Erkeğin Kalbi

Kremalı Brokoli Çorbası

By  | 

Kokusunda davet yok belki ama hem faydalı hem lezzetli. Hem de adı göz dolduruyor. Yalan mı?

Yazı: Yeşer Sarıyıldız

yeser.sariyildiz@madambrownie.com

Başta brokoli koksa da, içmeye başlayınca tadı gittikçe güzelleşen bu içilesi çorbanın yapılışının bir sürü yolu var. İçine patates konan, salçalı ekmek bile atılan garip garip tarifler var. Ancak en iyisi şu gibi geliyor bana yoksa şüphen mi var!

Öncelikle brokoliyi (miktarı sizin açlığınızla doğru orantılı olarak değişiyor tabii, yarım kilo diyelim hadi biz. Açım, evet.) Az miktarda suyla haşlayın ve süzün. Brokolilerin haşlandığı esnada, başka bi’ tencerede ince doğradığınız soğanları (ki bu benim en beceremediğim kısmı) ve sarımsakları tereyağında pembeleştirin. (Tarifte tereyağı diyor yani, ama benim pek tercihim değil, daha hafif yağlarla konsepte daha uygun ve daha güzel oluyor.) Tam o sırada, unu da ekleyin ve kavurun.

Bu esnada bi’ ara veriyor ve yemek yapmaya yeni başlayanlar için (bkz: kavurmak) diyoruz.

Kavurduktan sonra, bi’ paket krema (yarım kilo için bu) ve su ekleyin. (Su göz kararı artık, çorbanın kıvamını nasıl istediğinize göre.) Hemen ardından, brokolileri ve tuzunu da (bulyon da olabilir tabii, hatta bence daha bile güzel olur) ilave edin. Ve sonuna geldik, çorbayı blendırdan geçirin ve kaynatın.

Mutfağa yeni girenler için de gerekli bkz’ı verdikten sonra, (bkz: blender), hepinize ‘afiyet olsun’ diyoruz.

Yanılmıyorsam yemekteyiz denen dandik yarışmanın çok eski bölümlerinin birinde (izliyordum tabi ki!), hani şu Botokslu kemancı Nil’in ilk yarışmasındaki esmer adam yapmıştı bunu. Hani misafirler ilk geldiğinde ‘hep beraber meditasyon, böle bi’ gevşeme seansı yapmak ister misiniz şimdi?’ diye soran. ‘Biz yaptık da geldik haha’ demişlerdi hani. İlahi.

Şahane hafızamla selam eder, tekrar afiyet olsun diyerek ayrılırım sahneden.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir