baş tacı

One Billion Rising! – Bir Milyar Ayaklanıyor!

By  | 

501Bugün sizlere çok ses getireceğine inandığımız ve aslında hepimizi ilgilendiren bir projeden bahsetmek istiyoruz.
Birçok milletten yüzlerce gönüllü olarak kadına yönelik her türlü şiddete karşı, dünyanın her bir yanında aynı günde binlerce kadın ve erkeğin dans edeceği bir proje hazırlanmakta. Proje kapsamında, gönüllü olan herkesin dünyanın dört bir yanında aynı gün aynı şarkıyla aynı dansı yapması planlanmış olup, bu büyük katılım vesilesi ile gerçek anlamda dikkat çekmek hedeflenmekte.Aynı zamanda senelerden beri var olan cinsiyetçiliğe dur demek isteniyor.

Adı “One Billion Rising” (Bir Milyar Ayaklanıyor) olan bu projenin, Ankara ayağını anlatmak istiyoruz.
Etkinlik 14 Şubat 2013 tarihinde Kızılay Karanfil Sokak’ta, saat 12’de gerçekleştirilec olup, hiçbir dernek ya da dans okulu tarafından yapılmamaktadır. Sadece aynı amaç için bir araya gelmiş gönüllülerden oluşmaktadır.

Projenin amacına gelirsek:

Dünyada binlerce senedir süregelen kadına yönelik şiddete dur demek, birçok boyutu ve türü olan bu insan hakları ihlallerine maruz kalan kadınların sesi olmak.
Dünyanın her bir yanında hangi ülkeden, hangi sınıftan, hangi dinden, hangi görüşten olursa olsun her kadın bir şekilde fiziksel ya da psikolojik şiddete maruz kalıyor. Tecavüze uğrayan kadınlar tecavüze uğramakla suçlanıyorlar. Tacize uğrayan kadınlar buna kendilerinin sebep olduklarıyla suçlanıyorlar.
Kadınları kölesi olarak gören bu ataerkil toplumu biraz olsun bilinçlendirmek bu projeyle verilmek istenen mesaj. Bu gönüllüler de bir milyar kadının aynı anda dans etmesi bir devrimdir diyerek yola çıkmış. Bu yolda ne gerekirse yapmaya da hazırlar.

Projenin konsepti:

Bu projenin Ankara ayağı “Bir Milyar Ayaklanıyor” şeklinde Türkçeleştirilmiş durumda. “Kadınlar için diren, dans et, ayaklan!” diyorlar.
Proje, birçok kadının ve erkeğin bir araya gelip dans etmesi temeline dayanıyor. Bu konuda gerekli ön çalışmalar ise tam gaz devam etmekte. Dans provaları yapılacak olan salonlar ayarlanmış, One Billion Rising projesine dahil olunduğunu göstermek amaçlı logolu polar siparişleri verilmiş, etkinliğin yapılacağı yer de ayarlanmış.

Projeye katılacak dans eğitmenleri şu şekilde:

Hatem Karakurt
Halil Demir

Proje destekçileri kim diye soracak olursanız:

Milletvekili Aylin Nazlıaka
Ankara Barosu Gelincik Projesi
Yaşam Alanı Derneği (YAŞAD)
Kültürlerarası Araştırmalar Derneği
Cinsel Şiddete Karşı Kadın Platformu
Bianet
Kaos Gey ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği (Kaos GL)
ASSA
İRİS Eşitlik Gözlem Grubu
Tish-o
Feministbiz

Unutmayın, her türlü desteğimizi ve desteğinizi bekliyorlar!

Projenin detaylarını http://onebillionrising.org/ sitesinde bulabilir, projeyle ilgili oluşturulmuş blogu da inceleyebilirsiniz: http://onebillionrisingankara.blogspot.com/

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir