Anasayfa

MODELİ MAKYAJSIZ GÖRMEK İSTER MİSİNİZ

By  | 

Şiddete uğrayan kadınların 10’da 9’u bunu saklıyor; çünkü şiddete uğradığını paylaşmak da kadını rencide ediyor, bu sefer farklı korkular devreye giriyor. Bu nedenle, kadına yönelik şiddet dünyanın her yerinde var, ama sadece etrafımızda yok sanıyoruz.

Şiddeti engellemenin yollarından biri de, şiddete uğrayan kadının kendini rencide edilmiş hissetmesi değil, şiddet gösteren erkeği rencide edip çevresine rezil etmek bana göre. Aile içi şiddet oranlarına ve araştırmalara baktığımızda, modern ailelerde de şiddetin beklenmedik ölçülerde olduğunu görüyoruz ve eminim ki, o adam karısının konuşacağını, iş yerinin ya da arkadaşlarının onun şiddet gösteren bir erkek olduğunu bileceğini düşünse, kendisini geri çekmek zorunda kalacak; yani caydırıcı bir etken olacak.

Aslında tam da bu noktada, yapılması gereken en önemli şeylerden biri, şiddete uğrayan 10 kadından 9’unu da bunu söyleyebilmesi için cesaretlendirmek.

siddet

La Casa del Encuentro sıradan bir kozmetik reklamını andıran bir dergi ilanı veriyor ve köşesine tüm kadınların dikkatini çekecek bir mesaj sıkıştırıyor: “Bu modeli makyajsız görmek ister misiniz?” Biz kadınlar, tabi ki de Angelina Jolie’yi, Dakota Johnson’ı, Hülya Avşar’ı ya da Demet Akalın’ı makyajsız görmek istediğimiz gibi, bu kadını da makyajsız görmek istiyoruz ve akıllı telefonlarımızla ilanı tarayıp aşağıdaki gerçeğe ulaşıyoruz.

İlandaki makyajlı kadın Victoria Montenegro, gerçekten şiddete maruz kalmış ve bunu sadece etrafına değil, tüm dünyaya bu ilan sayesinde anlatabilmiş bir kadın. Video sonunda, ihtiyacı olan kadınları yardım almaları için bir telefon numarasına yönlendiriyor ve “Fake Up” isimli bu kampanya boyunca, gelen yardım çağrıları %320 oranında artıyor.

Kampanyanın başarısı tartışılmaz; ama bize aynı zamanda şunu gösteriyor. Kadınların bir örneğe, öncüye ihtiyacı var. Bir kıvılcım çakılsa ve yol gösterilse, bu erkek egemenlikteki şiddet sorunun tarihe gömülmemesi için hiçbir neden yok.

 

Yazı: Yeşer Sarıyıldız

yeser.sariyildiz@mbsays.com

https://twitter.com/androverdose

https://instagram.com/yesersariyildiz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir