baş tacı

“Ofsayttan Çıksana Be Ayı!” Diyebilme İhtmalini Sevsinler

By  | 

Silin şu “kadınlar futboldan anlamaz” imajını. Anlamadığınızı çaktırmayın en azından. Trafik bir, futbol iki! Erkeklerin dilinden söküp alacağız kötü cümleleri! Sırf bu yüzden erkekleri sıkıştırıyorum trafikte, küfür etmek için dönüp baktıklarında sarı saçlarımın arasından adice sırıtmaya da devam edicem!

Yazı: İrem Ezgi Işık

Yirmi yıldır aynı evde oturuyorum…

On beşe yakın erkek, iki üç tane de kız çocuğu ile büyüdüm bu mahallede. Birlikte gecenin üçüne kadar muçi oynadığım çocuklardan biri (Üzülerek çocuğun benden sadece 1 yaş büyük olduğunu beyan ederim) iki sene önce evlendi. Eşi ile hala tanışmadım. Annesi ile yaşadığı apartman dairesinde, bugün eşi ile yaşıyor.(Tanrıya şükür henüz çocukları yok da utancımdan taşınmak zorunda değilim)

Tabi artık oyunlar oynamalar, banklarda içip muhabbet etmeler maziye gömüldü. Geçenlerde zat-ı ali ile internette konuşuyoruz. Aynı yerde oturup görüşememenin verdiği sıkıntı ile bana dedi ki:

Hayırsız! Hafta sonu gel de maçı birlikte izleyelim.
Tabi tabi geleyim de eşin şoklansın, ne umacak ne bulacak ahahah..

Ben çok normal olmadığım için bana böyle bir arayı kapatma teklifi ile gelinmesi normal. Anormali yaşayacak olan, dediğim gibi eşi. Gideceğim evlerine, eşi : “Aman hatun geliyor yaşasın muhabbet ederiz!” diyecek ama ; kocası ve kocasının memeli halinin karşında oturup sıkılacak.

Dedim; “Rahmi sorun olmuyor mu, yani kavga ediyor musunuz hiç maç yüzünden?”
Anlatsam kitap yazarsın, diye iddialı ve trajikomik bir cevabın ardından, şunu da ekledi : “Biz daha ilk defa buluşacağız, çıkmıyoruz bile, o gün de Beşiktaş – Galatasaray derbisi vardı, telefonda ona “Ben gelmiycem GS maçı var!” diyip suratına kapattım” dedi.

Bir de utanmadan gülerek anlatıyor çapsız! :}
Bugün hala kan çıkıyormuş maç yüzünden. Bir an oturduğum yerden metrelerce yükselip, kendi evliliğimin neye benzeyeceğini düşündüm bu açıdan. Gerçi hayal kurmam kısa sürdü, zira ben ve evliliği hala aynı platformlarda yan yana tutamıyorum ama kocam olacak hıyar bu konuda şanslı olacak.

O kadın gibi olmasın sonunuz istediğim için saçmalıyorum ya satırlardır :}

Tamam, hazırım. Şu ofsayt olayından başlamak istiyorum.
Fifa’ya göre ofsaytın tanımı,

‘Rakibinin kale çizgisine yakın’, kafasının, vücudunun veya ayağının herhangi bir bölümünün rakibin kale çizgisine toptan ve ikinci son rakipten daha yakın olduğu pozisyon olarak tanımlanıyor.

Kollar bu tanıma katılmamıştır. Çünkü futbol baş, vücut ve ayaklarla oynanır. Eğer bunlar rakibin kale çizgisine yakınsa orada potansiyel bir avantaj vardır. Yalnızca kollar rakibin ilerisindeyse, kazanılacak bir avantaj yoktur.

Fifa kim ve o lanet koca yeşillikteki hangi çizgi kale çizgisi? Ve hangi yıldayız biz!?!?!

Panik yok, sakin olun şampiyonlar!

Bir kadın bir erkek dizinde Ozan ve Zeynep maça gidiyor. Zeynep, ofsaytı öğrenmek istiyor. Ozan da şöyle bir açıklama yapıyor.

“Bir alışveriş merkezindesiniz, alışverişinizi yaptınız, kasanın önüne geldiniz. Uzun bir kuyruk var. Kuyruğa girdiniz. En arkadaki uyanık kadın, elindeki alışveriş çantasını en öndeki kadına atıyor.”

Zeynep : E bu fırsatçılık!
Ozan: İşte bu da ofsayt!

Nedenini bilmek istemeseniz de söylemeden geçemeyeceğim.
Kasanın başına bir arkadaşınızı koyduğunuzu düşünün. Sürekli orada bekliyor. Alışverişiniz bitince siz kuyruğa girmeden arkadaşınıza paketleri verir ve ödemeyi beklemeden yaparsanız bu haksız bir ayrıcalık olur.

Düşündüğünüz kadar da zor değil değil mi?

(Evet değil diyen en az 50 sarışın hatun hayal ediyorum şu an gözleri çakmak çakmak!)

Aklınızdan çıkartmayın!

Babalarımız, patronlarımız, iş arkadaşlarımız, oğlan kardeşlerimiz, kocalarımız… Yaşları ne olursa olsun asla vazgeçmedikleri bir şeydir futbol. Kredi kartının asgarisini bilmezler ama oyuncuların bonservis bedellerini şaşmazlar.

Bu konuda yapabilecek bir şey yok, itiraz etmek bir işe yaramıyor. Bu yüzden bunu lehimize çevirerek, gizli zaferimizi, o vitrindeki elbiseyi dolabımıza taşıyarak kutlayacağız!

Silin şu “kadınlar futboldan anlamaz” imajını. Anlamadığınızı çaktırmayın en azından.

Trafik bir, futbol iki! Erkeklerin dilinden söküp alacağız kötü cümleleri! Sırf bu yüzden erkekleri sıkıştırıyorum trafikte, küfür etmek için dönüp baktıklarında sarı saçlarımın arasından adice sırıtmaya da devam edicem!

“Kadınların futbol oynamamasının asıl nedeni; toplum içinde 11 tanesinin aynı kıyafeti asla giymeyecek olmasıdır.”

-Phyllis Diller

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir