Cilt Tahtası

Maske, insanın kendine yakışanı sürmesidir. – 2

By  | 

Badem sütüyle yüz temizleme sayesinde hala 40’ında duran ne anneanneler ne babaanneler görüyorum.

Yazı: Zeynep Öz

Bendeki doğal bakım sevgisi bitmiyor, geçmiyor, hız kazanıyor. Fakat bu aralar doğal ürünlerden hafif kopmalar yaşamaktayım. Evde yapılan maskeler konusunda uzmanlaşmaya karar verdim. Gidiyorsunuz yüzlerce lira verip, kremler-temizleyiciler vs. alıyorsunuz. Anneniz size ne diyor, hiç kulak asmıyorsunuz. Badem sütüyle yüz temizleme sayesinde hala 40’ında duran ne anneanneler ne babaanneler görüyorum. Örneğin kırışıklık sorunu olanlar için göz çevresi hariç bütün yüzüne uygulanabilen bir maske önerim olacak:

  • Bütün bir yumurtayı alıp çırpıyorsunuz. Sonra bütün yüze yedirip yaklaşık 20 dakika bekliyorsunuz. Güzel nemlendirici bir sabunla da yıkarsanız, gerim gerim suratınıza merhaba diyebilirsiniz.

Maskelerin sonu yok tabi. Ardarda tariflerime devam ediyorum:

  • Sivilce tedavisinde olayı kökten çözebilecek bir reçete daha var. Gül suyu, gliserin ve limonu birer yemek kaşığı olarak alıp karıştırıyoruz. Yatmadan önce cildimize uyguluyoruz. Sabah da soğuk suyla yıkıyoruz. Sonra gelsin pamuk yanaklar.
  • Ve hayal edemeyeceğiniz bir reçete daha. Eve geldiniz suratta bir parmak fondöten, gözde rimeller vs. Nasıl çıkaracağım dediniz kendinize? Önce güzelce nemlendirici bir sabunla yıkıyoruz o suratı. Sonra bir çay tabağı karpuz suyuna pamuğu batırıyoruz ve tonikler gibi yüzümüzü temizliyoruz. E tabi yapış yapış kalmasın diye de son bir kez soğuk suyla yıkıyoruz yüzümüzü. Tazecik, egzotik bir koku yayılıyor sonra etrafa.
  • Son olarak o paralar bayıldığınız doğal peelingler yerine evde yapılabilen çok çok kolay bir yöntem var. Hem sıkılaştırıcı etkisi hem kese etkisi var. 2-3 yumurta akını alıyoruz; beyazlaşıncaya kadar çırpıyoruz. 2-3 yemek kaşığı şeker ilave edip, vücuda sürüyoruz. Sürmekle yetinmiyoruz, keseliyoruz. Sonra gelsin tertemiz-sımsıkı ten!

Benden şimdilik bu kadar. Duyduğum, gördüğüm, denediğim ev yapımı maskeleri paylaşmaya devam edeceğim.

1 Comment

  1. Rüya

    19 Ocak 2013 at 21:51

    Gliserin nerden alinabilir acaba?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir