Kelebek Diyeti

By  | 

Bu tarz durumlarda en güzeli çikolata yerine koşun… Dışarı çıkın ve koşun. Çünkü egzersiz de çikolata gibi endorfin hormonunu arttırarak sizin gerginliğinizi ve depresif ruh halinizi siler ve rahatlatır

Diyetisyen: Özge Kelebek

Biz sorduk Özge Kelebek yanıtladı, siz de sormak istiyorsanız buradan buyurmalısınız: dyt.kelebekdiyeti@gmail.com

Yakınma:

Sevgililer Günü’nden nefret ediyorsam, bu, o gün yüzlerce insan sevgili oluyor ve Mart ayında sokaklar çiftlerden geçilmiyor diyedir. Nefret ediyorum ya resmen, nefret. Hele de sevgili yapan arkadaşlarımın gelip dert yanmaları, tavsiye istemeleri… Ben daha ilişkime isim koyamamışım, sırf sevgiliyiz demiyoruz diye romantik komedi, sıcak çikolata eşliğinde tek başıma film izlemişim; ne taktiği Allah aşkına? İşin kötüsü ne zaman şu ruh haline girsem elimde bitmiş bi çikolata kutusuyla kendime geliyorum. Farkında olsam engel olacağım belki de, farkında bile değilim. Nolur biraz yardım, ne yapacağım…

Öneri:

Bu tarz durumlarda en güzeli çikolata yerine koşun… Dışarı çıkın ve koşun. Çünkü egzersiz de çikolata gibi endorfin hormonunu arttırarak sizin gerginliğinizi ve depresif ruh halinizi siler ve rahatlatır. Ayrıca egzersizden sonra ılık bir duş ve melisa çayı rahatlamanıza rahatlık katar.

Tatlı isteğine gelince, 1 diş taze zencefili öneririm. Anında ne iştah ne de tatlı isteği bırakır.

Yakınma:

Pms’im; gecikti. Hayır ya, değilim hamile falan. Şu lanet olası Mart ayı yüzünden hep. İklim değişikliği yetmezmiş gibi bi de etraftaki kedi sesleri yok mu? Sokak kedilerinin bile benden renkli seks hayatlarının olmasını kaldıramıyorum. Pms nedeniyle canım bu kadar seks çekerken tüm vücudum okyanusu çekmişçesine şişti. Yüzüm gözüm, karnım… Saçlarım bile yağlandı. Ayrıca dünyadaki her şeyi yemek istiyorum. Engel olamıyorum; sabah kahvaltıdan kalkıp öğle yemeğini düşünmeye başlıyorum. Ayın pms haftası delicesine yiyip sonraki üç hafta aç gezmeye çalışmaktan bıktım. Beceremiyorum da. Rejim falan yapamam ben, kabul. Sağlıklı falan beslensek işe yarar mı? Nedir bu sağlıklı beslenme olayı? Onu da bilmiyorum ki. Bi el atsanız; hayır yağlanmış bölgelerime değil tabii ki. Bak zaten sinirliyim.

Öneri:

Pms dönemlerinde sağlıklı beslenme kurtarıcı. Nedir peki dersek… Sağlıklı beslenme tüm besinlerin gerekli miktarda ve bilinç bir şekilde tüketilmesidir. Gecikmeler pms’in uzamasına ve ruh halinde sallantıya neden olur; fakat bu değişken hali düzenlemek elinizde. Öncelikle şişliklerden başlayalım. Şişlikler için bu dönemde bol bol su içmeniz ve ısırgan çayı tüketmenizi öneririm. Isırgan çayının vücuttaki fazla suları atmada etkisi büyük. Daha fazla şu içmek de vücudun hormal tepkisi olan su tutulumu en aza indirgenir. Fazla yeme isteğini bastırmak ise, ancak sık sık atıştırmakla mümkün olur. Sık sık; ama sağlıklı seçimler tabii ki… Mümkün olduğunca ara öğün yapın ve ara öğünlerde eliniz çikolataya değil de meyvelere (taze-kuru) gitsin. Akşam yemeklerini de çorba+etli salatalarla geçiştirebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir