baş tacı

Nohut Oda, Bakla Sofa…

By  | 

Zihnimizde milim yer açılsa, oraya usulca bir dekorasyon fikri sızar.


Yazı: Asya Yenizen

asya.yenizen@madambrownie.com

Aramızda “Benim ev tamam; daha da bir çubuğa bile ihtiyacım kalmadı” diyen var mı? Yok! Kadın olmanın genetiğinde dekorasyonla direk ilgili bir şeyler olmalı. İsviçreli bilim insanları, Avusturalyalı araştırmacılar, Hollandalı Bilginler ve İtalyan yakışıklılar bunu bir araştırsınlar.

En ilgisiz zamanda bile aklımıza bir anda mavi bir çamaşır sepeti hayali düşebiliyor. Geceleri üzerimize örttüğümüz çiçekli nevresim kabusa dönüşüp, düz lacivert bir yatak örtüsü rüyalarımızda Johnny Depp’in yerini alabiliyor.  Bir seramik biblo için kredi kartını ağlatabiliyor, bütün mahalleye aşure dağıtacakmışcasına kafayı kaselere takabiliyor, yastık fetişizmine kapılabiliyor, kendimizi alçılar içinde kartonpiyer takmaya çalışırken ya da balyozla mutfak duvarına girerken bulabiliyoruz.

Ben en son ucuna ampul takılarak apliğe dönüştürülmüş 20 yıllık elektrik süpürgesine “ayyyhhh çok orjinalll amağğğ” diyerek yarı maaşı gömmek üzereydim ki şöyle bir işe yarar method keşfettim; akıla gelen fikrin üzerine biraz sakince düşünmek. Mümkünse bir gece, değilse bir kahve içimi süresince. Derin derin nefes alın ve oksijenin beyninize akmasına izin verin. İşte o zaman bir lambaya hatta aslı elektrik süpürgesi olan bir lambaya hiç ihtiyacınız olmadığı, zaten aplik takılacak bir buatınızın da olmadığı kafaya dank ediyor.

Yoksa Provence tarz yapacağım diye niyetlenip evi anneanne evine çevirenler, renk katacağım diye pavyona döndürenler, bohem olacağım diye hurdacıya benzeyenler kervanına yanlışlıkla siz de katılabilirsiniz.

Ben şimdilik ıslah oldum. Bir tek işte yerleri sistre yaptırıp mat cila attıracağım ya da ahşap rabıtaya geçeyim diyorum koyu kahve. Bir de mutfak dolaplarını vinil kaplayıp salona da uygun bir lambader buldum mu tamamdır. Koridor için aldığım resimlerin çerçevelenmesi ve balkona taktıracağım hamak ile güneşlik zaten tam dekorasyon bile sayılmaz…

Dekokalın…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir