Kadın Kısmının Halleri

Mühendis Gözüyle Fal

By  | 

T cetveli, Casio bilimsel hesap makinesi ve ne kadar mühendislik öğrencisi klişesi varsa onun gözüyle.

Yazı: Ahmet Aydın

Ota boka anlam yüklemek erkeklere, özellikle de mühendis olanlara göre değil. Buna böyledir diyerek o kadar gönül rahatlığı ile bir genelleme yapıyorum ki, tahmin bile edemezsiniz. Neticede erkekseniz ve de mühendisseniz düz mantık tarafından idare ettirilen oldukça rahat bir anlayışa sahipsiniz demektir.

Ama işte gel gör ki, ister Âdem’den isterse de maymundan –burada da genişliği görün istiyorum. Genelleme yapmıyorum artık neyden gelmek istiyorsanız onu seçin- gelsin, biz erkekler tek başımıza yaşamıyoruz ve karşı taraftaki Havva’lar ya da maymunlar olaya bizim açımızdan bakmıyor.

Hemen her zaman olayları yumak haline getirmek gibi kendilerince olağan, bizce ise olağan dışı bir eğilimleri var.

Geçen haftaların birisinde şimdi hangisi hatırlamıyorum, İzmir’de kahve denilince aklıma gelen yegâne yer olan Kızlar Ağası Hanı’nın arkasına gittik arkadaşlarca. Ben ne güzel kahve içerim, yanında bir sigara patlatırım iki üç de sohbet muhabbet ederim derken hiç çıkmamasını ümit ettiğim o ses tabi ki peyda oldu!

-Hadi fal baktıralımmmmm!

5 m’li fark ettiyseniz. Ah şu istekli kızlar. Korktuğum başıma geldiğinden ya da gruptaki kız sayısının fazlalığından itiraz etme gereği bile hissetmedim. Ve her zamanki terane başladı.

Anlamakta ciddi olarak zorlanıyorum. Neticede fincandaki heterojen nitelikli kahve su karışımının değişken viskozitesi sonucunda bardağın çeperinde bıraktığı izlerden bir insanın geleceğine dair işaretler çıkar mı yahu? Evet, olaya mühendis açısından bakış budur.

Her ne kadar bu lafı duyacak kadın ahalisi tepki vermekte gecikmeyecekse de, gerçekler acıdır arkadaşlar. Hayır, buraya kadar olan kısmı zaten anlamsız da, bundan sonrası siz değerli katımcı arkadaşların katkılarıyla daha da anlamsızlaşabiliyor. Mesela benim arkadaş grubumdaki bazı arkadaşlar -ki şimdi isim verip burada onları rencide etmek istemiyorum=)- hayatlarının gidişatını buna göre düzenleyebiliyor. Yahu etmeyin eylemeyin. 3 vakte kadar karşına çıkacak herhangi birisini kahveyle ilişkilendirmek nasıl bir korelasyon tekniğidir!?

Mühendis olmak mutluluktur. Budur.

1 Comment

  1. damla

    19 Mart 2011 at 00:13

    hiç bir mühendislik gerçeği kadınların fal baktırma isteğini dindiremez diye düşünmekteyim. hayat planlaması mı? o ayrı..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir