Anasayfa

KOALİSYON MODASI…

By  | 

Seçim süreci aylar önceden başladı. Yine gündem hepimize sirayet etti ve aylardır başka şey konuşamaz olduk. Şu an Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni neredeyse tüm ülke bütünlemesiz bitirebilecek gibiyiz.

Bakkaldan taksi şoförüne, kuaförden pazarlama direktörüne, çaycıdan genel müdüre, overlokçudan gayrimenkul danışmanına herkes analiz peşinde.

Seçimler sonucu meclise 4 parti birden girince hele koalisyon da söz konusu olunca, işin içine  bir de matematik girdi.

Siyasetten içi çıkanlar, yüreği sıkışanlar için, “olaylara bir de şu açıdan bakmaya ne dersiniz?” demeye geldik!

Size aynı yazı içinde koalisyonu ve modayı sunuyoruz!

Aslında tek partinin iktidarı ısrarla “istikrar, istikrar, İSTİKRARRRRRR” başlığı ile övülse de, biz aslında koalisyonlarla büyümüş bir ülkeyiz, tek parti iktidar olup da muhalefete de söz hakkı tanımayınca, önergelerini yok sarınca, insan bir sarmalda hissediyor ister istemez.  Bunalıyor…eller

Gerçi bazı koalisyon önerileri de o kadar imkansız ki, insan hayalinde bile canlandıramıyor, değil o koalisyonla -kombinle- sokağa çıkmak, insan kendisini ayna karşısında bile görmek istemeyebilir.

Mesela şu kombin;

karikatür
AKP’nin muhafazakarlığı’nı, HDP’nin mizahını taşıyor ve tabi ki    sokaklar için “imkansız”a oynuyor! Ne koalisyon ne de kombin olabilecek bir gerçekliğe sahip değil.  Bir araya gelince “şaşı bak şaşır” olmuş, “2 boyuta 3 boyutlu gözlükle bakar gibi” olmuş, neticede hafif bir bulantı yapar olmuş.

 

Zaten sırf iktidar olsun da çamurdan olsun mantığı ile yapılan koalisyon da insanın kendine yakışanı seçemediği moda gibi, olmadıkça olmuyor, sakil duruyor, insanın üstünden akıyor.

75-HallandOates

 

Çoğunluk halkın en çok oy verdiği ilk iki partinin koalisyonundan yana. Demokrasinin kendisi de öyle aslında. Hatta bizde bu gerçek olsa da iktidarı ve muhalefeti birer sağ birer sol müthiş bir dengeye oturtsak, süper olmaz mıydı?

Renkli, deli dolu bir o kadar da dengeli, seviyeli ama tutkulu bir meclis olmaz mıydı ?

Emoji mi meclis mi belli değil, öyle güzel kombin yaptık bakınız!

 

 

 

çiftler

 

 

Diyelim ki, AKP Koalisyonda kesinlikle girmek istemedi, Cumhurbaşkanı da gitti 2. partiye yetkiyi verdi, o da HDP ve MHP’yi bir şekil ikna etti.  3 Partili çılgın bir after party’e hazır olun!

Rengarenklik ile keskin siyah ve beyaz buluşur, uçlarda gezerler…

Yani böyle bir takım şeyler;

ayakkabı

 

 

Bizim kalbimizden hep çok seslilik, çoğulcu demokrasi geçiyor aslında; her kafadan bir ses çıksın ve bazı kafalar ikna olabilsin, her ses eşit çıksın gibi mülteci isteklerimiz var elbette…

kalp

 

 

Tek parti iktidarı uzun süre tekrarlanınca bir kısmın ciğerini, kalbini söküyor gibi oldu sanki, mecliste denge olması gerekliliği kulağımıza küpe oldu.

küpe

 

Ve bu küpeler tüm dünyanın da ilgisini ve acımasını üzerimize çekiyor zaten yıllardır.

O sebepten, erken seçim, kurulamayan hükümet, gidilecek referandum gibi senaryolar dileriz balon çıkar da, balonu ortaya atan “cat walk” ta düşüp donu görünmüş gibi utanır affedersiniz.
balon

Huzurlu, mutlu koalisyonlarımız, cillop gibi ekonomimiz, nefis demokrasilerimiz olsun. Sonra sıra modaya, sanata da gelir kısmetse…

Bir gün istisnasız hepimizin kendimizle ve ötekilerle barışabilmesi dileğiyle…

punk türban

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir