Cilt Tahtası

Hiç Olmasa Keşke Dediğimiz: Dalgalı Saç

By  | 

Peki ya saçların dalgalıysa?

Yazı: Ayşe Durkan

ayse.durkan@madambrownie.com

Kadını güzel gösteren saç değildir de nedir ha? Peki ya saçların dalgalıysa? Güler misin ağlar mısın? Yoksa her gün genlerine küfür mü edersin?

Düz saça bayılırım, hani böyle düz saçlılar sabah kalkıp saçlarını ‘öylesine’ bir tepeden toplarlar ya

muhteşem olur, hah işte ömrüm boyunca hep buna özendim. Kıvırcık saçı ne yalan söyleyeyim sevmem ama kendi içinde kararlı bulurum, upuzun olduğu zaman da tadından yenmez.

Gelelim dalgalı saça… Dalgalı saç ilettir, eğer kendi haline bırakırsan bir kısmı kıvır kıvırken, bir kısmı düz, diğerleri de bağımsızlığını ilan etmiş  düz-kıvırcık arası ‘yoluk’ diye tabir edebileceğimiz bir hal almıştır. Uzatmaya çalışırsın, dipler düz olur, uçları ısrarla kıvrılmak ister, öyle Murat Kekilli gibi dolaşırsın ortalarda. Sabahları hele tam bir kâbustur. İstediğin gibi hacimlenmez bir türlü, düzleştirici zor işler, maşa yapsan maşayı tutacağın süreyi hesap edemezsen toplanır kafanın tepesine.

Peki, nasıl yapmalı da yola getirmeli?

Benim tavsiyem, hemen kuaföre gidip kulak hizasında kestirmek yönünde. ‘Ayy kabarır o!’ dediğinizi duyar gibiyim, ya da gibi miyim bilmiyorum. Ama kabarmıyor, aksine kıvırcık saç gibi kabarıp yukarı toplanma yapmaz, düz saç gibi sönük de durmaz. Sevimli iri bukleler halinde akıllı uslu durur. Duştan sonra köpük sürer, parmağınla dalgalı şekil verir kurutursan oldubitti işte.

Ama yok, uzun kullanacağım diyorsan da kat verdir derim ki hacimli gözüksün. Köpükledikten sonra -jöle değil yalnız, köpük- iri tutamlar halinde maşa yap ama baştan savma maşa yap, 15 bilemedin 30 dk da bitsin yaptığın maşa ve saçlarının alt kısımlarına hiç dokunma. Göreceksin ki saçlarının hepsi iri dalgalar halinde omuzlarından aşağı dökülecek ve doğal duracak. Milleti ‘aa kendi saçım ayol!’ diye kandırabileceksin. Bu işlemi her gün yapmak zorunda değilsin üstelik. Aynı saçı ertesi gün atkuyruğu yapıp kullanabilirsin. Atkuyruğu yaptıktan sonra düzleşmeye başlayan kısımları maşayla hafif kıvırdıktan sonra mis gibi olur.

Ama kesinlikle düzleştirici tavsiye etmiyorum, doğal durmuyor çünkü. Dalgalı saçları düzleştirmenin değil güzelleştirmenin yolunu bulmak en iyisi.

Eveet, 15 dakikalığına saç uzmanı olmuş Ayşe ablanızdan bu sayılık bu kadar. Görüşürüz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir