Anasayfa

İri Kız vs. Minyon Kız

By  | 

Minyon kız istemediği ortamdan çaktırmadan kaçabilir, iri kız ceketin yakalarını kaldırıp omuzları içeri çekerek yürüse bile bir gram küçülmemekte olduğundan hiçbir yere kaçamaz.

Yazı: Sima Ertem

sima.ertem@mbsays.com

Minyon kız dilediği kadar şirinlik yapabilir, çünkü onda bu saçma hareketler bir çocuğun sevimliliği kıvamındadır. İri kız ne kadar sevimli olsa da onda en ufak şeker hareket, bir devin yapay sempatikliği hissini yaratır, ürkütür, eğreti durur.

Minyon kız gece dışarı çıkınca ister dans eder, ister bir kenarda tanımadığı adamla takılır, ister bardan içki yürütür. İri kız bunlardan hiçbirini yapamaz! Çünkü o iridir, ve minyon kız gibi görünmez insandan sayılmamaktadır. Her hareketi gözler önünde vuku bulmaktadır. Kendini yerlerde sürünerek rezil etmek istemiyorsa, kaçacak yeri yoktur.

Minyon kız çok yediğinde “ay inanmıyorum şuncacık şeysin nasıl yiyorsun hepsini” olur. İri kız çok yediğinde “bu kadar yersen kilo veremezsin tabi” olur.

Minyon kız istemediği ortamdan çaktırmadan kaçabilir, iri kız ceketin yakalarını kaldırıp omuzları içeri çekerek yürüse bile bir gram küçülmemekte olduğundan hiçbir yere kaçamaz.

Minyon kız toplu taşıma araçlarında “azıcık kayabilir misiniz” dendiğinde, yanına oturacak insanlar için “ay tatlı kız yanıma oturuyo, belki arkadaş oluruz” sevinci yaratırken; iri kız aynı soruyu sorduğunda “yer mi var nereye kayalım!”  sert tepkisini alır.

Minyon kız konserlerde istediği gibi hoplayıp zıplayarak milletin ayağına basma özgürlüğüne sahiptir. En fazla çarptığı çocuklardan biri ona yazacak, orasını burasını elleyip kızı bunaltacaktır. İri kızınsa o kalabalıkta hoplayacak yeri mi vardır allasen? O zıpladığında tüm arkadaş grubu statik durmak durumundadır, ya da kızdan uzağa biraz açılım yapmak!

Konserlerde zıplayıp, gönlünce eğlenemediği yetmezmiş gibi, bir de gözü yeterince iyi görmeyen iriler de vardır, minyonlarda olduğu gibi. Minyon kızlar her türlü en önde olmayı hak eder hareketlerle kıvrıla kıvrıla rahatça sanatçıya en yakın yerde durabilirken; iri kızlar iri oldukları için geriye geriye ötelenirler. Olur da sahnenin tam karşı sıraasında, birinin görmesini engelleyecek şekilde var olurlarsa da, irilikleri ile ilgili sarhoş dinleyici tarafından ağır laflara maruz bırakılırlar. Sarhoş minyonlar çok daha kırıcı olabiliyorlar!

Minyon kızlar hem en önde olup, hem de onlara yazan erkeklerin omuzlarına çıkma özgürlüğüne sahiplerdir. Bu sırada iri kızlar da hayat boyu asla kimsenin omzunda konser izleyemeyeceklerini düşünüp içlerine dönebilirler. Hatta bu kare onları bazen “düğün sonrası, damadın gelini kucağında taşıyarak eve girilmesi” anına da götürür. Olamayacaklar listesine bir tik daha atılır. Zaten çalan şarkı da yeterince hüzünlüdür!

Minyon kız dalton’lar esprisinde en önemsiz karakteri oynarken; iri kız hep angut olmaktadır.

Minyon kız ev partilerinde ayakta kalsa da fark etmeyecekken, aslında her yere sığabilen bir vücuda sahiptir. En olmadı zaten herkes ona yazıyo olduğu için birilerinin kucağındadır. Aynı vakitlerde iri kız eğer kendini saklayacak bir duvar kenarı, cips torbası arkası falan bulmadıysa ayaktadır. Adeta bir sandalye kapmacadan çıkmışçasına göt gibi bir suratla o iri vücudunu bir yere konumlandırmaya çalışıyor fakat beceremiyordur.

Minyon kız annesini çok sevebilir, ona gidip gelip herkesin içinde sarılabilir. Öpebilir. Babasının minik kuşu olabilir. Ama iri kız ailesine sevgi beslediğinde bir şeyler yanlış durmaktadır. Kocaman kız hayvanlar gibi oraya buraya sarılınca ortaya sevgiden öte, böyle ağız çarpıtan bir durum çıkmaktadır. Tüm sevmeler minyon kızın olsun hep e mi!

Minyon kız asla yaşlanmayacaktır. Sevimli şey teyze falan olarak kalacaktır. İri kız yaşlanacak, bu iriliği bir de sarkıklıkla birleşecek, kemikleri yaşlılıkla küçülse dahi o hep 40. Yıl pilav gününde arkadaşlarının en irisi olacaktır.

Minyon kız barda içkisini almaya dahi gitmeden içkiler ona yağar. İri kız ise tıpış tıpış bara gider, minyon kızlara içki ısmarlamak için kuyruk olmuş erkeklerin arasında, onlardan bile iri olarak bekler. Bekler. Bekler.