baş tacı

Kırılamayan Meşhur Döngüsü

By  | 

Bugüne kadar bu hayatta iyi idare ettiğimi ve fena olmayan bir noktaya geldiğimi düşünüyorum. 27 yaşımda kendi halimden mutlu olarak hayatıma devam etsem de, yüzleşmem ve hesaplaşmam gereken birkaç konu var.

 

4 sene İngilizce İşletme okumuş, sonra 2006 yılında sosyal medyayla başlayarak bu sektöre adım atmış, bugüne kadar gerillasından, reklam filmine, medya satın almasına ve AVM etkinliğine kadar her türlü pazarlama iletişimini yapmış bir insanım. Ve bunların hiçbiri hala şampuan reklamlarına inanmamı etkilemiyor. Hayattaki en büyük hayal kırıklıklarımdan birini, küçükken Elidor’un “Mükemmel Bukleler” şampuanı yüzünden yaşamıştım. Allah o şampuanın belasını versin. Ben kullanınca reklamdaki kız gibi saçlarımın bukle bukle olacağını, sanki kafamda florasan varmış gibi saçlarımın ışıldayacağını sanıyordum. Yıkadım, kuruttum ve ben hayatımda böyle bir rezalet, böyle kabarmış saçlar, böyle bir tüleniklik görmedim sevgili okuyucu. Tüm bunlar, ben 6 yaşındayken falan oluyor. 27 yaşında geldiğim noktada, o kızın saçlarını önce yıkayıp fön çektikten sonra maşayla bukle bukle yaptıklarını biliyorum; ama hala sevgilim markete gittiğinde şampuanımın bittiğini düşünüp kullandığım saç kremi ve saç maskesi markasını hatırlayıp geçen gün saçım hakkındaki şikayetimi göz önünde bulundurarak bir şampuan seçip aldığı için, buna “o benim özel alanım, neden aldın ki?” diye çıkışabiliyorum. Neden? Çünkü geçen bir dergide gördüğüm bir şampuan var ve kızın saçları yine bukle bukle, onu alacağım.

kıvırcık

Başka bir çocukluk yaramsa, Becel’le ilgili. Ben küçükken Becel’in “pıt diye açılıyor” reklamları vardı. Evde anne ve babama Becel’i ne kadar istediğime dair yaptığım bir konuşma sonucu babamı markete Becel almaya gönderdim ve kahvaltının en heyecanlı anıydı, pıt diye açılacaktı ve dünyalar benim olacaktı. Açılmadı şerefsiz tabi ki, yani pıt diye açılmadı da değil, kapağı sıkışmış mı ne olmuşsa, çekiştiriyoruz açılmıyor. Bıçakla kestik kapağı en sonunda. Becel falan yemedim ondan sonra. Arada bir şu zeytinyağlı olanından gaza gelip alıyorum, sağlıklı yaşayayım falan diye moda giriyorum. Sonra hiç kullanmadan tarihi geçiyor çöpe gidiyor zaten. Ya ayrıca o da çok saçma, ben normalde pek yağ kullanmıyorum, neden sağlıklı olsun diye önce yağ kullanmaya başlayıp sonra zeytinyağlısına geçeyim?

 

Sektörün maşası olduğum bu hayatta yine de tüm bunların üstesinden baya geldiğimi, kendimi bu saflık konusunda geliştirdiğimi düşünüyorum. Yine de kendime hakim olamadığım bir konu var. Bir restorantın vs başına “meşhur” kelimesi geldiğinde, içimde inanılmaz bir deneme dürtüsü oluşuyor. Meşhur Adana Kebapçısı, Meşhur Aydın Ezine Peynircisi vs. Yani mesela Aydın’ın Ezine’si meşhur mu onu bile bilmiyorum; ama gidip hemen bir saniye bile düşünmeden alıyorum.

BuESbd5IcAA_Jg4

Yazın Asos’a kızlarla gittiğimizde iki dondurmacı arasından biri Meşhur Asos Dondurmacısı olduğu için onu seçtik. Yani Asos’a topu topu 70 kişi falan gidiyor ve sadece iki dondurmacı var. Senin neren meşhur olabilir, kime meşhur olabilir ki? Biz gidince akşam dışarı çıkma nüfusu 3’ten 7’ye çıkmış olan bir yerdi Asos. Esnaflar şenlik düzenledi nerdeyse. Sonra ertesi gün diğer dondurmacıdan denedik, o bariz daha lezzetliydi. Gidip diğerine “Sen neden meşhursun abi?” diye sorduk, adam 98’de mi ne bir gazeteye çıkmış, o yüzden meşhurmuş. Ya bu gazetecilerin de çoğu arkadaşımız zaten, iki dondurmacıdan onu seçmiş tesadüf eseri, yazmış ve o da meşhur olduğunu sanıp diğerine hava atıyor. Resmen dolandırıcılık, zaten gazete okuyan kalmadı. Google görsellere yazıyorum, çıkmıyor bile. Meşhur diye verdiğim 75 kuruşa yazık. Geçen gün Dikilitaş’ta bir marketin önünde hayatımda ilk defa orda bulunan minicik bir seyyar ciğerci gördüm, üzerinde “Meşhur Arnavut Ciğercisi” yazıyor. Ya sen ne ara meşhur oldun? Sen meşhursan, ben neden seni hayatımda ilk kez orda görüyorum. Ayrıca Dikilitaş’ta seyyar meşhur Arnavut ciğercisi mi olur? Bildiğim tüm mantıklara ters. Bunları düşünüp almadan ilerledim ve bir döngüyü kırdığımı düşünüyorum.

 

Bir şeyi dillendirince, o daha gerçek oluyor ya, hazır kurtulmuşken dillendireyim dedim o yüzden. Meşhur döngüsünden kurtulduysam, ben bu hayatta neler yapmam be şimdi!

 

Yazı: Yeşer Sarıyıldız

yeser.sariyildiz@mbsays.com

https://twitter.com/androverdose

https://instagram.com/yesersariyildiz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir