Takipte

Nar

By  | 

”Kader fena halde bulaşıcıdır.”

Yazar: Zeynep Öz

NAR, 21. yüzyılda yazılmış, bestesi Zeki Müren’e ait, bir kadınla bir adamın seslendirdiği tuhaf bir neşe ve keder hikâyesi. İki insanın kaleminden, bir kadın ve bir adamın romanı. İki bölüme ayrılmış olan roman, iki sevgili olan Timur ve Deniz’in hikâyelerinden oluşuyor.

“Hoş geldin Timur,” demesiyle Deniz’e sarıldığım yerden ayrılıp hızla yere çakıldım. Saçlarını kestirmişti, zayıflamıştı, avurtları çıkmıştı… Ama değişmemişti yine de. Sevdiğim kadının aynıydı. Gerçekti. Tam karşımdaydı.”

İstanbul’daki monoton hayatından sıkılmış olan Timur, hayatının gidişatını değiştirmeye karar verir. Bu yüzden de unutamadığı eski sevgilisi Deniz’in peşine düşer; Deniz ise bu durumdan habersiz hayatına devam etmektedir. Ta ki Zeki Müren, her ikisini de bir rakı sofrasında buluşturana kadar.

“Hoş geldin Timur,” dedim sanki onu bekliyormuş gibi. “Hoş bulduk Deniz,” dedi sanki yıllardır kapıda aynı yüzle karşılanıyormuş gibi.   Burada olmamdan hoşlanmadığını anladım.”

Feniks Kitap’tan çıkan Nar, Timur ve Deniz’in Zeki Müren ile birleşen hayatlarını okuyucuya açıyor. Kavuşamayan iki sevgilinin trajikomik hikâyesini ezber bozan bir finalle son buluyor.

Kitabın yazarı Ece Gamze Atıcı, 1978’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Öğrenciliğinden itibaren çeşitli roman ve makale çevirileri yapmasının yanı sıra Sinema, Altyazı, Lull gibi dergilerde müzik ve sinema yazıları yazdı. Çevirdiği ilk roman, Philik K. Dick’in Ubik’i oldu. Ardından Yapı Kredi Yayınları için Cogito, Sanat Dünyamız ve Kitaplık’a Edward Said, Robert Fisk, Hubert L. Dreyfus gibi yazarların makalelerini tercüme etti. Galatasaray Üniversitesi iletişim stratejileri ve halkla ilişiler bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Bir süre İspanya’da kaldı. Salamanca Üniversitesi’nde çağdaş İspanyol edebiyatı dersi aldı.

Ece Gamze Atıcı, kitabını 3 yılda tamamladı ve Nar’ı rakı sofralarında geçen ilk  gençlik yıllarından sonra yazdığını belirtiyor. Konusu Kadıköy, Beyoğlu ve  Üsküdar’da geçen eseri “Bu bir İstanbul kitabı” olarak adlandıran yazar, Nar’ı da  İstanbul’a ithaf ediyor ve kitabın kahramanlarıyla ilgili olarak “Timur benim kadınsı,  Deniz ise erkeksi tarafım” diye tanımlıyor. Ece Gamze Atıcı, kitabın erkek kahramanı Timur Erin’in oturduğu evi hayalinde canlandırmak için Kadıköy Moda’daki tarihi  evleri gezdi. Bahsi geçen ev de halen Moda’da bulunuyor.  Kitabın ana temalarından  biri de dünyadaki keder salgını. Örnek olarak kitabın içinde “İslami keder  örgütü”diye bir örgüt var.

Kitap hakkında kısa notlar:

  • Nar’ın kapak tasarımı Jeff  Treves tarafından gerçekleştirildi.
  • Kitabın teaser’ını halen “Üsküdar’a Giderken”de rol alan oyuncu Öner Erkan seslendirdi. Treaser’a bu linkten ulaşabilirsiniz: http://vimeo.com/24765986
  • Kitabın DNR’larda satışı sırasında özellikle gençlere dağıtılmak üzere cookie’ler hazırlandı. Bu cookie’lerde “Birazdan bir kitap alacaksın ve hayatın değişecek”türü ibarelere yer verildi.
  • Yazar, aynı zamanda bir Flamenko tutkunu ve 5 yıldır da Flamenko dansçısı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir