Takipte

İZLE: Harry Potter – Ölüm Yadigarları (Bölüm 2)

By  | 

Protego Horribilis!*

Yazar: Zeynep Öz

Aslında duygusal bir blog yazısı yazmak üzere gibi hissediyorum kendimi. Çünkü Harry Potter serisinin 20’li yaşlarında bir insan olarak bende uyandırdığı his bu. Sonuçta serinin kitap olarak bitmesinden sonra filmlerinin de bitmesi, insanın çocukluğuna veda ettiği hissini uyandırıyor bünyede. Bir hüzün, bir veda havası var bu yüzden. Karakterlerle aynı yaşlarda okumaya başladığım serinin, bana ve akranlarıma kattığı çok önemli bir şey var; o da hayalgücü. İnsan çocukken hayalgücünün en uç noktalarında geziniyor. Fakat asla 12 yaşında bir kız çocuğuyken büyücülerin eğitildiği bir okulu hayal edemezdim. Bazı şeylerin gerçekliğini; bazı şeylerin sadece hayal olduğunu Harry Potter serisi ile keşfettim.

Ve serinin en son filmine giderken azıcık hüzünlü, azıcık da duygusal bir havaya büründüm. Zaten sinema salonun açılmasını beklerken artık 20 yaşını geçmiş bir sürü genç ile birlikte yüzümüzden gölgeler geçiyordu bile diyebilirim. 14 yaşındaki kardeşim, salonda yaşı en küçük olan insan olduğunu fark edince ise çok şaşırdı. Dünün ufak tefek Harry Potter hayranı çocukları, sinema salonun önünde artık üniversite mezunu olmuş yaşlardaydı. Hatta yaş ortalaması olarak 35-40’ın üstünde de seyirci sayısı fazlaydı. Kendilerini lise ve üniversite dönemlerinde Harry Potter okumaktan alıkoyamamış bir dönem de var demektir bu : )

Filmin sonunu kitaptan bilmeme rağmen her anını heyecanla izledim. Hatta 3-4 kere de gözlerimden yaşlar süzülmedi değil. Hatta birkaç arkadaşım böyle çok duygusal sayılan Babam ve Oğlum veya Issız Adam gibi filmlerde bile ağlamadıklarını ama Harry Potter serisinin bu son filminde gözyaşlarına hakim olamadıklarını da söyledi. Zaman zaman 0 3D gözlüğü fırlatıp Severus Snape’e sarılıp ağlamak istedim. Hogwarts öğrencileri ile birlikte cebimden asamı çıkarıp savaşa katılmak istedim.

Şimdi seriyi hiç okumamış veya izlememiş insanlara komik geliyordur kesin bunlar ama inanın geç değil. Kitaplar için yaşınızın çok büyük olduğunu falan düşünüyorsanız bile en azından filmlere başlamak için geç değil. Arkadaşlarla bir Harry Potter gecesi bile yapılabilir bence : )

Son olarak seriden bir söz ile kapatabilirim sanırım: Dumbledore’dan Harry’ye: “Bize aslında kim olduğumuzu gösteren şey, yeteneklerimizden çok seçimlerimizdir.”(S.O./393)

*Ne olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte, kara büyüye karşı çok güçlü bir savunma büyüsü olduğu anlaşılmaktadır. Sadece Harry Potter ve Ölüm Yadigârları’nda, Profesör Flitwick tarafından Hogwarts Savaşı’ndan hemen önce kullanılır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir