Cilt Tahtası

Maske, insanın kendine yakışanı sürmesidir.

By  | 

‘Kendi kremini kendin yap’ felsefesi.

Yazar: Zeynep Öz

Doğal ürün pazarının bir kölesi haline gelmem ne zaman başladı, bilmiyorum ama uzun zamandır evin her yanı yeşil elmalı maske, portakallı duş jeli, geri dönüşümlü şampuan kutusuyla dolup taşmış durumdayken; kendimi evde yüz maskeleri yaparken buldum. Aslında çocukluğumdan beri meraklıydım; parfüm yapmaya çalışmak olsun;  ‘kendi kremini kendin yap’ felsefesi olsun hepsine kapılarım açıktı.

7 yaşında papatyaları ezip suyunu çıkarırsam çok güzel parfümlerim olacak, sanırdım. Büyüdükçe merakım kendini kimyasal düzeye çıkardı. İnternetten bir parfüme hangi kimyasallar katılır, diye araştırırken bir mühendis arkadaşım tarafından uyarıldım. Bu hevesi de google’da ara düzeyinde bıraktım. Sonrası ise nerede doğal ürün çıkmış oraya koş şeklinde gelişti.

Başta Body Shop olmak üzere birkaç sene önce Türkiye’ye gelen Lush, gönlümün zirvesine çıktılar. Bath&Body Works, Türkiye’ye gelsin diye mailler mi atmadım; Body Shop’ın Almanya’daki şampuanı neden Türkiye’de yok diye kafamı duvarlara mı vurmadım. Hala evde üzüm özlüsünden, zeytinyağlısına, mandalinadan mangoya uzanan bir yelpazede  15 tane yüz maskesi, 10 tane duş jeli, 8 tane vücut kremi var. Evet, bu arada bütün paramı da bunlara yatırdığımı saklayamayacağım.

Fakat en sonunda son 1 senedir; kendimi bu sektöre atmaya karar verip, kendi maskemi kendim yaparım demeye başladım. Favori maskem ise yoğurt, limon ve tarçın maskesi. Üçünü karıştırıyoruz; surata yediriyoruz ve 45 dakika falan öyle takılıyoruz. Yalnız bunu duştan önce yapmak lazım; yoksa bütün gün bozuk ayran gibi kokabilirsiniz.

İkinci favorim ise zeytinyağı-bal-yumurta karışımı. Fakat bu da yaz günleri için çok uygun değil, malum yumurta kokusu dayanılmaz oluyor. Ve son bir hafta içinde denediğim ve memnun kaldığım bir yöntem daha var. Saçlarımın alna yakın kısmında aşırı kepeklenme vardı ve o kepeğe karşı süpersonik etkili şampuanların bir halta yaramadığını da görmüş oldum. Pamukla birlikte zeytinyağı sürüp; sık tarakla yola yola taradım ve tekrar zeytinyağı sürdüm. Yaklaşık 1 saat bu şekilde kaldım fakat sonuna kadar değdi.

Parfüm olayı çok karışık; oralara hiç girmeyin ama bu doğal maske işi gerçekten zevkli. Herkese tavsiye ederim. Umarım siz hala salatalık kabuğunda kalmamışsınızdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir