baş tacı

Minik TEMA ‘Kutulanmış Çocukları’ Doğayla Buluşturuyor!

By  | 

Kutulanmış çocuklar olmasın, artık içeride çocuk kalmasın!

Iceride Cocuk Kalmasin

27 Mart 2013 tarihinde İstanbul Elmadağ’da bulunan Konak Otel’de bir basın toplantısıyla duyurulan proje Madam Brownie olarak bizi de çok heyecanlandırdı!

Basın toplantısına koşarak gitmeyi bir görev bildik, ve tabii ki size de bu konudan bahsetmek istiyoruz :)

Günümüz çocukları sokağa çok az çıkıyor, vaktinin büyük çoğunluğunu evde bilgisayar veya televizyon başında, okulda ise sınıflarda geçirerek, ‘kutulanmış çocuklar’ haline geliyor.

Minik TEMA İstanbul Projesi ile ülkemizin en büyük kenti İstanbul’da 500 okulda, 1.000 sınıfta, 25.000 çocuğun doğayla arasında bağ kurulması, bu bağın olabildiğince güçlendirilmesi ve onlara oyun haklarının geri verilmesini hedefliyor.

Minik TEMA Çocukları ‘Sanal’ Değil ‘Doğal’ Oyunlar Oynuyor

Araştırmalar, toprağa dokunan, doğayı gözlemleyen, hisseden, koklayan, merak ederek keşfeden, doğayla temas eden çocukların, bedensel sağlıklarının, duyularının güçlendiğini, özgüvenlerinin arttığını, okul başarılarının ve yaratıcılıklarının geliştiğini gösteriyor. Ama anneleri, babaları dışarıda oyun oynamış olan günümüz çocukları, kapalı ortamlarda vakit geçiriyor, bilgisayar, televizyon ya da cep telefonlarının başında ‘doğal’ değil, ‘sanal’ oyunlar oynuyor.  Minik TEMA Projesi_2

Çocuklar, artık bitkileri, böcekleri, çiftlik hayvanlarını, dereleri sadece kitaplarda, televizyonda ya da internette görüyor, onlarla birebir temas etmiyor, doğanın birer parçası olduklarının farkına varamıyor. Oysa çocuklarımızın doğaya ihtiyaçları var.

Çocuklar Minik TEMA İle Hayata Oyun Oynayarak Hazırlanıyor

Minik TEMA_3

TEMA Vakfı tarafından 2010 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Okul Öncesi Eğitimini Geliştirme Derneği işbirliğinde yürütülen Minik TEMA, okul öncesi ve ilkokul çocuklarına yönelik bir doğa eğitim programı. Program sayesinde iki yılda 40 ilde 20.000’ı aşkın çocuk doğayla buluştu, doğada hissederek, dokunarak, koklayarak, duyarak, ilk elden deneyimler yaşadı ve doğanın bir parçası olduklarını hissetti.

Minik TEMA 25.000 İstanbullu Çocuğun Oyun Oynama Hakkını Geri Veriyor

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın katkılarıyla İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteği ile TEMA Vakfı tarafından uygulanan Minik TEMA İstanbul Projesi ile ülkemizin en büyük ve en kalabalık nüfusa sahip kenti İstanbul’da bir yıl gibi kısa bir sürede 500 okulda, 1.000 sınıfta, 25.000 çocuğa ulaşılacak.

TEMA Vakfı,  çocuklarımızın doğada oyun oynama haklarını onlara geri vermemiz gerektiğini düşünüyor. “İçeride Çocuk Kalmasın” ve “Toprak Dersem Çık!” sloganlarıyla, çocuklarımızı daha çok dışarı çıkmaya, oyunla ve keşfederek öğrenmeye; öğretmenlerimizi ise açık hava etkinlikleri uygulamaya teşvik etmeyi istiyor.  Çünkü, doğa bize oyunu, tüm heyecan ve sevinciyle birlikte verir. Her oyun, gönüllü bir eylemdir. Her oyun bir öğrenmedir. Her oyuncu, oyununu kendi yaratır. Her oyun bir keşiftir.

Minik TEM_1

Doğada oyun vardır, keşif vardır, yaratıcılık vardır, heyecan vardır, tutku vardır.

Tutkunun olduğu yerde başarı kendiliğinden gelir.

Minik TEMA sayesinde oynarken öğrenen, öğrendikçe kendine güveni artan mutlu ve sağlıklı çocuklarımız, en büyük kazancımız olacaktır.

Biz de bu faydalı projeye canlı şahit olduğumuz için kendimizi çok şanslı hissediyoruz!

Toprakla oynamak bizim çocukluğumuzda kalan ve şimdiki çocuklar için hayal ettiğimiz bir şey olarak kalmayacak!

Bütün çocuklar kahverengiyle yeşili canlı olarak tanıyacak! :)

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir