Kilo Vermede Başarılı Olabilmek İçin Öneriler

By  | 

Yazı: Diyetisyen Özge Kelebek

dyt.kelebekdiyeti@gmail.com


Piyasada bildiğimiz farklı farklı geçici diyetler, kilo verme programları, kısa sürede ve kolay yoldan kilo verdirdiğini vaat eden birçok takviye program var. Halbuki başarılı kilo verme programlarında diyet ve egzersiz kombinasyonu vardır ve eğer sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve bunu korumak istiyorsanız mutlaka yaşam tarzınızda ve davranışlarınızda kalıcı değişiklikler yapmanız gerekmektedir.

Peki bu kalıcı değişiklikleri nasıl mı yapacaksınız? İşte size 6 öneri:

1) Söz Verin: Kilo vermek ve bu kiloyu korumak için zamana ve biraz sabra ihtiyacınız var. Bunun için bu işe odaklanmalı ve bunu hayat tarzıyapmalısınız. Başkaları için değil kendiniz için bunu yapmalısınız; fakat bu dönemde ailevi ya da finansal sorunlar gibi başka kafanızı karıştıracak sorunlarınızın olmaması sizi daha da motive edecektir. Bu dönemde zaman en iyi anahtardır. Aynaya bakın ve kendinize sorun “Gerçekten hazır mıyım?”.

2) Duygusal Destek Alın: Davranış değişikliği sorumluluğunu alarak kendinize kilo vermede yardımcı olabilirsiniz; ama bu değildir ki her şeyi bu dönem boyunca yalnız başınıza yapacaksınız. İhtiyacınız olduğunuzda, motive olmak istediğinizde profesyonel birinden, ailenizden, arkadaşlarınızdan ya da eşinizden yardım alabilirsiniz. Bu kişilerin sizin için en iyisini bilen, sizi çok iyi tanıyan ve cesaretlendirecek olan kişiler olmasına dikkat etmelisiniz.

3) Gerçekçi Bir Hedef Belirleyin: Yeni yaşam tarzı planınızda gerçekçi olmaya önem gösterin. Gerçek sağlıklı kilo kaybı yavaş ve süreklidir. Haftada en fazla 1 ya da 1,5 kilo verebilirsiniz. Buna bağlı olarak günlük 500 ile 1000 kalori arasında enerji harcaması yaparak ve diyetisyeninizin yazdığı uygun bir diyetle bunu başarabilirsiniz. Hızlı kilo kaybı size yağ dokusundan çok su ve kas dokusundan kayıplar verdiğinizi göstermektedir. Bu da sağlıksız zayıfladığınızın bir göstergesidir. Kendinize “günde 10 kilo zayıflayacağım” gibi saçma hedefler seçmektense, “günde 30 dakika haftanın beş günü yürüyeceğim” gibi doğru hedefler seçerseniz başarıya ulaşırsınız.

4) Sağlıklı Yiyecekler Yiyerek Eğlenin: Düşük kalori beslenmek demek, lezzetten vazgeçmelisiniz demek değildir. Uyguladığınız kaloriye göre yağsız et, sebze, meyve, tam tahıllı ürünler, kuru baklagiller ile yapılmış lezzetli yemekler yemeniz mümkün. Diyetisyeninizin size uygun gördüğü diyet listesiyle ona danışarak muhteşem yiyecekler yaratabilirsiniz.

5) Hareketli Olun, Hareketli Kalın: Evet sadece diyetle zayıflayabilirsiniz; fakat sadece diyetle zayıfladığınızda kaybettiğiniz kilo haftada 500 g ise, hayatınıza sadece 30 dakikalık bir aktivite eklediğinizde kaybettiğiniz kilo bunun 2 katı olabilir. Fiziksel aktivite yapmak size kilo verdirdiği gibi sağlık açısından da olumlu katkılarda bulunmaktadır. Akciğerlerinizi ve kalbinizi güçlendirir, toksinlerin atımına yardımcı olur (ter ile), bazal metabolizmanızı hızlandırır ve kilo vermeniz kolaylaşır, iyi kolesterolü yükselterek kalp ve damar sağlığınıza olumlu katkıları olur, kas kütlenizin artmasında etkilidir.

6) Hayat Tarzınızı Değiştirin: Sadece birkaç gün ya da birkaç ay sağlıklı besinlerle beslenmek ya da egzersiz yapmak yeterli değildir. Bu davranışları hayatınızın en içine sokmanız bunları artık bir yaşam tarzı haline getirmenizle başarıyı elde edebilirsiniz. Bunu yapmak için kendinize dürüstçe bakmanız ve hayatınızı gerçekten nasıl olduğunu, günlük yaşantınızda neler yaptığınızı ve yediklerinizi sorgulamanız gereklidir. Bunları belirledikten sonra en doğrusunu nasıl yapabileceğinizle ilgili bir uzmana danışır ve yanlışların yerine doğruları koyarsanız hedefinize ulaşabilirsiniz.

Her şey toz pembe değil tabii ki; sizin de başarısızlıklarınız, geri dönüşleriniz olacak; fakat her yeni gün yeni bir umut demek. Hatırlayın, siz hayat tarzını değiştirmeyi planladınız, o yüzden yılmayın ve yeniden başlayın. Her şey hemen olmaz ama sağlıklı bir yaşam tarzına kavuşmak için buna değer.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir