mb büyüteci

Müsait Bi Yerde Susacak Var!

By  | 

Demek ki bayrakları yakıldığında, camlarına taş atıldığında, annelerine küfredildiğinde ya da,  mangalda kül bırakmayan o adamların hepsi dilsiz olabiliyormuş.

Yazı: Burçak Külcü

Çok klişe giriş yaparak “kadın olmanın zor olduğu bir ülkede yaşıyoruz”  gibisinden bir cümle kurmak istemiyorum. Bana şu cümleyi kurdurttular ama: İnsan olmanın zor bile değil imkansız olduğu, insan kalmanın hiçbir cezbedici tarafı olmayan bir ülkede yaşıyoruz.

Geçtiğimiz hafta içinde 19 yaşındaki genç kadın Nurcan İbrahimoğlu’nun başına gelenleri hepimiz okuduk. Gördük. Hepimiz umur-sama-dık. Genç bir kadın, İstanbul’un orta yerinde, bir belediye otobüsünde önce sözle tacize uğradı, ardından fiziksel şiddete maruz kaldı.

Şiddeti uygulayan sadece Nurcan’a yumruk atan adam değil, o adamın elini kolunu sallayarak otobüsten inmesine sesini çıkarmayan bir dolu insandı. Erkeklerdi. Kadınlardı. Bu ülkede ‘yapanın yanına kar kalan olaylar’dan sadece bir tanesi daha, balık hafızalı belleğimizde yerini aldı.

Bu olay olduğunda “insanlar nasıl hiç tepki vermez?” diye düşünen bir kadın, aradan günler geçtikten sonra bir minibüse bindiğinde, insanların nasıl hiç tepki vermediğini kendi gözleriyle gördü. Kulaklarıyla duy-du/amadı. Tıklım tıkış bir toplu taşıma aracında, bir adamın elle tacizine uğradığında, bağırıp çağırıp adamın araçtan inmesini istediğinde tek bir kadının, erkeğin ağzını açmadığını gördüğünde. Sanki utanması gereken kendisiymiş gibi, suratına tuhaf tuhaf baktıklarında.

İnsan kendi kendine “ulan hadi adam sapık, hasta tedavi  olması lazım” diyor da o insanların, çocuk sahibi kadınların, kız babası olan adamların susmalarına hiçbir açıklama getiremiyor.

Demek ki bayrakları yakıldığında, camlarına taş atıldığında, annelerine küfredildiğinde ya da,  mangalda kül bırakmayan o adamların hepsi dilsiz olabiliyormuş.

Demek ki çocukları söz konusu olduğunda kaplan kesilen kadınlar, başkalarının çocukları söz konusu olduğunda lal olabiliyormuş.

Neyse. Bu ülkede kadınsanız ve yalnızsanız hayat çok zor. Söylemiş miydim?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir