baş tacı

Herkes Haklıdır

By  | 

O, bambaşkadır çünkü başı onu kusturacak kadar ağrırken yazmak istediklerini kafasından atamaz bir türlü.

Yazı: Zeynep Öz

Baş ağrısıyla yürüdü; ağrısını koltuğunun altına aldı. 30 senelik bir memur gibi yürüdü; bakkalın önünden geçerken utandı. Çünkü hala süpermarketten aldığı tuvalet kağıtlarını 10 senelik bakkalı görecek diye tedirgindi. Sevgilisini aldatan insan misali tutuk kaldı bir an vitrinin önünde. Zorlu bir yolu koştuğunu hayal etti, önündeki yola baktı, koştu (ama aklında sadece).

O, bambaşka bir insan. O, bambaşka çünkü mp3′ünün şarjı bittiği halde kulaklığı kulağından çıkarmaz. Baş ağrılarını iplere dizer, başkalarına hediye eder. O, suskunluğu sever ama susmaktan çok korkar. Kararsızdır, neden bazı şeylere aynı anda sahip olamayacağını düşünür çünkü. O, delidir; ondan uzak durdukları için sadece. Yalnız kaldığı binlerce anın her birinde içinden mutlaka bir cümleyi geçirir:

Bir şekilde bu aşkı içimde halledemiyorum.

Ona aşktan korkan insanlar komik gelir. Çünkü bu anlamsız safsatalarını devam ettirenler, belleklerine kazınmış bir hikayeden başka bir şeye sahip değiller, diye düşünür. ‘Bir insan size aşık olmuşsa, kaçın-uzaklaşın oradan.’ Bu kadar saçma bir şey daha duymadığını düşünür. Ve aşktan bahsetmekten yorulmuştur. Konuyu değiştirelim. Ee başka? Evin kapısında bir türlü anahtarını bulamayandır o. Bambaşkadır çünkü. Bu arada BAMBAŞKA, bir iltifat değildir. Çocukluğundan beri bir anahtarı olmadı; kapıların suratına kapanacağını hiç düşünmedi; ta ki suratına kapatılan ilk telefona kadar. Her şey rengarenk olsun ister ama her zaman siyah-beyaz insanlara tutulur. O, bambaşkadır çünkü başı onu kusturacak kadar ağrırken yazmak istediklerini kafasından atamaz bir türlü.

Belki şimdi yani bütün bunlar yazıldıktan sonra placebo etkisi başlar. İnsanın kendinden bahsetmesi çok kolaydır, yeter ki başkaları bahsetmesin. O, bambaşkadır çünkü; bazılarınıza göre dünyanın en kötü insanıdır. Bütün kötü sıfatları sahiplenmeye hazırdır zaten. Umurunda da değil zaten, yeterince yoruldu. Kırılmaktan yoruldu. Yalan söylediğiniz için yalan söyledi. Dünya ona ne öğrettiyse o da ayna oldu kendince.

Bu arada unutmadan herkes kendine göre haklı falan değil; herkes haksızdır bu dünyada.

Kendince.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir