Anasayfa

Makyajın Unuttuğumuz Gücü

By  | 

Son dönemde, kapitalizmin çılgın vuruşlarından neredeyse en çok biz kadınların kafayı yercesine etkilendiğimizi konuşup duruyoruz. Her şey o kadar hayatımıza işlemiş ve normalleşmiş ki, bir öğünü fazla kaçırınca ya da bir dilim beyaz ekmek yiyince kendimizi kötü hisseder olmuşuz. Tabi ki, etraftaki insanların buna katkısı da kaçınılmaz; herkes birini görür görmez ne kadar kilo aldığına ya da verdiğine bakıyor ilk olarak. Allık sürmediğimiz gün “hasta mısın?” diyerek moralimizi yerle bir ediyor.

Neyse ki, birileri buna “dur” demeye başladı ve doğal güzellik trendi gittikçe yükseliyor. Modanın dayattığı vücut ölçülerindense, sağlıklı yaşam daha önemli hale geliyor. Gidişat bu yöne kaymışken de, fazla makyaj yapmanın bir kesim tarafından eleştiriliyor.

Çok makyaj yapan kadınların, özgüvensiz olduğu, kendileriyle barışık olmadıkları ve erkekleri etkileme isteklerinin aşırı derecede olduğu düşünülüyor. Yani aslında, farkında olmadan kadınlara bir yandan makyaj yapmayıp doğal olma özgürlüğü sunulurken, bir yandan da makyaj yapma özgürlükleri ellerinden alınmış oluyor.

Makyaj yapmanın hiçbir şekilde özgüvensizlikle ya da erkekleri etkilemekle ilgisi olmadığını, makyaj yapmanın eğlenceli olduğunu savunan Youtube fenomeni Nikkie ise, yüzünün yarısına makyaj yapıp yarısını doğal bıraktığı bir video çekiyor. Sonrasında da, takipçilerinden de aynı şeyi yapmalarını ve sosyal medyada paylaşıp onu hangi mecrada olursa olsun tag’lemelerini istiyor. #ThePowerofMakeUp etiketiyle yürütülen bu projede, Nikkie aslında bizlere makyajla ilgili unuttuğumuz bir şeyi söylüyor: Makyaj yapmak eğlencelidir ve herhangi bir kuralı yoktur. Yapacağınız makyaj da sizin yaratıcılığınıza kalmış. Makyaj sayesinde, dilerseniz çılgın kaşlar ya da bambaşka gözler yapabilirsiniz.

Bunu unutmuştuk değil mi? Neden her içimizden geldiğinde, kendimizi rengarenk boyamayalım ki? Ayrıca gerçekten bir saniye durup düşününce, çok makyaj yapan kadınların erkeklerden aşırı ilgi bekliyor olması gibi yanılgı, çok aptalca değil mi?

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir