MB Sözlüğü

MB Sözlüğü: Elma Şekeri Hoşçakalı

By  | 

O anki hayal kırıklığımı, “Yaa sahteymiş bu, içinde elma varmış…” diye gözlerimin doluşunu ne ben, ne de anne unutabiliyor sevgili okuyucu. Hani Mart ayında barda tanıştığın biriyle hayatının ilk tek gecelik ilişkisini yaşayacaksın diyelim ki ve adam apartmanın kapısında sızıyor mesela, öyle bir hayal kırıklığı.

Yazı: Yeşer Sarıyıldız

yeser.sariyildiz@mbsays.com

http://twitter.com/androverdose

Aslında bunu ilk yazdığımda “şeker hoşçakalı” demiştim sadece. Tanımsa şuydu:

Bir zamanlar çok sevdiğimiz sevgilimizi artık eskisi kadar sevmediğimizi ya da yeni başlayan ilişkimizin kelebek ömürlü olduğunu fark ettiğimizde sevgiliyi kahve ya da bira içme bahanesiyle çağırıp sarılarak ayrılmaya denir.

“Defolsun gitsin adamları”na değil de “hayatımdan (hiç) çıkmasın, sadece konumu değişsin adamları”na uygulanır.

En zor kısım konuyu açmak olup derin nefes alınarak başlanmalıdır. Ne söylenecekse bir solukta söylenmelidir, yoksa gün yutkunmalar içinde geçip el ele eve dönülür ve evle birlikte başa dönülür.

Yeterli cesaret toplandığıysa bazen cidden kolaydır. Tamam tamam, değildir, bazen bile kolay değildir; ama sadece bir cümledir:

– –Seni çok sevdim; ama artık olmuyor. O yüzden sonuncu kahvemizi içip sonuncu kez sarılmak için çağırdım seni.

Geçmiş olsun.

Ancak daha sonra yazıyı editlerken fark ettim ki, olayın şekerle filan o kadar da alakası yok. Ben de hayatım boyunca sahip olduğumda beni en çok hayal kırıklığına uğratan “elma şekeri” olarak değiştirmeye karar verdim.

Şöyle ki;

Elma şekeri plajlarda filan alakasını anlamadığım bi’ şekilde yıllardır satılmakta. Ben de küçüktüm tamam mı, daha önce hiç yememişim, ismi zaten süper, görüntüsü de keza öyle; kocaman kıpkırmızı bi’ şey, daha ne olsun… Neyse, heyecanımı anladın sen değil mi? Muhteşem bi’ şey bekliyorum, onu alacağım ve sonsuza kadar şeker yiyeceğim falan. Peki noldu? 13mm bile değilmiş ondaki şekerin kalınlığı, altından bildiğin elma çıktı, hem de bayat! O anki hayal kırıklığımı, “Yaa sahteymiş bu, içinde elma varmış…” diye gözlerimin doluşunu ne ben, ne de anne unutabiliyor sevgili okuyucu. Hani Mart ayında barda tanıştığın biriyle hayatının ilk tek gecelik ilişkisini yaşayacaksın diyelim ki ve adam apartmanın kapısında sızıyor mesela, öyle bir hayal kırıklığı.

O gün bugündür, elma şekerinin nasıl bu kadar tuttuğunu hiç anlamam. Ben bunu anlamazken, sanırım sen “şeker hoşçakalı”nın neden “elma şekeri hoşçakalı” olduğunu anladın bile çoktan.

Hı hı, evet, tatlı niyetine alınıp önce altından çıkan bayat elmayla, sonra da elinde kalan kazıkla ilgili…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir