emen hücrelerin tahrip edilmesi ile sonuçlanan bir işlem. İkinci bir yöntemde cerrahi olarak derinin kesilmesiyle olur veya dermabrazyon denilen dövmenin bulunduğu deri bölgesinin traşlanmasıyla olur.

Cover up ise daha mantıklı.

Beni dinlemediniz ve sevgilinizin baş harfini sırtınıza dövme olarak yaptırdınız ve aa-aaaa ne büyük şok, ayrıldınız.

Dövmenin üzerine, yeni bir tasarım yaptırarak, tamamen yeni bir dövmeyle kapatılmasına cover up denir. Yani sırtınızdaki harfin üzerine yeni bir dövme yaparak, eskisini yok edebilirsiniz.

Ben çoklu yönlü günah işlemek için,sıcak şarap ve portishead eşliğinde sevgilime dövmelerimin her birini öptürmeye gidiyorum.

Siz de bu sırada, sorun soruşturun, emin olun.

Karar verin, gidin ve yaptırın!

Kendinizi iyi hissedeceksiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir