baş tacı

Klip Gibi Taşınmak

By  | 

Her konuda her türlü tezi üretmeye alışkın insanoğlu, hiçbir zaman “taşınmak zordur” tezinin antitezini üretmeye kalkmaz; çünkü taşınmak gerçekten zordur.

Elbette onun da iyi tarafları var, elbette o da özünde iyi; ama nakliye şirketi de olsa, anneniz gelip yardım da etse toparlanma ve yeniden yerleşme süreci insanın dengesini bozar. Maalesef hiçbir zaman kliplerdeki gibi olmaz.
shutterstock_143883457
Bütün işin baştan klip dünyası dışında olduğunu anladığınız ilk nokta, aslında ev aramaya başlama anıdır. Emlakçı emlakçı gezmek bir insanın başına gelebilecek en kötü şeylerden biri olduğu için buraya gönüllü reklam alıyor ve herkese çocuğum gibi sevdiğim http://www.emlakdevri.com‘u tavsiye ediyorum. Yine de siteye dalıp yazıyı bırakmayın, sonuçta zaten çocuğum da yok, yazıdan sonra da kesin bakın ama, hatta şimdi açın, kenarda dursun. Neyse, biz devam edelim. 
Kliplerdeki gibi olamayacak olsa da, taşınmayı biraz daha kolaylaştıracak deneme yanılma yöntemiyle bulunmuş birkaç öneri siz denerken yanılmayasınız diye sizlerle.
– Öncelikle işi biraz daha zevkli hale getirmek için müzik açın; ama hareketli müzik olmasına dikkat edin, aksi halde sizi yavaşlatıyor. Klip gibi olacak diye taşınırken depresyona girmenin alemi yok. Bir de gaza gelip sakın toparlanma işleminin başındayken ilk birayı açmayın. Sonra yok çişim geldi, karnım acıktı, kafam mı güzel oldu derken verilen araların sıklığı artmaya başlıyor.
– Eşya toplamaya mutfaktan başlarsanız bardakları en sona saklayın. Gün içinde o bardaklara mutlaka ihtiyacınız olacak. Koli koli arayıp başa dönmeyin sonra.
– Türk milleti olarak kutuya, koliye para vermeyi saçma bulup onun yerine çevre esnaftan, yakındaki BİM’den falan istemeyi alışkanlık haline getirmişiz yüz yıllardır. Oysaki yeni ev imajınızı geçtim, aynı boy ve büyüklükte koliler taşınma işini baya pratik hale getiriyor.
– Her kolinin üzerine nereye ait olduğunun yanında, içinde ne olduğunu da yazın. Mutfak/yemek takımı, banyo/bakım malzemeleri gibi. Böylece açma ve yerleştirme sırasında da işiniz kolaylaşıyor.
– Evin son akşamı diye eşya toplayacağınızı değil de, parti yapacağınızı düşünen arkadaşlarınız varsa, onları bir odaya kapatın ve size yardım etmelerine sakın izin vermeyin. Hızlandırmanın aksine işi yavaşlatıyorlar.
– Taşınmanın en güzel taraflarından biri de tabi ki nereden geldiğini ve neden hala evinizde olduğunu bilmediğiniz eşyalardan kurtulmak. Atabildiğinizi atın, size en iyi hissettirecek kısmı bu. Anılar için biriktirmek adı altında istifçilik yapıyorsanız, kendinizle yüzleşmenin tam sırası.
– Kıyafetler için vakumlu poşetleri kullanın. Eğer valizlere sığmayan kıyafetleriniz varsa; ama yeterli vakumlu poşetiniz yoksa çöp torbaları da aynı işi görüyor. Bir kız/erkek yurduna yetecek kadar kıyafetiniz olduğunu fark ederseniz, iki seçeneğiniz var: Ya kıyafetleriniz ayrı eve çıksın ya da gerçekten bir eleme yapın. Son 2 senedir hiç giymediklerinizi ayırın ve yanınıza almayın. Tamam, hadi son bir kez bakın ve içinden çok sevdiğiniz 3 tanesini almaya kendinize izin verin.
– Taşınma esnasında her şey kırılabilir, kırılmayacak şeyler dahi kırılabilir. Kırılmayı engellemek katmerlerce sarmakla değil, doğru yerleştirmekle ilgilidir.
– Taşınma esnasında başınıza gelecek en kötü şeyin kırılacak eşyaların kırılması olduğunu düşünmeyin. Her şeye hazırlıklı olun. Mesela biz taşınırken kırmızı mercimek pakedi patladı ve Nisan 2013’ten bu yana evin çeşitli yerlerinde hala gizemli kırmızı mercimekler bulunabiliyor. (evi tabi ki defalarca kez temizledik, yok artık. lütfen ama.)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir